Jarosław Praszczałek, urodzony 27 lutego 1989 roku w Warszawie, to osoba, która zdobyła uznanie w świecie muzyki. Jest polskim dyrygentem, kompozytorem i instrumentalistą, który z pasją dąży do promowania różnorodności muzycznej.
Nie tylko ze względu na swoje umiejętności artystyczne, ale także jako pedagog, odgrywa znaczącą rolę w kształceniu przyszłych pokoleń muzyków. Jego działalność obejmuje także popularyzację wiedzy o muzyce, informując szeroką publiczność o niewyczerpanych możliwościach, jakie niesie ze sobą ten fascynujący świat. Wykłada na uczelniach, przekazując swoją wiedzę i doświadczenie studentom, co czyni go istotnym filarem akademickiej społeczności muzycznej.
Życiorys
Wykształcenie
Jarosław Praszczałek to uzdolniony dyrygent, który swoją edukację muzyczną zrealizował na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki, specjalizując się w dyrygenturze symfoniczno-operowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Ukończył studia licencjackie w klasie znakomitego pedagoga, prof. Marka Pijarowskiego, a następnie uzyskał tytuł magistra, studiując pod kierunkiem prof. Szymona Kawalli. Jego umiejętności były również rozwijane na międzynarodowych kursach dyrygenckich, które prowadziły sławy takie jak Douglas Bostock, Frank Cramer, Colin Metters, oraz Johannes Stert. W 2017 roku Praszczałek obronił doktorat w zakresie sztuk muzycznych, specjalizując się w dyrygenturze.
Kariera muzyczna
Od 2011 roku jest aktywnym prelegentem koncertów edukacyjnych w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Od roku 2014 piastuje stanowisko dyrygenta-pedagoga w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. Jako wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, którego częścią jest Wydział Dyrygentury Symfoniczno-Operowej, wprowadza studentów w świat sztuki dyrygowania. Praszczałek jest także organizatorem różnorodnych konferencji naukowo-artystycznych.
Pełni również ważną rolę jako kierownik Podyplomowych Studiów Dyrygentury Orkiestr Dętych w tej samej uczelni od 2020 roku. W swojej karierze dyrygenckiej współpracował z wieloma uznawanymi orkiestrami, w tym z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus oraz Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Dodatkowo związany jest z Filharmonią Świętokrzyską im. Oskara Kolberga w Kielcach, Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Filharmonią Rybnicką im. Braci Szafranków, oraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Radomską Orkiestrą Kameralną, a także Teatrem Muzycznym Arte Creatura i Teatrem Rozmaitości w Warszawie.
Jego młodzieżowe orkiestry często zjawiają się na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, oraz Filharmonii Częstochowskiej, a także podczas renomowanych festiwali muzycznych rozgrywających się na terenie Grecji, Niemiec, Słowacji oraz Węgier. Jego twórczość dyrygencka koncentruje się nie tylko na klasycznych utworach, ale również na prawykonaniach muzyki współczesnej oraz na przywracaniu do życia zapomnianych dzieł polskiej muzyki klasycyzmu i romantyzmu, takich jak Uwertury Królowa Jadwiga i Jan III Sobieski, I i II Koncert fortepianowy Wojciecha Sowińskiego, Adagio et Allegro Concertans Franciszka Mireckiego, czy Koncert fortepianowy h-moll Józefa Krogulskiego. W swojej pracy artystycznej oraz dydaktycznej, Jarosław Praszczałek pełni także rolę jurora międzynarodowych konkursów dyrygenckich i kompozytorskich.
Nagrody i wyróżnienia
Jarosław Praszczałek, uznawany za wybitnego artystę, zdobył liczne nagrody oraz wyróżnienia, które potwierdzają jego talent i zaangażowanie w świat muzyki.
- W 2011 roku został finalistą międzynarodowego konkursu improwizacji fortepianowej Transatlantyk Instant Composition Contest, co stanowi jeden z jego pierwszych znaczących sukcesów.
- W 2014 roku osiągnął tytuł finalisty II edycji programu Scena Młodych Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie prowadził prawykonania oper współczesnych kompozytorów, takich jak: Wasserstimmen Dariusza Przybylskiego, Labirynt Orfeja Nikolet Burzyńskiej oraz Three Tall Tales of Doctor Monsieur Façade Ryana Latimera.
- W 2015 roku znów znalazł się w finale III edycji programu Scena Młodych, gdzie miał zaszczyt poprowadzić prawykonanie opery współczesnej Sacred Emily Eunho Changa, opartej na tekstach Gertrudy Stein.
- W 2016 roku zdobył dwie nominacje do Nagrody Fryderyka oraz otrzymał nagrodę Les Orphées d’Or za swój wkład w nagranie płyty sopranistki Joanny Freszel zatytułowanej Real Life Song, na której artysta dyryguje prawykonaniami utworów Miłosza Bembinowa i Katarzyny Szwed.
- W 2017 roku został stypendystą funduszu dla młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, co podkreśla jego aktywność w działalności naukowej.
- W 2018 roku zdobył tytuł Człowieka Roku w kategorii Kultura, przyznany przez plebiscyt magazynu Echo Dnia.
- W 2020 roku otrzymał Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co umożliwiło mu dalszy rozwój artystyczny.
- Natomiast w 2021 roku przyznano mu Stypendium Artystyczne m.st. Warszawy, które jest dowodem na jego trwałą obecność w świecie sztuki.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Maria Kalergis | Monika Jóźwik | Marek Lewandowski (aktor) | Jerzy Wygoda | Michał Anioł (aktor) | Aleksy Komorowski | Michał Milowicz | Zofia Palowa | Ksawery Szlenkier | Władysław Wankie | Tomasz Gąssowski | Leon Biedroński | Arie Dubi | Juliusz Wyrzykowski | Lucjan Szenwald | Bogna Burska | Magdalena Krylik-Gruziel | Stefania Niekrasz | Anna Czachorowska | KacezetOceń: Jarosław Praszczałek