Michał Krynicki


Michał Marian Krynicki, urodzony 3 lutego 1950 roku w Warszawie, był znanym polskim matematykiem oraz sędzią lekkoatletycznym. Jego życie zakończyło się 12 października 2011 roku, ale jego osiągnięcia oraz wpływ na dziedziny matematyki i sportu pozostają niezatarte.

Krynicki był osobą, która połączyła pasję do matematyki z zamiłowaniem do sportu, co czyni go przykładem na to, jak różne dziedziny mogą współistnieć i wzajemnie się wzbogacać.

Życiorys

Ukończył naukę na Wydziale Matematyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego w 1973 roku. W trzy lata później, w 1976 roku, uzyskał stopień doktora na podstawie swojej pracy pt. „O pewnych rozszerzeniach logiki elementarnej”. Następnie, w 1998 roku, obronił pracę habilitacyjną pod tytułem „Z badań nad logikami z dodatkowym kwantyfikatorem”, co umożliwiło Mu uzyskanie tytułu doktora habilitowanego. Jako profesor nadzwyczajny pracował w UKSW. W latach 80. XX wieku był również związany zawodowo z Algierią.

W okresie od 1973 do 2000 roku wykładał na Uniwersytecie Warszawskim, a od roku 2000 jego kariery związana była z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W tej instytucji pełnił funkcję prodziekana, a od 2008 roku był dziekanem Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Szkoły Nauk Ścisłych. Dodatkowo, przez pewien czas piastował stanowisko dziekana Wydziału Ekonomii i Zarządzania w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Skierniewicach.

Jego zainteresowania matematyczne skupiały się na logice abstrakcyjnej, hierarchiach oraz teorii gier, w szczególności na charakteryzacji elementarnej równoważności, kwantyfikatorach Henkina oraz arytmetyce w modelach skończonych. Był aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego, a także uczestniczył w pracach rady i zarządu Polskiego Towarzystwa Logiki i Filozofii Nauki. Dodatkowo, działał w Stowarzyszeniu Matematyków i Informatyków z Niepełnosprawnościami oraz ich Przyjaciół „Integrał”.

Poza działalnością akademicką, Michał Krynicki pasjonował się chodem sportowym. Już w 1965 roku ukończył kurs sędziowski, a jego umiejętności sędziowskie potwierdzono uprawnieniami międzynarodowymi. W latach 2001–2008 był członkiem Centralnego Kolegium Sędziów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Od 1997 roku redagował Biuletyn CKS PZLA oraz został odznaczony Złotą Odznaką Honorową PZLA.

Niestety, Michał Krynicki zmagał się z poważną chorobą nowotworową, która uniemożliwiła mu sędziowanie podczas mistrzostw Europy juniorów w 2011 roku. Jego msza pogrzebowa odbyła się 19 października w kościele św. Marcina w Warszawie. W ostatniej drodze uczestniczył m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski z żoną oraz licznie zgromadzeni przedstawiciele środowiska akademickiego oraz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Pozostanie na zawsze w pamięci, przeżywając te chwile jako nauczyciel, pasjonat matematyki oraz sportu.

Michał Krynicki znalazł miejsce spoczynku na cmentarzu bródnowskim w Warszawie (kw. 112G-5-16). Był bratem bliźniakiem Janusza, który także związany był ze sportem jako sędzia i działacz lekkoatletyczny.

Przypisy

  1. Pożegnanie Ś.P. Michała Krynickiego [online], Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 22.10.2011 r.]
  2. Zmarł MICHAŁ KRYNICKI sędzia chodu. pzla.pl, 12.10.2011 r. [dostęp 18.10.2011 r.]
  3. a b Dr hab. Michał Marian Krynicki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 22.10.2011 r.] 
  4. Stowarzyszenie Matematyków i Informatyków z Niepełnosprawnościami i ich Przyjaciół [online], Integrał [dostęp 22.10.2011 r.]
  5. a b c d e f g h i Prof. dr hab. Michał Krynicki. wmp.uksw.edu.pl. [dostęp 18.10.2011 r.]

Oceń: Michał Krynicki

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:23