Korneliusz Piotr Pacuda, ur. 16 września 1943 roku w Warszawie, to znacząca postać w polskim świecie muzyki. Jako dziennikarz i krytyk muzyczny, jest szczególnie znany jako popularyzator muzyki country, co czyni go jednym z kluczowych działaczy w tej dziedzinie w Polsce.
W 1962 roku, Korneliusz Pacuda rozpoczął działalność artystyczną jako twórca klubów bigbitowych przy Rozgłośni Harcerskiej, a później założył Big Beat Club na SGPiS. Jego zaangażowanie w rozwój muzyki doprowadziło go do roli zastępcy redaktora naczelnego Magazynu Muzycznego do 1988 roku, oraz do odpowiedzialności za repertuar w wytwórni Wifon. W tej wytwórni produkował składanek, w tym popularną "Clementine" z 1978 roku oraz "11 Ton" z 1982 roku.
W 1981 roku, Pacuda był inicjatorem powołania Stowarzyszenia Muzyki Country, w którym pełnił funkcję prezesa przez kilka kadencji, a obecnie nosi tytuł prezesa honorowego. W 1982 roku zainicjował Międzynarodowy Festiwal Piknik Country w Mrągowie, który zyskał popularność i jest znany jako Piknik Country. Także od początku jego trwania pełnił funkcję dyrektora artystycznego festiwalu, przyczyniając się do wzrostu jego znaczenia w polskiej kulturze muzycznej.
Radio
Korneliusz Pacuda jest znanym autorem wielu audycji radiowych, których liczba sięga kilku tysięcy. Jego pasja do radia przejawia się w różnorodnych programach, które prowadził na antenach Polskiego Radia. W Programie 3 PR realizował takie audycje jak „Naśladownictwo dozwolone”, „W Tonacji Trójki”, „Niedzielna Szkółka Muzyczna”, „Wszystkie drogi prowadzą do Nashville” oraz „Gitara, banjo i… country”. Ponadto, prowadził programy w Radiu Katowice, gdzie można było usłyszeć jego audycję „Moja muzyka – country”.
Warto zaznaczyć, że 16 grudnia 2011 roku, Korneliusz powrócił do Programu 1 PR, gdzie aktualnie prowadzi audycję „Z Jedynką w drodze”, która emitowana jest co drugi piątek od godziny 00:05 do 03:00. Jego różnorodne doświadczenia w branży radiowej są wdzięcznym tematem dla fanów muzyki i radia.
Dodatkowo, od 2017 roku prowadzi program „Swingująca szafa” w Programie 2 Polskiego Radia, co potwierdza jego wszechstronność i zaangażowanie w świecie radiowym.
Telewizja
Korneliusz Pacuda miał okazję prowadzić wiele programów telewizyjnych, które wyróżniały się muzyką country. Współpracował przy realizacji Country Ameryka z Pawłem Karpińskim, a także prowadził Country Club z Laco Adamíkiem oraz Country Rodeo z Waldemarem Strońskim.
Oprócz pracy jako prowadzący, Korneliusz był również reżyserem kilku dokumentów muzycznych. Wśród jego realizacji znalazł się film Jarmark w Nashville oraz różnorodne widowiska organizowane, na przykład, podczas Pikniku Country w Mrągowie.
Twórczość
Korneliusz Pacuda jest znanym autorem, który pisze artykuły na temat muzyki, w tym m.in. „Galopem przez country and western”, stworzonym we współpracy z Piotrem Zeydler-Zborowskim dla czasopisma „Jazz” w 1968 roku.
Oprócz pisania na temat muzyki, Pacuda jest również twórcą wielu utworów scenicznych, w tym:
- komedii „Gdzie jest kasa” – to „saloonowa” komedia w dwóch aktach z epilogiem, która powstała w 1999 roku,
- „Dziadowska historia”, wydana w 2006 roku,
- utworu satyrycznego „Jak tatulek do polityki wstępował” (2009) – w formie słuchowiska zaprezentowanego w Teatrze Polskiego Radia pod tytułem „Tatulek”, w reżyserii Henryka Rozena w 2011 roku.
Korneliusz Pacuda ma także na swoim koncie pomysł na musical; współpracując z Krzysztofem Cedro, stworzył libretta do musicalu „Historia kowboja Martina Mroza” (muzyka Robert Szymański). Musical opowiada losy prawdziwego polskiego kowboja, Martina Mroza, z osady Panna Maria w Teksasie, który został zastrzelony na zlecenie Johna Wesleya Hardina w 2010 roku.
Dodatkowo, napisał książkę o tematyce country „Drogi do Nashville”, wydaną przez Wydawnictwo Afra w Wałbrzychu w 2003 roku. Książka ta, z numerem ISBN 83-904542-5-4, została również wydana w formacie audiobooka przez Polskie Radio w 2011 roku.
Pacuda jest także autorem składanki muzycznej „Duch Południa – Spirit of the South”, wydanej przez Sony Music Entertainment Poland w 2010 roku.
Nagrody i wyróżnienia
Korneliusz Pacuda to postać, która zdobyła wiele uznania w świecie muzyki country. W 2000 roku otrzymał prestiżowy tytuł „Najlepszy Prezenter Muzyki Country poza USA”, przyznany przez Country Music Association w Nashville. Jego osiągnięcia zostały docenione również przez społeczności lokalne, gdyż jest honorowym obywatelem stanów Tennessee, Mrągowa i Leska.
Jako prezes honorowy Stowarzyszenia Muzyki Country, a także członek honorowy klubu Rotary RC Polanica-Zdrój, Pacuda miał znaczący wpływ na rozwój muzyki country w Polsce. Jego wkład w kulturę muzyczną był widoczny podczas 42. Pikniku Country & Folk, który odbył się w Mrągowie 29 lipca 2023 roku. Został wtedy uświetniony multimedialnym widowiskiem z okazji 80. rocznicy jego urodzin. To wyjątkowe wydarzenie nosiło tytuł „Dwudziestka do setki” i stanowiło benefis dla jubilata.
Koncert urodzinowy otworzył dyrektor Programu I Polskiego Radia, Marcin Kusy, który miał zaszczyt wręczyć Złotą Płytę za całokształt pracy dziennikarskiej i twórczej. To wyróżnienie stanowi dowód na ogromny wkład Pacudy w polską scenę muzyczną.
Polityka
Korneliusz Pacuda uczestniczył w wyborach z zamiarem uzyskania mandatu w instytucjach politycznych. W 2004 roku bez sukcesu ubiegał się o mandat w Parlamencie Europejskim, startując z listy Inicjatywy dla Polski, gdzie był aktywnym członkiem.
W 2006 roku ponownie starał się o zasiadanie w radzie m.st. Warszawy, tym razem reprezentując Platformę Obywatelską.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Józef Balcerak | Maria Braunstein | Andrzej Krajewski | Marcin Palade | Maria Ponikowska | Piotr Godlewski (tłumacz) | Justyna Pochanke | Dariusz Baliszewski | Israel Epstein | Henryka Broniatowska | Jerzy Dąbrowski (dziennikarz) | Lucjan Wolanowski | Monika Rogozińska | Tadeusz Witold Szulc | Kamil Witkowski (dziennikarz) | Michał Nekanda-Trepka | Marek Teler | Eliezer Hirszauge | Marcin Piasecki | Michał WojnarowskiOceń: Korneliusz Pacuda