Wacław Jezierski


Wacław Piotr Jezierski, urodzony 29 kwietnia 1868 roku w Warszawie, a zmarły 6 grudnia 1928 roku, to postać niezwykle istotna w polskiej nauce i edukacji. Był znanym przyrodnikiem, geografem oraz pedagogiem, który w swoim życiu dokonali wielu znaczących osiągnięć w dziedzinie geografii oraz dydaktyki.

W trakcie swojej kariery, Wacław Jezierski uzyskał stopień doktora filozofii, a swoje umiejętności wykładowcze rozwijał, nauczając dydaktyki geografii na Uniwersytecie Warszawskim. Jego wkład w rozwój nauczania geografii na poziomie akademickim jest nieoceniony, co wpłynęło na kształtowanie przyszłych pokoleń nauczycieli i badaczy.

Pełnił również funkcję wizytatora szkół w okresie II Rzeczypospolitej, co oznacza, że nadzorował jakość edukacji w polskich szkołach. Był wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz członkiem honorowym Koła Geografów SUW. W latach 1906-1913 zasiadał w Zarządzie Głównym Towarzystwa Kultury Polskiej, co podkreśla jego zaangażowanie w działania wspierające rozwój kultury i nauki w Polsce.

Jego życie i działalność zakończyły się w Warszawie, gdzie został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w kwaterze 182-6-10/11. Jezzierski pozostaje ważną postacią w historii polskiej geografii i edukacji, a jego dziedzictwo nadal inspiruje współczesnych naukowców i pedagogów.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: WSZESŁAW JEZIERSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 11.06.2018 r.]

Oceń: Wacław Jezierski

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:14