Marcin Czech (urzędnik)


Marcin Wojciech Czech, urodzony 27 sierpnia 1968 roku w Warszawie, to postać o bogatym dorobku zawodowym. Jest nie tylko lekarzem, lecz także specjalistą w zakresie zarządzania oraz wysoko wykwalifikowanym urzędnikiem państwowym. Jego osiągnięcia naukowe obejmują tytuł profesora zwyczajnego, a także doktorat z nauk medycznych oraz habilitację w zakresie nauk ekonomicznych.

W latach 2017–2019 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, co potwierdza jego zaangażowanie w rozwój systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Życiorys

Wykształcenie i działalność naukowa

Marcin Czech to absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, który ukończył te studia w 1992 roku. Jego specjalizacje obejmują epidemiologię, którą zdobył w 2012 roku, oraz zdrowie publiczne, którymi zajął się w 2016 roku. W ramach swojego rozwoju edukacyjnego, uzyskał również tytuł International MBA w Politechnice Warszawskiej, a także skończył Studium Ekonomiki Zdrowia na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Przez dziewięć lat był adiunktem w Zakładzie Farmakoekonomiki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a w trakcie swojej kariery ukończył studia doktoranckie na Wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej, koncentrując się na zarządzaniu. Poza tym, jego edukacja obejmowała międzynarodowe staże na uczelniach takich jak York University, University of Liverpool oraz McMaster University. 3 kwietnia 2002 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską, której temat brzmiał: „Metody oceny opłacalności leczenia nadciśnienia tętniczego”, a odbyła się ona w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej.

W dniu 13 października 2010 roku, na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, obronił pracę habilitacyjną w dziedzinie nauk ekonomicznych. Jego praca nosiła tytuł: „Farmakoekonomika jako narzędzie zarządzania w gospodarowaniu lekami w Polsce”. Był związany z Uniwersytetem Warszawskim oraz z Instytutem Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „Orgmasz”. Aktualnie pełni funkcję profesora nadzwyczajnego na Politechnice Warszawskiej, gdzie wykłada w Szkole Biznesu.

Obecnie jest także związany z Instytutem Matki i Dziecka. Marcin Czech to autor ponad 200 publikacji dotyczących zarządzania, ekonomiki zdrowia, farmakoekonomiki oraz jakości życia, które ukazały się zarówno w krajowych, jak i zagranicznych czasopismach naukowych. Był promotorem przeszło 100 prac magisterskich i dyplomowych, a także współautorem podręczników akademickich takich jak „Farmakoekonomika. Ekonomiczna ocena programów ochrony zdrowia” oraz „Słownik Farmakoekonomiczny”. Do jego osiągnięć literackich należy również wydanie książek dotyczących farmakoekonomiki, w tym „Farmakoekonomika jako narzędzie zarządzania w gospodarowaniu lekami w Polsce” oraz „Farmakoekonomika w opiece farmaceutycznej”.

Jest on również autorem publikacji „Farmakoekonomika i ocena technologii medycznych w gospodarowaniu lekami w Polsce. Diagnoza i koncepcje zmian”. Za swoje dokonania nagrodzony został przez JM Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w tym otrzymał nagrodę indywidualną naukową pierwszego stopnia, nagrodę Rektora Politechniki Warszawskiej za program edukacyjny, jak również nagrodę „Best and Brightest” firmy PwC.

Działalność zawodowa

W swoich działaniach zawodowych Marcin Czech jest aktywnym członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, w którym pełnił funkcję prezesa dwukrotnie, w latach 2004-2006 oraz 2016. Działa również w międzynarodowej organizacji International Society for Pharmacoeconomics and Outcomes Research oraz zasiada w władzach Polskiego Towarzystwa Opieki Koordynowanej. Ponadto, angażuje się w grupy robocze, w tym w Polskiej Akademii Nauk, i uczestniczy w radach redakcyjnych czasopism naukowych.

Marcin Czech recenzuje artykuły naukowe oraz prace doktorskie i aktywnie uczestniczy w tworzeniu wytycznych dotyczących oceny technologii medycznych, takich jak AOTMiT. Brał także udział w realizacji projektów naukowych, w tym grantów unijnych. Jako ekspert z zakresu ekonomiki zdrowia, posiada doświadczenie zdobyte podczas pracy w firmach farmaceutycznych, takich jak Servier oraz Novo Nordisk, gdzie odpowiadał za zagadnienia związane z ekonomiką zdrowia w Europie Środkowej.

W swojej karierze współtworzył European Health Economics and Outcomes Research Centre of Excellence. 1 sierpnia 2017 roku został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, gdzie odpowiadał za politykę lekową, z zastrzeżeniem, że nie podejmował decyzji dotyczących firm, w których wcześniej był zatrudniony. W styczniu 2019 roku złożył rezygnację z pełnionej funkcji na własną prośbę.

Przypisy

  1. Marcin Czech zrezygnował z funkcji wiceministra zdrowia. tvp.info, 27.01.2019 r. [dostęp 27.01.2019 r.]
  2. Marcin Czech będzie nowym wiceministerem zdrowia, zajmie się polityką lekową. rynekzdrowia.pl, 31.07.2017 r. [dostęp 11.05.2018 r.]
  3. a b c dr hab. Marcin Czech. Warszawski Uniwersytet Medyczny. [dostęp 11.05.2018 r.]
  4. Strona główna>Wykładowcy>prof. Marcin Czech. Szkoła Biznesu Politechnika Warszawska. [dostęp 11.05.2018 r.]
  5. a b c d Marcin Czech Podsekretarz Stanu. Ministerstwo Zdrowia. [dostęp 11.05.2018 r.]
  6. Profil prywatny. LinkedIn. [dostęp 11.05.2018 r.]
  7. a b Prof. Marcin Wojciech Czech, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 11.05.2018 r.]

Oceń: Marcin Czech (urzędnik)

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:10