Łukasz Gosławski, urodzony 27 lutego 1986 roku w Warszawie, to wszechstronny polski aktor o bogatym dorobku zarówno w teatrze, jak i w filmie. Jako artysta, aktywnie angażuje się w różnorodne projekty, łącząc swoje umiejętności w wielu dziedzinach sztuki.
Nie tylko występuje na scenie czy przed kamerą, ale również pełni funkcję producenta, co pozwala mu na silniejszy wpływ na kształtowanie kultury filmowej w Polsce. Dodatkowo, jest designerem oraz prezesem fundacji Ambasada Kultury, gdzie jego działalność wykracza poza ramy sztuki, wspierając inicjatywy kulturalne.
Jest absolwentem wydziału aktorskiego PWST we Wrocławiu, co stanowi solidny fundament jego kariery artystycznej, oraz wydziału produkcji filmowej i telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi, co umożliwiło mu rozwój umiejętności w zakresie produkcji medialnej.
Życiorys
Od 2011 roku Łukasz Gosławski jest ściśle związany z Teatrem Nowym im. K. Dejmka w Łodzi, co stanowi istotny element jego kariery artystycznej. W kolejnych latach, od 2015, związał się z warszawskim Teatrem Capitol, gdzie również odegrał ważne role.
W ciągu swojej kariery wystąpił w około 10 produkcjach teatralnych, realizowanych w takich miastach jak Łódź, Wrocław oraz Warszawa. Jego wszechstronność nie kończy się na scenie; angażuje się w różnorodne projekty, współpracując z różnymi domami produkcyjnymi zarówno w kraju, jak i za granicą.
Nietypowe dla wielu aktorów, Gosławski aktywnie uczestniczy również w offowych produkcjach filmowych, co ukazuje jego szerokie zainteresowania i pasję do sztuki.
Oprócz kariery aktorskiej, realizuje się jako producent kreatywny oraz filmowy, co pozwala mu na dodatkowe wykorzystanie swojego talentu i wizji artystycznej.
Teatr
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
W 2020 roku Łukasz Gosławski zadebiutował w roli I Human w przedstawieniu „Humanka” w reżyserii Leny Frankiewicz. Wcześniej, w 2018 roku, wystąpił jako Julian Ursyn Niemcewicz w spektaklu „Kościuszko. Ostatnia bitwa.”, którego reżyserką była Iwona Siekierzyńska.
W 2017 roku Gosławski brał udział w dwóch produkcjach: wcielił się w postać Kmiotka w „Szewcach” w reżyserii Jerzego Stuhra oraz zagrał Juliusza Wzmożka w „Wiele Demonów” pod kierownictwem Mikołaja Grabowskiego. W 2015 roku można go było zobaczyć jako Dres w „Pipi Landstrung” w reżyserii Pawła Palcata.
W 2014 roku Gosławski wystąpił w kilku spektaklach, takich jak: „Opowieść Wigilijna” w reżyserii Artura Tyszkiewicza, gdzie zagrał Pracownika korporacyjnego oraz „Brygada Szlifierza Karhana” w reżyserii Remigiusza Brzyka, w której był Lojzą. Dodatkowo, w tym samym roku zagrał Bumpo Negrito w „Doktorze Doolitle” w reżyserii Konrada Szachnowskiego.
Wcześniej, w 2013 roku, brał udział w „Antygonie” w reżyserii Marcina Libera, gdzie wcielił się w Chór. Rok 2012 był równie aktywny, ponieważ zagrał Joseka Dancingiera w „Kokolobolo” w reżyserii Jacka Głomba oraz Curcio w „Wieczorze Trzech Króli” reżyserii Katarzyny Raduszyńskiej. Ponadto, w 2011 roku, zagrał Rewolucjonistę/Dziennikarza w „Świętej Joannie Szlachtuzów” w reżyserii Jarosława Tumidajskiego.
Teatr Capitol w Warszawie
W 2015 roku miała miejsce kolejna ważna produkcja, w której Gosławski wystąpił jako Bellhop w spektaklu „Dajcie mi Tenora”, w reżyserii Marcina Sławinskiego.
Projekty
Polish Legions
Portal Polish Legions stanowi unikalne połączenie historii, podróży, nauki oraz edukacji. Jego głównym celem jest nie tylko odkrywanie fascynujących tajemnic z przeszłości, ale także szerzenie wiedzy na temat polskich legionów z okresu Napoleona Bonaparte, które działały w latach 1797–1814.
Polacy na Haiti
Inicjatywa Polacy na Haiti to projekt, który w formie interaktywnej łączy elementy turystyki, podróży oraz edukacji. Inspirację stanowi historia polskich legionów, które w latach 1802–1804 zostały wysłane na Haiti, a także ich potomków, którzy żyją w współczesnych czasach.
Fundacja Ambasada Kultury 2017
Od 2017 roku, Łukasz Gosławski pełni funkcję prezesa fundacji Ambasada Kultury, która stawia na sztukę interaktywną, audiowizualną oraz teatralną. Fundacja została założona w 2017 roku przez aktora i producenta Łukasza Gosławskiego oraz reżysera i producenta Adama Radolińskiego, a jej misją jest wspieranie edukacji i kreatywności w tych dziedzinach sztuki.
Przypisy
- DAJCIE MI TENORA! – Teatr Capitol Warszawa [online], teatrcapitol.pl [dostęp 13.03.2020 r.]
- Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi [online], nowy.pl [dostęp 13.03.2020 r.]
- Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi [online], nowy.pl [dostęp 13.03.2020 r.]
- Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi [online], nowy.pl [dostęp 13.03.2020 r.]
- Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi [online], nowy.pl [dostęp 13.03.2020 r.]
- Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi [online], nowy.pl [dostęp 13.03.2020 r.]
- Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi [online], nowy.pl [dostęp 13.03.2020 r.]
- Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi [online], nowy.pl [dostęp 13.03.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Piotr Adamczyk | Andrzej Rettinger | Władysław Daszewski | Dina Halpern | Agnieszka Morawińska | Antoni Libera | Franciszek Frączkowski | Joanna Kaczyńska | Edmund Karwański | Andrzej Siedlecki | Magda Bielesz | Barbara Hulanicki | Stefania Iwińska | Wojciech Asiński | Andrzej Wolf | Piotr Grudziński | Karol Gołębiowski (organista) | Estelle Clark | Kaja Paschalska | Mattitjahu SzohamOceń: Łukasz Gosławski