Muzułmański Cmentarz Tatarski


Muzułmański Cmentarz Tatarski to niezwykle interesujący zabytek, którego znaczenie tkwi zarówno w jego historii, jak i w kulturze muzułmańskiej. Zlokalizowany przy ul. Tatarskiej 8, w malowniczej dzielnicy Wola w Warszawie, pełni funkcję ważnej przestrzeni pamięci dla społeczności tatarskiej.

W lipcu 2014 roku obiekt ten, w towarzystwie pięciu innych nekropolii, które tworzą zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach, został oficjalnie uznany za pomnik historii. Ta decyzja podkreśla wyjątkową wartość kulturową i historyczną tych miejsc, które są świadectwem różnorodności i bogatej tradycji obecności muzułmanów w Polsce.

Historia

„Cmentarz Tatarski dla muzułmanów miał swoje początki w roku 1867, gdy zamknięto z powodu zapełnienia Muzułmański Cmentarz Kaukaski, który znajdował się przy ulicy Młynarskiej. Jego założenie było dziełem imama Seifetdina Chosianowa Sinnajewa z Warszawy.

Pierwotnie jego powierzchnia wynosiła około 0,5 ha, a obecnie rozciąga się na około 1 ha. W pierwszych latach szczególnie grzebano na nim muzułmańskich żołnierzy rosyjskiej armii stacjonujących na terenie Warszawy. Z czasem do spoczynku na tym cmentarzu zaczęto przyjmować również innych muzułmanów, a nekropolia stała się miejscem ostatniego spoczynku polskich Tatarów, głównie pochodzących z obszaru niegdyś należącego do Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Na przełomie XIX i XX wieku cmentarz był podzielony na dwie odrębne części: jedną dla osób zamożniejszych (po prawej stronie od wejścia) oraz drugą dla ubogich (po lewej stronie od wejścia). Taki podział jednak zaniechano na skutek inicjatywy warszawskiego imama. W trakcie I wojny światowej spoczywały na nim także ofiary, a w szczególności rosyjscy żołnierze wyznający islam, którzy zmarli w niemieckiej niewoli.

Niestety, cmentarz ucierpiał podczas II wojny światowej. W 1942 roku na jego teren wjechały niemieckie czołgi oraz inne pojazdy pancerne, które ukrywały się przed radzieckimi nalotami. Dwa lata później, w 1944 roku, w rejonie Powązek miały miejsce intensywne walki podczas powstania warszawskiego, co również wpłynęło na stan nekropolii. Obecnie najstarsze zachowane nagrobki można znaleźć po lewej stronie od wejścia, w pobliżu budynku administracyjnego.

W 1984 roku cmentarz tatarski zyskał status zabytku, co podkreśla jego ważność oraz znaczenie historyczne dla regionu oraz dla kultury muzułmańskiej w Polsce.

Pochowani (m.in.)

Na Muzułmańskim Cmentarzu Tatarskim znajdują się groby wielu wybitnych osobistości, których życie i osiągnięcia miały znaczący wpływ na różne dziedziny. Wśród nich należy wymienić:

  • Aleksander Achmatowicz (zm. 1944) – prawnik, minister sprawiedliwości w rządach Krymu oraz Litwy Środkowej, senator II RP,
  • Osman Achmatowicz (zm. 1988) – chemik, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, prezes Komitetu Budowy Meczetu w Warszawie,
  • Konstanty Bajraszewski (zm. 1955) – adwokat,
  • Mounir Bouamrane (zm. 2004) – montażysta dźwięku i obrazu pochodzenia algierskiego,
  • Jerzy Edigey (zm. 1983) – adwokat, działacz społeczny oraz autor powieści kryminalnych,
  • Bekier Eksanow (zm. 1974) – imam warszawski,
  • Zeryf Eksanow (zm. 1951) – imam warszawski,
  • Hussein Mohamed Hassan (zm. 2020) – doktor nauk medycznych i konsul honorowy RP w Sudanie,
  • Veli bek Jedigar (zm. 1971) – książę Azerbejdżanu, oficer kawalerii WP,
  • Aleksander Jeljaszewicz (zm. 1978) – major WP, ostatni dowódca szwadronu tatarskiego w 13 Pułku Ułanów Wileńskich, kawaler Orderu Virtuti Militari,
  • Zenon Kryczyński (zm. 1953) – pułkownik WP,
  • Safar-Bek Malsag (zm. 1944) – generał,
  • Konstanty Murza-Murzicz (zm. 1953) – prawnik, sędzia, pracownik Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych,
  • Rustym Murza-Murzicz (zm. 1980) – lekarz weterynarii, oficer szwadronu tatarskiego w 13 Pułku Ułanów Wileńskich, kawaler Orderu Virtuti Militari,
  • Bekir Rodkiewicz (zm. 1987) – imam gorzowski,
  • Jakub Romanowicz (zm. 1964) – międzywojenny zastępca muftiego RP,
  • Selim Safarewicz (zm. 1955) – imam nowogródzki i wrocławski,
  • Nedal Abu Tabaq (zm. 2020) – polski lekarz oraz duchowny muzułmański pochodzenia palestyńskiego, mufti Ligi Muzułmańskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, stały mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Lublinie,
  • Hassan Al-Zubaidi (zm. 2013) – przedsiębiorca.

Groby symboliczne

Na cmentarzu znajdują się również groby symboliczne, w tym:

  • Ali Woronowicz (zm. 1941) – imam 1 Szwadronu Tatarskiego w 13 Pułku Ułanów Wileńskich.

Przypisy

  1. Zmarł dr Hussein Mohamed Hassan – Altair Agencja Lotnicza [online], altair.com.pl [dostęp 13.04.2020 r.]
  2. Odszedł Hassan Al-Zubaidi. – Państwo w Państwie [online], panstwowpanstwie.polsatnews.pl [dostęp 13.04.2020 r.]
  3. Hussein Mohamed Hassan. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 29.03.2020 r.]
  4. Zestawienie zabytków nieruchomych. Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków – stan na 31 grudnia 2019 r. Woj. mazowieckie (Warszawa). [w:] Narodowy Instytut Dziedzictwa [on-line]. nid.pl. s. 63. [dostęp 03.04.2020 r.]
  5. Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 03.07.2014 r. w sprawie uznania za pomnik historii „Warszawa – zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach” (Dz.U. z 2014 r. poz. 956)
  6. K. Mórawski, Przewodnik historyczny po cmentarzach warszawskich, Warszawa 1989, s. 136-137
  7. F.R., Wyznawcy Allaha, "Tygodnik Ilustrowany" 1892, nr 108, s. 52-54

Oceń: Muzułmański Cmentarz Tatarski

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:9