Magda Bielesz to wybitna polska artystka, która od momentu swojego urodzenia 25 marca 1977 roku w Warszawie, znacząco wpłynęła na współczesną sztukę.
Jej twórczość obejmuje szereg różnorodnych form artystycznych, w tym malarstwo, instalacje, obiekty, rysunki oraz wideo, co czyni ją wszechstronną i innowacyjną osobą w świecie sztuki.
Życiorys
Magda Bielesz jest absolwentką Wydziału MalarstwaASP w Warszawie, gdzie uzyskała dyplom w Gościnnej Pracowni prof. Leona Tarasewicza w 2002 roku. Już na etapie studiów artystka zyskała uwagę kuratorów oraz krytyków sztuki. To zaowocowało jej udziałem w prestiżowym przeglądzie młodych twórców „Look at me/Spójrz na mnie”, który miał miejsce w Bunkrze Sztuki w Krakowie w 2002 roku oraz w wystawie „Blok.osiedle.mieszkanie” w Galerii Działań/Raster w tym samym roku.
Debiutowała indywidualną wystawą w Małym Salonie Narodowej Galerii Zachęta, która odbyła się w 2003 roku. W tym samym czasie artystka została uhonorowana półrocznym stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN). Dwa lata później, w 2005 roku, znalazła się w gronie finalistów VII Konkursu im Eugeniusza Gepperta, gdzie zdobyła najwyższą liczbę głosów podczas głosowania internetowego.
W latach 2006 i 2006 prowadziła działalność artystyczną w ramach miesięcznych pobytów twórczych, tzw. artist in residence, w takich miejscach jak Wd8 w Graz w Austrii, MoKS w Mooste w Estonii oraz Center Aijima Art Center w Abiko/Tokio w Japonii. W tym okresie artystka ponownie zdobyła półroczne stypendium MKiDN, a także prestiżowe stypendium „Młoda Polska”.
Magda Bielesz ma na swoim koncie liczne wystawy, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jej prace znajdują się w renomowanych instytucjach takich jak Museum of New Art w Detroit, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, kolekcja IHS UW, a także w Luciano Benetton Collection: kolekcji „Imago Mundi” oraz SONS Museum, w sekcji poświęconej pytaniu „Shoes Or Not Shoes?”. Magda Bielesz obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.
Twórczość
Sztuka tworzona przez Magdę Bielesz dotyka złożonych tematów związanych z promowaniem szczęścia, życiową energią, a także zmaganiami z ograniczeniami fizycznymi, starością i brakiem reprezentacji tych tematów w życiu społecznym. Artystka w swoich dziełach przywraca te zagadnienia do naturalnego cyklu życia, co staje się źródłem nadziei i radości, często ukazując te wartości w stylu dziecinnym i bajkowym.
Magda Bielesz sięga we własnej twórczości do wspomnień oraz marzeń, konfrontując relacje między zdrowiem a chorobą. Jej celem jest wykrycie i naprawa wszelkich niedociągnięć oraz uszkodzeń. Zgłębiając temat dzieciństwa, stara się odtworzyć idealizowane wspomnienia, które mogą odbiegać od rzeczywistego stanu rzeczy. Tworzy swoją unikalną mitologię związana z niedorosłością.
Wśród jej najbardziej znanych cykli znajdują się: Maszyny, Lekcja pływania oraz Dzieci. Bielesz wyraża swoje podejście do sztuki w słowach: „W każdej dziedzinie mojego życia staram się zabierać z rzeczywistości tylko tyle, ile jest mi potrzebne w danym momencie. Maluję to, czego zawsze mi brakowało, poprzez moje obrazy spełniam swoje marzenia.” Jej dzieła charakteryzują się niezwykłą czystością; każdy przedmiot lub osoba często znajdują się na minimalistycznym białym tle, co sprzyja tworzeniu nieskończonych przestrzennych aranżacji.
Często w pracy z dziećmi na skakankach, postacie zdają się skakać poza ramy obrazu. W ramach projektu Pokój Bielesz wprowadziła modyfikacje w architektoniczną przestrzeń swojej pracowni (Noc Muzeów, 2009), a w rozszerzonej wersji również w CSW Łaźnia w Gdańsku (2010). W tej interwencji użyła czarnej linii do zdefiniowania brakujących elementów architektonicznych, co zachęca widza do przekraczania fizycznych ograniczeń i symbolicznego „przejścia przez ścianę”.
Oprócz malarstwa, Bielesz tworzy również prace wideo, które są zbliżone do jej malarstwa i można je podzielić na dwie grupy: dokumentacje zdarzeń i obrazów (np. Dobro, 100 obrazków, Chwilami nierealności) oraz obrazy w ruchu (np. Lekcja pływania, Złość piękności szkodzi, Gimnastyka). Jej twórczość wciąż odzwierciedla fascynację stanami, które są dla niej wciąż nieosiągalne. Ekspozycja postaci i przedmiotów, odbierających światłocień i umieszczonych na neutralnym tle, stwarza iluzję ich autonomicznego istnienia, pozbawionego pierwotnych znaczeń.
Podobnie jest z obiektami – talizmanami, które mają kluczowe znaczenie w jej twórczości. Artystka tworzy je w krótkich seriach, na przykład w takich projektach jak: Poduszki do pływania we śnie, Uniwersalne wspomnienia (saszetki z nasionami roślin), czy Kryształy. Jej prace są bogate w symbole i emocje, wciąż pozostając otwarte na interpretację i refleksję widza.
Filmy i dokumenty
Na przestrzeni lat, Magda Bielesz zdobyła uznanie w świecie sztuki filmowej, uczestnicząc w wielu interesujących projektach. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:
- METRUM 3, scenariusz i reżyseria: Przemek Młyńczyk, zdjęcia: Andrzej Musiał, montaż: Marek Krol, dźwięk: Marcin Ejsmund, występują: Magda Bielesz, Paul Wertico, produkcja FMK 2005, 5 min,
- Case X (Case MoKS, Mooste), reżyseria: Rene Rusjan, Bostian Potokar, Słowenia 2006, 40 min,
- who is who. Magda Bielesz, reżyseria: Anna Kuśmierczyk, zdjęcia: Marcin Nowak, produkcja fabryka mediów patio tv, Łódź 2007, 30 min.
Przypisy
- NOTES 58, strona 70, Notes na 6 tygodni, 2010.
- Piotr Stasiowski: z katalogu towarzyszącego wystawie Pożegnanie z bajką, BWA Wrocław, 2010.
- Parcels for promised land, Kunst Büro Berlin, Berlin 2009.
- Magda Bielesz, Praca dyplomowa: Wpływ choroby na twórczość, promotor dr hab. Joanna Sosnowska, Warszawa 2002.
- Magda Bielesz, Czarodziejki z księżyca, kat. wyst., Galeria Zachęta, Warszawa 2003.
- Hanna Wróblewska, Magda Bielesz. Czarodziejki z księżyca, kat. wyst., Galeria Zachęta, Warszawa 2003.
- Prezentowane w Galerii Entropia na indywidualnej wystawie Superkolekcja'80, 2003.
- Edyt.[w:] Cztery światy kobiece. Dyplomy 2002, Gazeta Stołeczna, 28-29.09.2002.
- Magda Bielesz, [w:] „Tekstylia bis. Słownik młodej polskiej kultury”, Korporacja Ha!art, Kraków 2006.
- J. Sokołowska, Magda Bielesz, [w:] „Na własną rękę”, Galeria Zachęta, Warszawa 2006 katalog wyst.
- Ściśle ujmując, pierwszy pokaz obrazów Magdy Bielesz odbył się w galerii Zakręt w 2002 roku.
- Prezentowane na Targach Taniej sztuki w Galerii Raster 2003, 2004.
- Prezentowane na Targach sztuki Art Car Boot Fair w Londynie 2007.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Łukasz Gosławski | Piotr Adamczyk | Andrzej Rettinger | Władysław Daszewski | Dina Halpern | Agnieszka Morawińska | Antoni Libera | Franciszek Frączkowski | Joanna Kaczyńska | Edmund Karwański | Barbara Hulanicki | Stefania Iwińska | Wojciech Asiński | Andrzej Wolf | Piotr Grudziński | Karol Gołębiowski (organista) | Estelle Clark | Kaja Paschalska | Mattitjahu Szoham | Mista PitaOceń: Magda Bielesz