Bartosz Kowalski-Banasewicz, urodzony 7 marca 1977 roku w Warszawie, jest osobą, która na stałe wpisała się w polski krajobraz muzyczny jako kompozytor, aranżer, instrumentalista oraz pedagog.
Jego twórczość charakteryzuje się bogatym warsztatem i różnorodnością stylów, które doskonale odzwierciedlają jego umiejętności oraz pasję do muzyki.
Życiorys
Bartosz Kowalski to utalentowany kompozytor, który zdobył wykształcenie w Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina. Jego nauki w zakresie kompozycji prowadził prof. Marian Borkowski. Kowalski jest również absolwentem Podyplomowych Studiów Muzyki Filmowej, Komputerowej i Audiowizualnej w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie kształcił się pod okiem znakomitych mentorów, takich jak Krzysztof Knittel, Krzesimir Dębski, Zygmunt Konieczny oraz Maciej Zieliński.
Obecnie Bartosz Kowalski pełni funkcję adiunkta w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W roli pedagoga jest znany jako ad. dr Bartosz Kowalski-Banasewicz, natomiast jako kompozytor występuje pod nazwiskiem Bartosz Kowalski. Jego dorobek artystyczny oraz działalność akademicka sprawiają, że jest uznawany za jednego z ważnych twórców współczesnej muzyki w Polsce.
Nagrody i stypendia
Bartosz Kowalski to wybitny kompozytor, który zdobył uznanie w międzynarodowym środowisku muzycznym. Jego dorobek artystyczny obejmuje wiele nagród i stypendiów, które potwierdzają jego talent i zaangażowanie w rozwój muzyki.
W swoim dorobku posiada laureatem dziewiętnastu prestiżowych konkursów kompozytorskich, w tym:
- Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Kazimierza Serockiego, gdzie zdobył nagrodę za „Symfonię Okręgów”, która była prezentowana na Światowych Dniach Muzyki w Zagrzebiu,
- Konkurs Kompozytorski im. Grzegorza Fitelberga,
- Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda, w którym triumfował trzykrotnie,
- Konkurs kompozytorski „Musica Sacra”, gdzie był nagradzany sześciokrotnie, w tym w dwóch edycjach międzynarodowych,
- Konkurs im. Karola Szymanowskiego,
- Konkurs im. A. Krzanowskiego,
- Konkurs im. W. Landowskiej oraz wiele innych.
Oprócz dogodności związanych z konkursami, Bartosz Kowalski jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, w latach 1997 i 2006. Dodatkowo w 2005 roku otrzymał Stypendium Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Jako część stypendiów, artysta miał możliwość uczestnictwa w warsztatach zagranicznych, w tym w:
- Międzynarodowych Warsztatach w Musikhochschule Stuttgart,
- Międzynarodowym Seminarium Przedstawicieli Katedr Kompozycji Wyższych Uczelni Muzycznych Krajów Europy Centralnej w Pradze.
W 2012 roku, Kowalski został mianowany kompozytorem-rezydentem w Filharmonii Świętokrzyskiej, co podkreśla jego znaczenie w polskim środowisku muzycznym.
Kompozycje i ważniejsze wykonania
Bartosz Kowalski to twórca, który stworzył ponad sto kompozycji, które zostały zaprezentowane w wielu znaczących wydarzeniach muzycznych. Jego utwory miały swoje miejsce podczas Międzynarodowych Dni Muzyki Współczesnej ISCM Music Biennale Zagreb, a także na koncertach „Generacje”, organizowanych przez Związek Kompozytorów Polskich oraz ZAiKS. Występował na prestiżowych festiwalach, takich jak Warszawskie Spotkania Muzyczne, Musica Polonica Nova, Audioart, Laboratorium, Musica Moderna oraz Gaude Mater. Dodatkowo, kompozycje Kowalskiego były wykonywane na licznych koncertach prowadzonych przez rozmaite uczelnie muzyczne.
Jego muzykę przyjęły i wykonywały wielu znakomitych artystów, w tym Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestra Radia i Telewizji w Zagrzebiu, Świętokrzyska, Śląska, Częstochowska oraz Kalijska Orkiestra Symfoniczna. Wśród zespołów, które prezentowały dzieła Bartosza Kowalskiego, należy wymienić również Orkiestrę Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Lwowską Orkiestrę Kameralną „Leopolis”, Wrocławską Orkiestrę Kameralną „Leopoldinum”, Unplugged-Orchestra, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis oraz Chór Polskiego Radia w Krakowie. We współpracy z innymi artystami, Kowalski występował także z Kwartetem Smyczkowym „Camerata”, zespołem „Chamberbrass”, grupą „Warsaw Brass” oraz zespołem Kwartludium.
W roli aranżera, Kowalski współpracował z wieloma artystami, w tym z Waldemarem Malickim, przy aranżacjach symfonicznych do programu telewizyjnego „Filharmonia Dowcipu”, a także z Aliną Mleczko i kwartetem Prima Vista nad płytą „La Fiesta”. Jako instrumentalista, brał udział w różnorodnych koncertach i happeningach, często związanych z muzyką improwizowaną. Występował u boku artystów takich jak Krzysztof Knittel, Jerzy Kornowicz, Marek Chołoniewski, Tadeusz Sudnik oraz Michał Górczyński.
Obecnie Kowalski jest członkiem oraz współzałożycielem zespołu „Sonofrenia”. Oprócz działalności koncertowej, tworzy także muzykę do filmów. Jego kompozycje były prezentowane m.in. na festiwalu Camerimage oraz na festiwalu Łodzią po Wiśle, co potwierdza jego wszechstronność oraz uznanie w dziedzinie sztuki filmowej.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Stefan Popowski | Alexander Gruszynski | Grzegorz Kuczeriszka | Zbigniew Chwedczuk | Krzysztof Szmagier | Jadwiga Czerwińska (piosenkarka) | Andrzej Fidyk | Andrzej Balcerzak | Wacław Pawliszak | DJ Hazel | Dudek P56 | DJ Tkaczu | Halina Thylwe | Mariusz Janiszewski | Jerzy Walden | Henryk Dłużyński | Hubert Miłkowski | Leon Pomirowski | Adam Szyszkowski | Leandro MarconiOceń: Bartosz Kowalski (kompozytor)