Park im. Jana Pawła II (Warszawa)


Park im. Jana Pawła II to niezwykłe miejsce położone na Ursynowie, w samym sercu Warszawy, które zachwyca wszystkich odwiedzających. Ursynów jest dynamicznie rozwijającą się dzielnicą, a park stanowi doskonały przykład harmonii pomiędzy naturą a miejskim stylem życia.

To miejsce idealne na relaksujący spacer, wypoczynek na świeżym powietrzu oraz spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Warto eksplorować jego urokliwe ścieżki oraz cieszyć się otaczającą przyrodą.

Położenie i charakterystyka

Park imienia Jana Pawła II zlokalizowany jest w Warszawie, w dzielnicy Ursynów, w obrębie MSI Ursynów Północny. Znajduje się on na osiedlu Jary, w pobliżu ulic Eugeniusza Romera i Melodyjnej, a nieopodal parku znajduje się również kościół Wniebowstąpienia Pańskiego. Powierzchnia parku różni się w zależności od źródeł, wynosząc od 4,30 do 3,62 ha.

W obrębie parku można znaleźć różnorodne obiekty, które sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi. Do dyspozycji odwiedzających są alejki spacerowe, boisko do piłki nożnej oraz plac zabaw dla dzieci. Dodatkowo, dla miłośników sportu stworzono siłownię plenerową, a także tężnię, która zapewnia zdrowotne właściwości solankowe.

W parku znajduje się również wyjątkowy plac z podświetlaną fontanną, która zachwyca szczególnie w godzinach wieczornych. Na terenie parku można dostrzec dwa charakterystyczne pomniki-głazy. Jeden z nich jest poświęcony patronowi parku, zaś drugi upamiętnia Polaków, którzy zostali zesłani na Syberię.

Historia

Park im. Jana Pawła II w Warszawie to miejsce, które zyskało swoje oblicze dzięki pracy autorki projektu, Doroty Sikory. Realizacja parku miała miejsce w latach 1999–2000, a jego uruchomienie zbiegło się w czasie z ważnym wydarzeniem religijnym. Umowa dotycząca budowy parku, której wartość wyniosła około 2,5 mln zł, została podpisana już w 1998 roku.

W trakcie prac nad parkiem zrealizowano szereg atrakcji i nasadzeń, w skład których wchodziło: 236 drzew liściastych, 46 drzew iglastych, a także 3781 krzewów liściastych oraz 567 krzewów iglastych. Założeniem architektonicznym parku było stworzenie osi widokowej na elewację kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego, który zaprojektował Marek Budzyński. Tę oś stanowią dwie równoległe aleje.

Przy świątyni zaplanowano plac z fontanną, natomiast po przeciwnej stronie parku powstał zieleniec z pamiątkowym głazem, ulokowany przy przejściu podziemnym w kierunku ulicy Romera. Park wzbogacono również o boisko sportowe na północy oraz plac zabaw na południu. Uroczystość otwarcia parku miała miejsce 18 maja 2000 roku, a jej świętowanie odbyło się w obecności wielu znamienitych gości, w tym biskupa Mariana Dusia. Data ta miała szczególne znaczenie, ponieważ przypadła na 80. rocznicę urodzin Jana Pawła II.

W 2010 roku park przeszedł modernizację fontanny, na którą przeznaczono ponad 500 tys. zł. W ramach tych prac zamiast niecki zamontowano granitowe płyty, a także nowe dysze, które umożliwiają wyrzucanie wody na wysokość do 1,5 metra. W parku zainstalowano również kolorowe diody LED, co pozwoliło na efektowne podświetlenie fontanny.

W 2012 roku miasto postanowiło przekazać działki wchodzące w skład parku dzielnicy Ursynów, co umożliwiło dalszy rozwój tej przestrzeni. W ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2018, mieszkańcy Ursynowa podjęli decyzję o stworzeniu ogólnodostępnej tężni solankowej. Konstrukcja o nazwie „Maciejka” ma długość 11 metrów, szerokość 1,3 metra oraz wysokość 3,65 metra i została oddana do użytku 1 lipca 2020 roku. Zbudowana na szkielecie z drewna sosnowego i modrzewiowego, została wzbogacona o gałęzie śliwy tarniny. Zbiornik na solankę ma pojemność 7000 litrów, a woda pochodzi z Ciechocinka.


Oceń: Park im. Jana Pawła II (Warszawa)

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:22