Karl Leonhard Velthusen


Karl Leonhard Velthusen to postać, która znacząco wpłynęła na życie kulturalne oraz społeczne regionu Mazur. Urodził się 23 grudnia 1812 roku w Warszawie, a swoją działalność zapisał w historii poprzez pracę jako prawnik, działacz społeczny, pisarz oraz poeta.

Poza działalnością prawniczą, Velthusen był również aktywnym popularyzatorem dziedzictwa kulturowego Mazur, co czyni go ważnym przedstawicielem tego regionu. Zmarł w roku 1892 w Ełku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny i społeczny.

Życiorys

Karl Leonhard Velthusen przyszedł na świat 23 grudnia 1812 roku w Warszawie, gdzie jego rodzicami byli Henryk Velthusen, handlarz, oraz Maria Teresa z domu Richter. Po rozstaniu rodziców zamieszkał z matką w Dreznie.

W tym czasie rozpoczął swoją edukację prawniczą, studiując zarówno we Wrocławiu, jak i Berlinie. Po zakończeniu nauki osiedlił się w Ełku, gdzie rozpoczął działalność zawodową w miejscowym sądzie.

Velthusen piastował funkcję sędziego, a w 1892 roku został powiatowym radcą sądowym (Kreisgerichtsrat) w Ełku. Od 1879 roku pełnił także rolę nadzorującego sędziego miejscowego sądu grodzkiego (Amtsgericht).

W wolnym czasie Velthusen rozwijał swoją pasję literacką i poetycką, szybko zakochując się w otaczających go mazurskich krajobrazach. Jako jeden z pionierów opisywania uroków Mazur, publikował swoje prace w „Lycker Zeitung” (dosł. „Gazeta Ełcka”), w specjalnym dodatku zatytułowanym „Unser Masurenland” („Nasze Mazury”).

Tworzył liczne wiersze i pieśni, które barwnie ukazywały piękno regionu. Jego prace były zamieszczane w „Almanachu Muz Prus Wschodnich i Zachodnich”, co przyczyniło się do popularyzacji Mazur w szerszym kręgu odbiorców.

Wielkim dziełem Velthusena była „Kronika miasta i powiatu Ełk” (Chronik der Stadt und des Kreises Lyck), spisana ręcznie w trzech tomach. Dodatkowo napisał epos pt. „Skomand”, opisujący walki Jaćwingów dowodzonych przez Skomanda z Krzyżakami.

Był również aktywnym działaczem społecznym, zakładając wiele stowarzyszeń, które zintegrowały lokalną społeczność, w tym towarzystwa rzemieślnicze oraz sportowe. W uznaniu swoich zasług otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Ełk w 1891 roku. Ponadto, od 1861 roku reprezentował powiaty Ełk, Olecko oraz Pisz jako deputowany do pruskiego parlamentu (Landtagu).

Velthusen zmarł w 1892 roku, a jego ostatni spoczynek znajduje się na cmentarzu ewangelickim. Do czasów II wojny światowej w Ełku istniał plac jego imienia, ozdobiony niewielkim pomnikiem na jego cześć.


Oceń: Karl Leonhard Velthusen

Średnia ocena:5 Liczba ocen:18