Monika Rogozińska


Monika Marta Rogozińska, urodzona 29 lipca 1954 roku w Warszawie, jest znaną postacią w Polsce, łączącą pasje dziennikarskie z zamiłowaniem do gór.

W swojej karierze realizowała się jako dziennikarka, a także taterniczka i alpinistka, co świadczy o jej wszechstronnych zainteresowaniach oraz chęci eksploracji nie tylko świata mediów, ale również niezwykłych górskich pejzaży.

Życiorys

Monika Rogozińska to wybitna postać związana z Tatrami i eksploracją górskich szlaków. Córka Mariana i Teresy, a także wnuczka Juliana Krzyżanowskiego, po raz pierwszy odkryła Zakopane w wieku 9 lat. W młodości uwielbiała wędrówki po polskich i słowackich Tatrach, zdobywając przy tym cenne doświadczenia.

Jej pierwsze kroki w mediach stawiała podczas wywiadu z Juliuszem Żuławskim, co otworzyło przed nią nowe horyzonty. Doświadczenie zdobyła także pracując w schronisku PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, gdzie opracowywała swoją pracę magisterską na temat inscenizacji „Dziadów” Adama Mickiewicza. Na studiach postanowiła poszerzyć swoje horyzonty, wyjeżdżając w Alpy, co stało się możliwe dzięki pracy w Londynie.

W miarę upływu czasu Monika wspinała się w pięknych miejscach, takich jak Chamonix-Mont-Blanc oraz Zermatt, a także zdobyła Monte Rosa. Ukończyła studia z kulturoznawstwa oraz filologii polskiej w 1977 roku na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zdobyła nie tylko wykształcenie, ale także uprawnienia do prowadzenia wycieczek górskich. Ważnym momentem w jej życiu było przystąpienie do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, gdzie w 1982 roku, jako ostatnia kobieta, złożyła przyrzeczenie.

W 1980 roku Monika wyruszyła w Himalaje, by towarzyszyć wyprawie Andrzeja Zawady na Mount Everest, gdzie jako jedna z pierwszych Europejek przeszła lodospad Khumbu. W tym samym czasie zasłynęła jako przewodnicząca Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w schroniskach. Jej życie osobiste wiązało się nie tylko z dużymi wyzwaniami, ale również z osobistymi tragediami – mimo małżeństwa i wychowywania dwóch synów, związek ten ostatecznie nie przetrwał. Po powrocie do Warszawy Monika podjęła pracę w Towarzystwie Literackim im. Adama Mickiewicza.

W górach nie tylko Tatr, ale także Alp i Andów, Monika rozwijała swoją pasję do wspinaczki. Jako korespondentka towarzyszyła Krzysztofowi Wielickiemu podczas wyprawy na Makalu oraz brała udział w dramatycznych wydarzeniach wyprawy na Nanga Parbat w 1997 roku, gdzie miała okazję wziąć udział w akcji ratunkowej. W latach 2002–2003, podczas wyprawy na K2, była pierwszą osobą, która przesyłała notki prasowe oraz film do polskiej telewizji z chińskiej strony góry.

Monika Rogozińska to także członkini The Explorers Club, której polski oddział aktywnie współtworzy od 1993 roku. Pełniła także funkcję sekretarza oraz prezesa tej organizacji od 2009 roku. W 2023 roku być może będzie miała jeszcze większy wpływ na nominację do Nagrody im. Benedykta Polaka, w której kapitułach również zasiada. Interesuje się sztuką sakralną i w 2023 roku obdarowała kaplicę w Radoszynie kopią Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Obecnie mieszka w Warszawie.

Nagrody

Monika Rogozińska jest uznaną osobowością, która zdobyła liczne wyróżnienia na przestrzeni swojej kariery. Oto niektóre z jej osiągnięć:

  • Citation Merit – nagroda The Explorers Club (2004),
  • Nagroda Europejskiego Forum Właścicielek Firm (2006),
  • Sweeney Medal – nagroda The Explorers Club (2013) – była pierwszą Polką, która zdobyła to wyróżnienie,
  • Nagroda specjalna Columbus Award – przyznana za całokształt twórczości (2018).

Twórczość

Monika Rogozińska, uznawana za utalentowaną dziennikarkę, zdobyła doświadczenie pisarskie, tworząc artykuły dla takich renomowanych czasopism jak „Rzeczpospolita”, „National Geographic” oraz „Do Rzeczy”. Pracowała również jako korespondentka dla Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia, co wzbogaciło jej warsztat dziennikarski.

Publikacje książkowe

  • Nie lubię chodzić po cudzych śladach… o życiu i dziełach Ryszarda Wiktora Schramma (współautorka; Wydawnictwo Poznańskie 2009),
  • Lot koło Nagiej Damy (Bernardinum, 2016) – historia Henryka Franczaka; zdobywca tytułu książki górskiej roku 2016 (ex aequo) w kategorii wspomnienia i autobiografia na XXI Festiwali Górskim w Lądku–Zdroju,
  • Olgierd Budrewicz dżentelmen w podróży: wspomnienia przyjaciół (współautorka; Instytut Wydawniczy Erica, 2016),
  • Polowanie na Matkę (Paulinianum, 2017) – reportaż dokumentujący peregrynację kopii Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Oceń: Monika Rogozińska

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:6