Moczydło 2 jest stawem znajdującym się w Warszawie, a dokładniej w dzielnicy Ursynów. Często bywa nazywany również Oczkiem wodnym Moczydło nr 2 czy Rzekotkowym Stawem.
Położenie i charakterystyka
Staw, znany również jako oczko wodne, usytuowany jest po lewej stronie Wisły, w stołecznej dzielnicy Ursynów, w obszarze MSI Natolin. Znajduje się on w bliskim sąsiedztwie ulic Kabacki Zakątek, Jedwabnej oraz Kretonowej, a także w okolicy Lasu Kabackiego oraz bocznicy kolejowej, która łączy Warszawę Okęcie z Stacją Techniczno-Postojową Kabaty.
Wody stawu zasilane są dzięki spływowi powierzchniowemu, wodom gruntowym oraz układowi drenarskiemu z kierunków wschodniego i zachodniego. Przez sieć drenarską wody są odprowadzane do stawu Moczydło 1, który również znajduje się w zlewni Kanału Grabowskiego. Powierzchniowo staw jest zbiornikiem bezodpływowym, co oznacza, że woda nie opuszcza go w sposób naturalny.
Jest to jeden z trzech akwenów rozmieszczonych na terenie ursynowskiego osiedla Moczydło, obok zbiorników Moczydło 1 i Moczydło 3, które wspólnie tworzą system znany jako Stawy na Moczydle. Pochodzenie stawu jest naturalne, oparte na procesach polodowcowych. Obiekt usytuowany jest na wysoczyźnie, w obrębie Równiny Warszawskiej, należącej do makroregionu Niziny Środkowomazowieckiej. Jego otoczenie to tereny zadrzewione i zakrzewione, co nadaje mu malowniczy charakter.
Powierzchnia wody w stawie wzdłuż linii brzegowej wynosi 0,1613 ha. Zgodnie z informacjami z numerycznego modelu terenu dostępnego w Geoportalu, lustro wody znajduje się na wysokości 104,1 m n.p.m. Powierzchnia zlewni stawu to 0,12 km², a objętość wody przy standardowym poziomie piętrzenia osiąga 2340 m³. Głębokość stawu, określona w trakcie renowacji, maksymalnie wynosi 1,85 m, zaś minimalnie 0,5 m. Długość całej linii brzegowej wynosi 157 m.
Renowacja
W roku 2008 Dzielnica Ursynów podjęła decyzję o rozpoczęciu prac renowacyjnych zbiornika wodnego. Projektem objęto nie tylko przebudowę czaszy stawu, lecz również szereg działań mających na celu stabilizację brzegów, które realizowano poprzez zastosowanie palisady kołków oporowych.
Modernizacja infrastruktury zawierała w sobie również poprawę dopływów oraz odpływów, co zostało osiągnięte dzięki utworzeniu sieci drenarskiej składającej się z trzech studzienek. Odtworzono także rowy otwarte, nie zapominając przy tym o uszczelnieniu gruntów na południowym brzegu zbiornika.
Warto zaznaczyć, że przed rozpoczęciem renowacji zbiornik wodny nie był częścią systemu melioracyjnego. Pomimo planów, z przyrodniczego punktu widzenia przeprowadzone prace spotkały się z krytyką. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie oceniła tę inwestycję jako szkodliwą dla ekosystemu, zauważając destrukcję miejsc rozrodu dla chronionych gatunków płazów, w tym rzekotki drzewnej.
Przed realizacją renowacji, staw był domem dla aż 12 gatunków płazów, co dodatkowo podkreśla wartość tego ekosystemu i konieczność jego ochrony.
Przyroda
W obrębie otuliny rezerwatu przyrody Las Kabacki znajduje się zbiornik wodny, który jest elementem Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Obszar ten został ustanowiony na mocy rozporządzenia Wojewody Warszawskiego z dnia 29 sierpnia 1997 roku. Działania te miały na celu ochronę cennych zasobów przyrodniczych w regionie.
Teren stawu regulowany jest przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru Natolina Zachodniego, oznaczonego jako „Moczydłowska Wschód”. Plan został przyjęty uchwałą nr L/1520/2009 Rady miasta stołecznego Warszawy, dnia 26 lutego 2009 roku. W dokumencie tym zagwarantowano, że powierzchnia stawu oraz jego naturalna roślinność z obrzeżami muszą zostać zachowane w nienaruszonym stanie. Ponadto, zabronione jest odprowadzanie zanieczyszczonych ścieków do stawu bez kazania ich oczyszczania oraz budowa obiektów w bliskiej odległości, mniejszej niż 20 metrów od brzegu.
W roku 2020 rozpoczęto ważny projekt, finansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt ten nosi nazwę „Ochrona zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie Warszawy”. W jego ramach planuje się m.in. odkupienie gruntów od prywatnych właścicieli, które obejmują zbiornik wodny, a także renaturyzację jego brzegów. Istotnym aspektem projektu jest także przeprowadzenie odłowu ryb, które w nadmiarze mogą stanowić zagrożenie dla lokalnej fauny, zwłaszcza dla płazów, w tym kumaka nizinnego oraz traszki grzebieniastej.
Przypisy
- MariuszM. Milewski, RadosławR. Rozbicki, Inwentaryzacja urządzeń wodnych na terenie dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy. Plan orientacyjny zlewni Potoku Służewieckiego [online], 24.05.2020 r.
- a b Komisja Dialogu Społecznego ds. Środowiska Przyrodniczego przy Biurze Ochrony Środowiska Urzędu Miasta st.K.D.S.Ś.P.B.O.Ś.U.M. Warszawy, Stanowisko Komisji Dialogu Społecznego w sprawie ochrony zbiornika wodnego 2 ursynowskiego Moczydła [online], 25.05.2020 r.
- a b Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Geoportal Krajowy [online] [dostęp 25.05.2020 r.]
- PawełP. Jaczewski, Ochrona zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie Warszawy [online], 06.03.2020 r. [dostęp 24.05.2020 r.]
- Biuro Naczelnego Architekta Miasta. Miejska Pracownia Planowania Przestrzennego i Strategii, Opracowanie ekofizjograficzne do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m. st. Warszawy, Warszawa 2006, s. 35 [dostęp 25.05.2020 r.]
- Biuro Naczelnego Architekta Miasta. Miejska Pracownia Planowania Przestrzennego i Strategii, Opracowanie ekofizjograficzne do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m. st. Warszawy. Schematy do części II, Warszawa 2006, schemat II.6 [dostęp 25.05.2020 r.]
- Miasto stołeczne Warszawa, Ogłoszenie. Wykonanie renowacji stawów-oczek wodnych znajdujących się na obiekcie Moczydło [online], 18.03.2021 r.
- JanJ. Olejniczak, Wykonanie renowacji stawów - oczek wodnych znajdujących się na obiekcie Moczydło. Projekt renowacji oczka wodnego w rejonie ulicy Kretonowej [online], 14.12.2007 r.
- JoannaJ. Podgórska, RAPORT: W czym przeszkadzają nam zwierzęta, „Polityka” (28.2010 (2764)), 26.07.2010 r., s. 34 [dostęp 25.05.2020 r.]
- Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego, Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 20.07.2016 r. w sprawie rezerwatu przyrody Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego [online] [dostęp 24.05.2020 r.]
- Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Warszawski obszar chronionego krajobrazu [online] [dostęp 24.05.2020 r.]
- Rada miasta stołecznego Warszawy, Uchwała L/1520/2009 Rady miasta stołecznego Warszawy z dnia 26.02.2009 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Natolina Zachodniego - część "Moczydłowska Wschód" [online] [dostęp 24.05.2020 r.]
- Tablica informacyjna Wydziału Ochrony Środowiska Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy in situ (2020 r.)
Pozostałe obiekty w kategorii "Jeziora i stawy":
Czyste (staw) | Glinianki Jelonek | Glinianki Włościańskie | Glinianka Podwójna | Głęboki Staw (Warszawa) | Jezioro Gocławskie | Jezioro Grabowskie (Warszawa) | Jezioro Imielińskie | Jezioro Powsinkowskie | Jezioro Wilanowskie | Moczydło 1 | Kądziołeczka | Jezioro Wingerta | Glinianki Fajansowe | Glinianki Sznajdra | Glinianki pod Lasem | Fosa Wolicka | Arkadia (staw) | Łużek (staw) | Jezioro Lisowskie (Warszawa)Oceń: Moczydło 2