Irena Suchorzewska


Irena Suchorzewska, urodzona 2 maja 1913 roku w Warszawie, a zmarła 9 grudnia 2003 roku, to postać, która odcisnęła trwały ślad w polskiej literaturze. Jej działalność artystyczna obejmowała nie tylko pisarstwo, ale również poezję, w szczególności skierowaną do najmłodszych.

Była autorką licznych utworów dla dzieci, które cieszyły się popularnością wśród kilku pokoleń odbiorców. Wśród jej dzieł znajduje się znany wiersz zatytułowany Mam trzy lata, który na stałe wpisał się w kanon polskiej literatury dziecięcej.

Oprócz twórczości literackiej Irena Suchorzewska była również wykształconą bibliotekarką, psychologiem oraz fotografikiem, co pokazuje jej szerokie zainteresowania i umiejętności. Ta różnorodność w działalności artystycznej sprawiła, że pozostała ważną postacią w polskiej kulturze i literaturze.

Życiorys

Irena Suchorzewska, wspaniała postać polskiej literatury dziecięcej, swoje pierwsze kroki na akademickiej ścieżce postawiła w Warszawie, gdzie zakończyła studia z zakresu psychologii wychowawczej tuż przed wybuchem II wojny światowej. Po zakończeniu działań wojennych, w maju 1945 roku przeprowadziła się do Sopotu. Tam znalazła zatrudnienie w Bibliotece Miejskiej, gdzie rozpoczęła swoją karierę zawodową.

Aby podnieść swoje kwalifikacje, Irena podjęła studia bibliotekarskie, a po ich ukończeniu trafiła do Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku. To w tym miejscu miała znaczący wkład w rozwój Ośrodka Metodycznego Czytelnictwa Dziecięcego, instytucji, która szybko stała się wzorem do naśladowania dla wielu innych podobnych miejsc w Polsce. Wykorzystując swoje wcześniejsze wykształcenie, organizowała szereg kursów i seminariów skierowanych do bibliotekarzy, poświęconych psychologii wychowawczej, współpracy z młodym czytelnikiem oraz znajomości literatury dziecięcej.

Jednocześnie, jej twórczość literacka dla dzieci również nabierała rozmachu. Publikowała liczne utwory, zwłaszcza w czasopismach dziecięcych oraz podręcznikach. Wśród jej najbardziej rozpoznawalnych dzieł znajduje się wiersz „Mam trzy lata”, który zdobył dużą popularność wśród przedszkolaków. Oprócz tego, Suchorzewska jest autorką kilku książek, w tym „Mam trzy lata” (Warszawa 1984), „Dyrdymałki i inne wiersze” (Warszawa 1988), „Halo, Babusiu” (Warszawa 1991), „Kiedy babcia była mała” (Warszawa 1991), „Co się stało?” (Warszawa 1996), „Cisza” (Kraków 2003), „Mam trzy lata i inne wiersze” (Warszawa 2003), „Chwalipięta” (Warszawa 2004). Jej wkład w rodzinną kulturę był także widoczny w formie słuchowisk, które powstawały w współpracy z Polskim Radiem oraz Ośrodkiem Telewizji Polskiej w Gdańsku.

Redaktor naczelna „Świerszczyka”, Wanda Grodzieńska, nazywała twórczość Ireny Suchorzewskiej „czystą liryką dziecięcą”, co świadczyło o głębi jej twórczości oraz jej wpływie na najmłodszych czytelników. Interesowała się ona również fotografią, która była jej wielką pasją jeszcze przed wybuchem wojny. Jej zdjęcia były publikowane w miesięczniku „Pani Domu”, a także prezentowane w salonie firmy fotograficznej „Alfa” mieszczącej się przy ulicy Mazowieckiej w Warszawie.

W 1952 roku Irena została członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, a jej prace były wystawiane w Galerii Fotografii w Gdańsku. Oprócz tego, była aktywną przedstawicielką Stowarzyszenia Autorów Polskich oraz Sopockiego Klubu Pisarzy i Przyjaciół Książki im. Jerzego Tomaszkiewicza „Brodwino”. Za swoją działalność literacką oraz zawodową uzyskiwała liczne nagrody i odznaczenia, co potwierdzało jej wybitne osiągnięcia. Zmarła 9 grudnia 2003 roku, a jej ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu komunalnym w Sopocie (kwatera M-3-9b). W hołdzie dla jej pracy i znaczenia, imię Ireny Suchorzewskiej nadano Filii nr 6 Biblioteki Miejskiej w Sopocie.


Oceń: Irena Suchorzewska

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:11