UWAGA! Dołącz do nowej grupy Warszawa - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

PZL-Wola


Zakłady Mechaniczne „PZL-Wola”, znane dzisiaj jako ZM „WOLA” sp. z o.o., to innowacyjne przedsiębiorstwo przemysłowe, które odgrywa istotną rolę w polskim sektorze produkcji. Początki firmy sięgają 1951 roku, kiedy to została założona pod nazwą Zakłady Mechaniczne im. Marcelego Nowotki.

Obecnie zakład mieści się w Warszawie, przy ulicy Fort Wola 22, gdzie kontynuuje swoją działalność, dostosowując się do zmieniających się potrzeb rynku oraz technologii.

Opis

Zakłady PZL-Wola specjalizowały się w wytwarzaniu silników wysokoprężnych oraz złożonych zespołów prądotwórczych i agregatów napędowych. W okresie od 1959 do 1967 roku, zakład ten zajmował się produkcją silników do samochodów Żubr A80. Na początku XXI wieku, fabryka wytwarzała silniki S-1000, osiągające moc 1000 KM, które były stosowane w pojazdach PT-91M.

Ponadto, warszawska fabryka pozostawiła po sobie wiele pomników, w tym m.in.: pomnik Czynu Polaków, pomnik Chwała Saperom, pomnik Kościuszkowców, pomnik Polegli Niepokonani, oraz pomnik Małego Powstańca. W 1973 roku przed siedzibą zakładu odsłonięto również pomnik Marcelego Nowotki.

W 1990 roku nastąpiła zmiana nazwy zakładu na obecnie funkcjonującą. Z tej okazji usunięto pomnik patrona, który został odsłonięty w 1973 roku. 30 września 2009 roku nastąpiło wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa o nazwie „Zakład Wola” w Warszawie, który stał się kluczowym elementem produkcyjnym dla całego przedsiębiorstwa. Nadzór właścicielski został przekazany na rzecz wcześniej istniejącej spółki zależnej Zakładu Mechanicznego „PZL-Wola” w Siedlcach Sp. z o.o. W dniu 1 listopada 2011 roku miała miejsce kolejna zmiana w zarządzaniu, kiedy „Zakład Wola” stał się oddziałem Warszawskim podległym Z.M. „Bumar Łabędy” S.A. w Gliwicach. Niestety, ta jednostka została zlikwidowana 31 grudnia 2012 roku, a Zakład Mechaniczny „PZL-Wola” w Siedlcach Sp. z o.o. przechodził proces likwidacji.

W 2012 roku rozpoczęła działalność nowa spółka ZM „Wola” sp. z o.o., która kontynuuje działalność na rynku cywilnym, nawiązując do tradycji PZL-Wola. Nowa firma nabyła prawa do produkcji rodziny silników Wola „C”, w tym modeli takich jak „H – Henschel”, „135”, D, DV, VA, oraz do zespołów prądotwórczych i agregatów napędowych wykorzystujących te silniki. Obejmuje to również dokumentację oraz prawa do produkcji części zamiennych. Spółka ta świadczy również serwis produktów byłego PZL-Wola S.A. i produkuje elementy, które w przeszłości były wytwarzane w jej zakładach.

Inne informacje

W skład organizacji partyjnej Zakładów Mechanicznych im. Marcelego Nowotki wchodził przez długi okres czasu premierJózef Cyrankiewicz.

Przypisy

  1. Informacje o firmie ZM „Wola”. [w:] ZM „Wola” sp. z o.o. [on-line]. pzl-wola.pl. [dostęp 20.06.2016 r.]
  2. Wiesław Głębocki: Warszawskie pomniki. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, s. 137. ISBN 83-7005-211-8.
  3. Kronika wydarzeń w Warszawie 1 VII–30 IX 1973. „Kronika Warszawy”. 1 (17), s. 151, 1974 r.
  4. Kronika wydarzeń w Warszawie 1 I 1970 – 31 III 1970. „Kronika Warszawy”. 4(70), s. 151, 1970 r.

Oceń: PZL-Wola

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:7