Park im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie


Park im. gen. Józefa Sowińskiego to malowniczy teren zielony, który znajduje się na styku ulic Elekcyjnej oraz Wolskiej, w obrębie warszawskiej dzielnicy Wola. To miejsce charakteryzuje się nie tylko urokliwym otoczeniem, ale także sąsiedztwem z innymi interesującymi punktami.

Park graniczy z cmentarzem prawosławnym, który stanowi ważny element kulturowy, a także z parkiem im. Edwarda Szymańskiego, tworząc przyjemny kompleks rekreacyjny dla mieszkańców i turystów.

Historia

Park im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie został stworzony dzięki inicjatywie Towarzystwa Przyjaciół Woli, a jego projekt opracowali Zygmunt Hellwig oraz Kazimierz Kozłowski na zlecenie prezydenta m.st. Warszawy, Stefana Starzyńskiego. Powstał on w obszarze reduty Sowińskiego oraz na terenach dawnych glinianek i cegielni Merenholca, gdzie uwzględniono również fragmenty istniejących wałów.

Uroczystość otwarcia parku miała miejsce 3 sierpnia 1936 roku, a poświęcenia dokonał ksiądz Wacław Murawski. Był to pierwszy publiczny park usytuowany na robotniczej Woli. W jego obrębie powstały również plac zabaw dla dzieci oraz boiska sportowe.

W dniu 28 listopada 1937 roku w parku odsłonięto pomnik gen. Józefa Sowińskiego, który został zaprojektowany przez Tadeusza Breyera.

W czasie powstania warszawskiego malownicze okolice pomnika patrona parku stały się miejscem, w którym znajdowało się stanowisko bojowe „Ziu” – niemieckiego samobieżnego moździerza typu Karl. Tragiczne wydarzenia z sierpnia 1944 roku, kiedy to Niemcy zamordowali tam około 1500 ludzi i spalili ciała 6000 ofiar rzezi na Woli, pozostawiły na zawsze ślad w historii. Upamiętnia je tablica pamiątkowa, zaprojektowana przez Karola Tchorka, która została ustawiona w latach 50. XX wieku.

Po zakończeniu II wojny światowej park przeszedł rewitalizację, przy zachowaniu pierwotnego układu kompozycyjnego. Na miejscu dawnych glinianek powstał amfiteatr, zdolny pomieścić 3000 osób. W latach po roku 2000 zyskał on zadaszenie w formie namiotu osadzonego na czterech masztach, co pozwoliło na umiejscowienie 2000 miejsc siedzących na widowni. Od tego czasu park stał się miejscem licznych koncertów organizowanych w weekendy.

W 2019 roku w parku, dzięki realizacji projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego, powstała tężnia solankowa, a w 2021 roku rozbudowano plac zabaw dla dzieci, co przyczyniło się do zwiększenia atrakcyjności tej przestrzeni dla mieszkańców oraz odwiedzających.

Przypisy

  1. Wyborcza.pl [online], warszawa.wyborcza.pl [dostęp 15.05.2022 r.]
  2. 110 - Powiększenie i modernizacja placu zabaw w Parku Sowińskiego - budżet obywatelski w Warszawie [online], [dostęp 15.05.2022 r.]
  3. Piotr Bartnik. Ziu w Warszawie. „Stolica”, s. 76, 08.2016 r.
  4. Irena Grzesiuk-Olszewska: Warszawska rzeźba pomnikowa. Warszawa: Wydawnictwo Neriton, 2003 r. s. 96.
  5. Stanisław Ciepłowski: Wpisane w kamień i spiż. Inskrypcje pamiątkowe w Warszawie XVII–XX w.. Warszawa: Argraf, 2004 r. s. 344.
  6. Marian Chruszczewski: Wola w okresie PRL [w:] Dzieje Woli. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1974 r. s. 425.
  7. Józef Kazimierski, Ryszard Kołodziejczyk, Żanna Kormanowa, Halina Rostkowska (red.): Dzieje Woli. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1974 r. s. 714.
  8. Park Sowińskiego. [w:] Urząd m.st. Warszawy [on-line]. zielona.um.warszawa.pl. [dostęp 25.01.2018 r.]

Oceń: Park im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:19