Artur Ruciński


Artur Ruciński, urodzony 25 kwietnia 1976 roku w Warszawie, jest znanym polskim śpiewakiem operowym o głosie barytonowym. Jego talent i pasja do muzyki doprowadziły go do występów na największych scenach operowych na całym świecie.

Jako artysta, Ruciński zdobył uznanie za swoje umiejętności wokalne oraz interpretacyjne, co czyni go jednym z wyróżniających się głosów w współczesnej operze.

Wykształcenie

Artur Ruciński rozpoczął swoją karierę muzyczną w 1995 roku, podejmując naukę śpiewu w prestiżowej Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie jego nauczycielem był Jerzy Knetig.

Dzięki swoim wyjątkowym umiejętnościom, w 1999 roku uzyskał stypendium od niemieckiej Fundacji Hansa i Eugenii Jutting, co stanowiło znaczący krok w jego edukacji muzycznej.

Ruciński ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, która aktualnie nosi nazwę Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, i stał się jednym z wybitnych absolwentów tej znakomitej instytucji.

Kariera operowa

W roku 2002, Artur Ruciński zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, odgrywając rolę tytułową w operze Eugeniusz Oniegin skomponowanej przez Piotra Czajkowskiego. Jego kariera na tej scenie była bogata – występował w wielu partiach barytonowych, takich jak Janusz w Halce Stanisława Moniuszki, Papageno w Czarodziejskim flecie Wolfganga Amadeusza Mozarta, a także Sharpless w Madame Butterfly Giacomo Pucciniego. Ruciński miał również zaszczyt wystąpić jako książę Jelecki w Damie Pikowej Czajkowskiego, pod batutą Walerija Giergijewa, oraz jako Walenty w Fauście Charlesa Gounoda (reżyseria Robert Wilson), Henryk w Łucji z Lammermoor Gaetano Donizettiego i Figaro w Cyruliku sewilskim Gioacchino Rossiniego.

Artysta stale współpracuje z Warszawską Operą Kameralną oraz z wieloma teatrami operowymi w Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu, Bydgoszczy i Gdańsku.

W 2009 roku, na zaproszenie Daniela Barenboima, zadebiutował jako Eugeniusz Oniegin w Staatsoper Unter den Linden w Berlinie, a kilka miesięcy później, w listopadzie, zaśpiewał tytułowego Rogera w Królu Rogerze Karola Szymanowskiego w Gran Teatre del Liceu w Barcelonie.

W 2010 roku brał udział w otwarciu sezonu w Staatsoper w Hamburgu, gdzie zagrał Henryka w Łucji z Lammermoor obok między innymi Piotra Beczały. Na tej samej scenie wystąpił też w Cyruliku sewilskim oraz w operach Traviata (jako Germont) i Falstaff (jako Ford) słynnego kompozytora Giuseppe Verdiego.

W sezonie 2010/2011 Ruciński wystąpił w Walencji pod dyrekcją Maestro Lorina Maazela jako Lescaut w Manon Julesa Masseneta oraz jako Eugeniusz Oniegin w Filharmonii w Oslo. Jego występ w wiedeńskim Goldener Saal Musikverein, gdzie wykonywał Carmina Burana Carla Orffa, przyciągnął uwagę krytyków. Zadebiutował również w Arena di Verona w roli Merkucja w Romeo i Julii Charlesa Gounoda.

Sezon 2011/2012 to powrót do berlińskiej Staatsoper, gdzie odegrał rolę Hrabiego Almavivy w Weselu Figara pod dyrekcją Daniela Barenboima. W tym samym czasie zadebiutował w Los Angeles Opera, grając Marcella w Cyganerii Pucciniego oraz w Teatro di San Carlo w Neapolu w roli Francesco w Zbójcach Verdiego.

W sezonie 2012/2013 występował w Bilbao jako Germont w Traviacie oraz na scenie Staatsoper w Hamburgu w roli Forda w Falstaffie. Dodatkowo zagrał w Teatro La Fenice w Wenecji jako Zbójca, w Opera Bastille w Paryżu (Ford), w Theater an der Wien oraz ponownie w Arena di Verona jako Hrabia Luna w Trubadurze.

W 2013 roku, Ruciński wystąpił w Teatro Regio di Parma jako Zbójca, w Teatro Petruzzelli w Bari jako Falstaff, Bayerische Staatsoper w Monachium jako Oniegin, a także Oper Frankfurt jako Falstaff. Zadebiutował także w Warszawie w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, śpiewając Ezio w koncertowym wykonaniu Attyli Verdiego. To były także intensywne miesiące, ponieważ wiosną 2014 roku zadebiutował w londyńskiej Royal Opera House – Covent Garden w roli Giorgio Germont. Jego występ w Teatro alla Scala w Mediolanie, gdzie zagrał Simona Boccanegra, z Plácido Domingo jako tytułowym bohaterem, był także niezwykle ważnym momentem w jego karierze, a w listopadzie 2014 roku stanowił wielki sukces.

W 2015 roku miał swoją premierę w berlińskiej Deutsche Oper w roli w Traviacie. Kontynuował odnoszenie sukcesów, grając Oniegina na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie oraz w Valencji (Don Pasquale) i Staatsoper w Hamburgu oraz Operze w Zurychu (Lucia di Lammermoor). Ruciński brał również udział w serii przedstawień Trubadura na Festiwalu w Salzburgu, a we wrześniu 2015 roku wystąpił jako Don Giovanni w paryskiej Opera Bastille. Dobiegł końca proces prawykonania Sanctus Adalbertus H.M. Góreckiego, a także, razem z zespołami Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka, nagrał Stabat Mater K. Szymanowskiego dla wytwórni Warner Classics.

W styczniu 2016 Ruciński wystąpił jako Oniegin w Royal Opera House w Londynie. W lutym 2016 miał zaszczyt debiutować w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, śpiewając rolę Sharplessa w Madame Butterfly. Również w tym sezonie wystąpił w Gran Teatre del Liceu w Barcelonie oraz w Arena di Verona.

Sezon 2017/18 przyniósł kolejne wyzwania, w tym realizacje oper verdiowskich: Traviata w San Francisco Opera oraz Zbójcy w Rzymie. Artysta po raz pierwszy wystąpił w paryskiej Opera Bastille jako Gianni Schicchi oraz wziął udział w serii przedstawień Cyganerii. W czerwcu i lipcu 2018 roku zaśpiewał w Teatro Real w Madrycie w roli Łucji z Lammermoor. Listopad i grudzień 2018 przyniosły nowe doświadczenia – debiut w Chicago Lyric Opera (Trubadur) oraz koncertowe wykonanie Luizy Miller G. Verdiego w Monte Carlo.

Inne

Z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w roku 2010, Artur Ruciński miał zaszczyt współpracować z Iwoną Sobotką, która jest utalentowaną sopranistką, oraz z Ewą Pobłocką, grającą na fortepianie. W ramach tej wyjątkowej rocznicy, wspólnie uczestniczyli w nagraniu albumu dedykowanego pieśniom Chopina.

Nagrody

Artur Ruciński to wielokrotny laureat licznych nagród w dziedzinie wokalistyki, zarówno o zasięgu krajowym, jak i międzynarodowym. Jego osiągnięcia obejmują m.in.:

  • 2000 – Ogólnopolski Konkurs Wokalny w Dusznikach-Zdroju, gdzie zdobył III miejsce,
  • 2000 – VI Ogólnopolski Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu, w którym zdobył II nagrodę,
  • 2001 – Międzynarodowy Międzyuczelniany Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi, gdzie uzyskał III nagrodę.

Artur odniósł również znaczące sukcesy na międzynarodowych scenach, biorąc udział w takich konkursach jak:

  • Internationale Hans Gabor Belvedere Gesangswettbewerb odbywający się w Wiedniu,
  • Międzynarodowy Konkurs Śpiewaków Operowych im. Salomei Kruszelnickiej we Lwowie,
  • Competizione dell’Opera w Treviso, Włochy.

W 2008 roku otrzymał Paszport „Polityki” w kategorii Muzyka poważna, wyróżnienie za konsekwentne budowanie kariery w Polsce oraz polepszanie standardów spektakli operowych na krajowych scenach.

Dodatkowo w 2015 roku zdobył Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury dla najlepszego śpiewaka roku, przyznaną ex aequo z Rafałem Siwkiem. W 2017 roku jego osiągnięcia zostały docenione przez Ministerstwo Kultury, co zaowocowało przyznaniem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie muzyki.

Repertuar operowy

Repertuar operowy prezentowany przez Artura Rucińskiego jest niezwykle bogaty i różnorodny. Jego występy obejmują szereg znakomitych dzieł znanych kompozytorów, których utwory zyskały uznanie na całym świecie.

  • Ch. Gounod, Faust, Walenty,
  • P. Czajkowski, Eugeniusz Oniegin, Eugeniusz Oniegin,
  • P. Czajkowski, Dama pikowa, Książę Jelecki,
  • G. Donizetti, Don Pasquale, Malatesta,
  • G. Donizetti, Łucja z Lammermoor, Lord Ashton,
  • J. Massenet, Manon, Lescaut,
  • S. Moniuszko, Halka, Janusz,
  • W.A. Mozart, Czarodziejski flet, Papageno,
  • W.A. Mozart, Don Giovanni, Don Giovanni,
  • W.A. Mozart, Wesele Figara, Hrabia Almaviva,
  • G. Puccini, Cyganeria, Marcello,
  • G. Puccini, Gianni Schicchi, Gianni Schicchi,
  • G. Puccini, Madame Butterfly, Sharpless,
  • G. Rossini, Cyrulik sewilski, Figaro,
  • K. Szymanowski, Król Roger, Roger,
  • G. Verdi, Attyla, Ezio,
  • G. Verdi, Falstaff, Ford,
  • G. Verdi, Luiza Miller, Miller,
  • G. Verdi, La traviata, Giorgio Germont,
  • G. Verdi, Trubadur, Conte di Luna,
  • G. Verdi, Zbójcy, Francesco.

Ten różnorodny zbiór utworów operowych podkreśla wszechstronność i talent artysty, a także jego umiejętność przyciągania uwagi publiczności w różnych rolach, od dramatycznych po komediowe.

Dyskografia

Dyskografia Artura Rucińskiego obejmuje wiele znaczących dzieł oraz nagrań, które ukazują jego charakterystyczny styl oraz umiejętności wokalne. Poniżej przedstawiamy listę najbardziej reprezentatywnych wydawnictw artysty.

  • B. Britten, War Requiem, w wykonaniu Anny Samuil, Johna Daszaka oraz Artura Rucińskiego, pod batutą Sir Neville’a Marrinera, z udziałem chóru oraz orkiestry kameralnej, [2010] SCD137-138.
  • F. Chopin, Pieśni, WYDANIE NARODOWE, w wykonaniu Sobotki, Rucińskiego i Pobłockiej, BeArTon (CD) [2009].
  • P. Czajkowski, Eugeniusz Oniegin, z udziałem Kristine Opolais, Leny Belkiny oraz pozostałych artystów, pod dyrekcją Omera Meir Wellbera, [2013] C Major: 712408 (DVD & Blu-ray).
  • Ch. Gounod, Romeo i Julia, z Nino Machaidze i innymi, pod batutą Fabio Mastrangelo, Bel Air Classiques: BAC481 (DVD & Blu-ray) Arena di Verona, 08/2011 [2012].
  • M. Weinberg, The Passenger, z udziałem Michelle Breedt i innych, pod dyrekcją Teodora Currentzisa, NEOS 51005 [2010] i Arthaus Musik 109079 [2015] (DVD & Blu-ray).
  • F. Nowowiejski, Quo Vadis, w wykonaniu Aleksandry Kurzak i Artura Rucińskiego, z chórem i orkiestrą, DUX 1327/1328.
  • R. Statkowski, Maria, z Wiolettą Chodowicz i innymi, pod dyrekcją Łukasza Borowicza, Polskie Radio SA (CD) [2010].
  • K. Szymanowski, Stabat Mater oraz Litania do Marii Panny, w wykonaniu Aleksandry Kurzak i Artura Rucińskiego, Warner Music 9586450.
  • G. Verdi, Falstaff, z Adamem Kruszewskim w roli Falstaffa i Arturem Rucińskim w roli Forda, pod dyrekcją Łukasza Borowicza, Polskie Radio CD 1084-85 (2CD) [2008].
  • Pieśni i Arie, z Arturem Rucińskim, pod dyrekcją Łukasza Borowicza, Polskie Radio (CD), [2009].
  • G. Verdi, Giovanna d’Arco, w wykonaniu Wioletty Chodowicz oraz Artura Rucińskiego, Warner Music Polska PNCD1388A/B (CD) [2011].
  • G. Verdi, I Masnadieri, w wykonaniu artystów pod dyrekcją Nicola Luisottiego, Unitel Classic A00 008959 [2012].
  • Walewska i przyjaciele. Najpiękniejsze arie, pieśni i piosenki, z udziałem Artura Rucińskiego i innych, DUX 0500/0501 [2004].
  • Panie zostań z nami. Pieśni eucharystyczne, w wykonaniu Wiesława Ochmana oraz Artura Rucińskiego, Universal Music Polska MR07345354 (CD) [2016].
  • Czekałem wieczność, z Arturem Rucińskim i innymi artystami, DUX CD [2002].

Każde z tych nagrań przyczynia się do wzbogacenia repertuaru w dziedzinie muzyki klasycznej i stanowi istotną część kariery Rucińskiego, który z powodzeniem kontynuuje swoją artystyczną podróż oraz zdobywa uznanie wśród miłośników opery i pieśni.

Przypisy

  1. Artur Ruciński | Życie i twórczość | Artysta [online], Culture.pl [dostęp 02.02.2023 r.]
  2. Sukces Polaka: Artur Ruciński zaśpiewał w Metropolitan Opera [online], wyborcza.pl, 21.02.2016 r. [dostęp 03.02.2019 r.]
  3. Artur Ruciński o swoim nerwowym debiucie w Covent Garden [online], PolskieRadio.pl [dostęp 03.02.2019 r.]
  4. IV Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej Adam Didur | Historia [online], adamdidur.com [dostęp 03.02.2019 r.]
  5. Doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznane MKiDN – 2017 [online] [dostęp 03.02.2019 r.]
  6. MUZYKAM. POWAŻNA MUZYKAM., Muzyka poważna: Artur Ruciński [online], polityka.pl, 2009 [dostęp 31.01.2019 r.]
  7. Wszyscy laureaci Paszportów [online], polityka.pl, 2014 [dostęp 31.01.2019 r.]

Oceń: Artur Ruciński

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:13