Arie Dubi


Arie Dubi, znany również w języku hebrajskim jako דובי אריה, jest artystą o bogatej historii kulturowej. Urodził się w sierpniu 1939 roku w Warszawie, co czyni go częścią znaczącego dziedzictwa polskiego.

W swoim dorobku artystycznym reprezentuje on unikalne połączenie wpływów izraelskich i kanadyjskich, przekształcając swoje doświadczenia w malarstwo.

Życiorys

Arie Dubi urodził się w 1939 roku w Warszawie. W trakcie II wojny światowej przebywał z matką i bratem w Związku Radzieckim. W 1948 roku, przy pomocy organizacji Youth Aliyah, wyjechał do Izraela. Jego nowym miejscem zamieszkania stał się kibuc Sza’ar ha-Golan.

Od 1960 roku przez trzy lata uczestniczył w lekcjach malarstwa prowadzonych przez polskich artystów Leo Rotha oraz Chaima Bargala. Następnie, w 1962 roku, rozpoczął naukę w Margoshilski Art School, gdzie zgłębiał tajniki malarstwa i rzeźby. W 1964 roku uzyskał stypendium od Youth Aliyah.

Jednakże jego edukacja została przerwana, gdy został wcielony do Armii Izraela, biorąc udział w wojnie sześciodniowej. W 1968 roku otrzymał Nagrodę Dvory Davidson za sztukę przyznawaną przez Kibbutz Artzi Movement, a w 1971 roku został uhonorowany Jordan Valley Prize for Painting and Sculpture.

W 1974 roku przeniósł się z rodziną do Toronto w Kanadzie. Na podstawie swoich doświadczeń jako spadochroniarz w wojnie sześciodniowej stworzył niezwykłe dzieło artystyczne zatytułowane „Misja”. To siedmiopanelowa panoramiczna praca, która upamiętnia 4000 lat żydowskiej historii, powstawała w latach 1980-1987. Całość tej monumentalnej pracy ma 12 metrów długości i 2 metry wysokości.

Murale oraz płaskorzeźby Ariego Dubiego zdobią wiele budynków zarówno w Izraelu, jak i poza jego granicami.

Przypisy

  1. Arie Dubi, Information Center of Israel Art
  2. Paul Waldie, Lawsuit over art leaves a friendship in tatters, The Globe and Mail 28.04.2006 r.
  3. Arie Dubi, MutualArt
  4. Antisemitism, An Annotated Bibliography, Volume 15 1999, Edited by Susan Sarah Cohen, Saur Munchen 2002 r. s. 127

Oceń: Arie Dubi

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:9