Fundacja Panoptykon to polska organizacja pozarządowa, której głównym celem jest ochrona podstawowych wolności w kontekście zagrożeń płynących z rozwoju nowoczesnych technik nadzoru, jakie są stosowane w społeczeństwie. Działalność tej Fundacji wpisuje się w szerszy kontekst analizowania oraz reagowania na rosnące zjawisko określane jako „społeczeństwo nadzorowane”.
Fundacja została założona 17 kwietnia 2009 roku przez cztery osoby: Katarzynę Szymielewicz, Małgorzatę Szumańską, Piotra Drobka oraz Krystiana Legierskiego. W minionych latach, a konkretnie w 2021 roku, do zespołu zarządzającego Fundacją dołączyła Anna Obem, co świadczy o nieustannym rozwoju i adaptacji organizacji.
Nazwa Fundacji ma swoje korzenie w koncepcji panoptykonu, która została wymyślona oraz szczegółowo opisana przez filozofa Jeremy’ego Benthama. Koncepcja ta została dalej rozwinięta przez znanego myśliciela Michela Foucaulta, który zanalizował wpływ nadzoru na społeczeństwo i jednostkę. Fundacja Panoptykon zatem odwołuje się do tych teorii, analizując współczesne wyzwania związane z prywatnością i swobodami obywatelskimi.
Cele
Celem fundacji jest ochrona praw człowieka w społeczeństwie, które podlega ciągłemu nadzorowi. Działania fundacji koncentrują się na różnorodnych aspektach, które mają na celu zwiększenie świadomości i debaty publicznej na temat zagadnień związanych z nadzorem.
- Inicjowanie działań mających na celu podniesienie poziomu debaty publicznej na temat mechanizmów oraz technologii, które ułatwiają nadzór nad obywatelami,
- Analizowanie sposobów wykorzystywania informacji o jednostkach oraz ich wpływu na społeczeństwo,
- Realizowanie inicjatyw badawczych dotyczących trendów w rozwoju nadzorowanego społeczeństwa oraz jego społecznych konsekwencji,
- Prowadzenie działań edukacyjno-oświatowych, które mają na celu zwiększenie wiedzy o prawach przysługujących jednostkom oraz zwiększenie świadomości zagrożeń związanych z rozwojem społeczeństwa nadzorowanego.
Działania
Fundacja Panoptykon podejmuje szereg działań mających na celu ochronę praw i wolności obywatelskich w obliczu współczesnych zagrożeń technologicznych.
- monitoruje zagrożenia dla praw i wolności, które mogą powstać wskutek niewłaściwego użycia nowoczesnych technologii przez instytucje publiczne lub firmy prywatne, w tym międzynarodowe korporacje,
- analizuje aktualne oraz proponowane akty prawne, również na poziomie Unii Europejskiej,
- bada, czy wskazane przepisy prawne nie prowadzą do nadmiernego ograniczenia autonomii informacyjnej obywateli, wykluczenia społecznego pewnych grup oraz naruszenia godności ludzkiej,
- diagnozuje zagrożenia związane z implementacją nowoczesnych technik nadzoru w Polsce,
- interweniuje w sytuacjach, gdy te zagrożenia przekładają się na naruszenia prawa, nadużycia władzy lub pojawiające się napięcia społeczne,
- prowokuje publiczną dyskusję na temat zagrożeń oraz aktualnych wyzwań związanych z rozwojem nadzorowanego społeczeństwa.
Organizacja wewnętrzna
W Fundacji Panoptykon podstawowymi organami są Rada Fundacji oraz Zarząd Fundacji. W skład zarządu wchodzą dwie kluczowe postacie: Katarzyna Szymielewicz oraz Małgorzata Szumańska.
Warto zaznaczyć, że Zarządowi Fundacji towarzyszy Rada Programowa, która odgrywa znaczącą rolę doradczą. W jej skład wchodzą wybitne osobistości, takie jak dr Ewa Charkiewicz, dr Dominika Dörre-Nowak, prof. Monika Płatek, adw. Maciej Ślusarek, prof. Roman Wieruszewski oraz Józef Halbersztadt.
Interwencje
Pierwszą działaniem Fundacji Panoptykon była kampania przeciwko personalizacji tzw. kart miejskich w Warszawie. Fundacja domagała się możliwości korzystania z alternatywnych, niepersonalizowanych kart dla pasażerów, którzy nie chcieli dzielić się swoimi danymi osobowymi z Zarządem Transportu Miejskiego. Argumenty zawarte w tej kampanii opierały się na kwestiach prawnych, w tym zakwestionowaniu legalności działań ZTM w kontekście ustawy o ochronie danych osobowych.
Równocześnie Fundacja uruchomiła społeczną akcję „Mam Cię – bo Muszę”, która miała na celu zachęcenie przeciwników personalizacji do protestu poprzez wyrobienie karty miejskiej z wyrazistym protestacyjnym tłem. Mimo, iż kampania zakończyła się częściowym sukcesem, grupa radnych wsparła Fundację w stworzeniu projektu przywrócenia biletów imiennych, które nie byłyby kodowane w centralnej bazie danych ZTM. Udało się również zdobyć wystarczające poparcie, aby projekt mógł być przedłożony Radzie Miasta w trybie przyspieszonym. Niestety, ostatecznie nie doszło do głosowania w tej sprawie.
Fundacja Panoptykon była również aktywna w koalicji organizacji pozarządowych przeciwko projektowi wprowadzenia Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych. W ramach tej koalicji Fundacja odegrała kluczową rolę w formułowaniu postulatów oraz reprezentowaniu interesów grupy podczas spotkań z przedstawicielami rządu, w tym na ważnym spotkaniu premiera Tuska z internautami w dniu 5 lutego 2010 roku. Dzięki intensywnej kampanii rząd w końcu zrezygnował z realizacji projektu Rejestru. Nie oznacza to jednak końca działań koalicji, która nadal walczy o systemową reformę prawa, mającą na celu zapewnienie przestrzegania praw podstawowych w Internecie.
W 2011 roku Fundacja zajmowała się także kwestią obowiązkowych badań ginekologicznych dla kobiet, ustawy o systemie informacji oświatowej oraz informatyzacji ochrony zdrowia. Podejmowała również interwencje w sprawach takich jak zamontowanie kamer z mikrofonami w Mławie czy monitoring na łódzkim basenie.
Biorąc udział w działaniach z Fundacją „Internet. Czas działać!”, wystosowała petycję mającą na celu eliminację skryptów śledzących Big Techu, takich jak Google i Facebook, z rządowych stron internetowych.
Fundacja podejmuje też szereg działań przeciwko obowiązkowej retencji danych, blokowaniu stron internetowych, a także międzynarodowym umowom, takim jak ACTA oraz porozumieniu PNR, które dotyczy przechowywania i udostępniania danych pasażerów lotniczych.
Seminarium Panoptykon
W okresie od jesieni 2009 do lata 2011 Fundacja Panoptykon prowadziła serię comiesięcznych, otwartych dyskusji na temat współczesnych metod nadzoru w społeczeństwie, znanych pod nazwą „Seminarium Panoptykon. Rozmowy o społeczeństwie nadzorowanym”.
W ramach tych spotkań podejmowano wiele aktualnych tematów, takich jak:
- monitoring wizyjny,
- gromadzenie danych medycznych,
- nadzór nad internetem,
- teoretyczne aspekty współczesnego nadzoru nad społeczeństwem,
- nadzór nad pracownikami,
- integracja publicznych baz danych,
- nadzór nad biedą,
- retencja danych telekomunikacyjnych,
- nadzór w szkołach.
W lipcu 2011 roku Fundacja zorganizowała ważne spotkanie z Davidem Lyonem, uznawanym na całym świecie ekspertem w dziedzinie badań nad społeczeństwem nadzorowanym. Tematem rozmowy była natura współczesnego nadzoru i jego wpływ na życie codzienne obywateli, a o to pytali prof. Lyona polscy badacze społeczni, filozofowie oraz dziennikarze.
Publikacje
W 2011 roku Fundacja opublikowała dwa istotne raporty: Internet a prawa podstawowe. Ekspresowy przegląd problemów regulacyjnych oraz Nadzór 2011. Próba podsumowania.
Pierwszy z nich porządkuje i przedstawia wyzwania regulacyjne w obrębie internetu oraz praw podstawowych, co pozwala na lepsze zrozumienie istotnych problemów oraz na wskazanie potencjalnych kierunków niezbędnych zmian w regulacjach.
Drugi raport koncentruje się na aktualnych zagadnieniach, które ukazują napięcia związane z nowoczesnym nadzorem, takich jak: monitoring wizyjny, retencja danych oraz dostęp służb do informacji telekomunikacyjnych, przekazywanie danych między różnymi państwami, a także systemy informacji w ochronie zdrowia i w edukacji.
Dokument ten podejmuje również temat społeczeństwa nadzorowanego, eksplorując jego wpływ na podstawowe prawa i wolności obywatelskie.
Źródła finansowania
W roku 2009 Fundacja Panoptykon nie dysponowała środkami własnymi, polegając na działalności wolontariuszy, których zaangażowanie było kluczowe dla jej istnienia. Jak wynika z kolejnych danych, w 2010 roku organizacja uzyskała przychód z działalności statutowej, który wyniósł 230 036,60 PLN. Koszty związane z tą działalnością osiągnęły wysokość 69 919,57 PLN.
Głównym źródłem przychodów były granty celowe, które zapewniły finansowanie działalności Fundacji. W szczególności do najważniejszych instytucji, od których pozyskano wsparcie, należy:Fundacja Batorego, z której Fundacja uzyskała 123 000 PLN. Dodatkowo Fundacja otrzymała 10 000 USD z Internet Society oraz 75 000 USD z Open Society Institute.
Przypisy
- Państwo dzieli się danymi obywateli z big techami. Trzeba to zmienić! | Fundacja Panoptykon [online], panoptykon.org, 21.12.2023 r. [dostęp 28.05.2024 r.]
- Po co strony instytucji publicznych nas śledzą i udostępniają nasze dane zagranicznym firmom? [online], oko.press [dostęp 28.05.2024 r.]
- mapi, tigi, Debata premiera z internautami. Co z cenzurą w sieci? [online], Gazeta Wyborcza, 05.02.2010 r. [dostęp 25.03.2024 r.]
- kaw/iga, Premier zmiękł. Rejestru stron (na razie) nie będzie [online], TVN24.pl, 05.02.2010 r. [dostęp 25.03.2024 r.]
- WojciechW. Tymowski, Karta dla tych, którym się nie podoba [online], Gazeta Wyborcza, 29.10.2009 r. [dostęp 25.03.2024 r.]
- Czy spersonalizowane karty miejskie zagrażają prywatności [online], Rzeczpospolita, 16.07.2009 r. [dostęp 25.03.2024 r.]
- adamczyk, Aktualizacja: Rada UE wyraziła zgodę na przyjęcie ACTA | Fundacja Panoptykon [online], Fundacja Panoptykon, 28.12.2011 r. [dostęp 25.03.2024 r.]
- adamczyk, List do MS i MSW przeciwko ratyfikacji porozumienia UE-USA w sprawie przekazywania danych pasażerów (PNR) | Fundacja Panoptykon [online], Fundacja Panoptykon, 12.12.2011 r. [dostęp 25.03.2024 r.]
- Katarzyna Szymielewicz, Anna Mazgal, Współpraca: Dorota Głowacka, Józef Halbersztadt: Internet a prawa podstawowe. Ekspresowy przegląd problemów regulacyjnych. Fundacja Panoptykon, 08.2011 r. [dostęp 07.06.2020 r.]
- Małgorzata Szumańska, Dorota Głowacka: Nadzór 2011. Próba podsumowania. Fundacja Panoptykon, 2011 r. [dostęp 07.06.2020 r.]
- Rachunek Zysków i Strat. Fundacja Panoptykon. [dostęp 10.02.2012 r.]
- Finanse. Fundacja Panoptykon. [dostęp 10.02.2012 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Fundacje":
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy | Fundacja Nadzieja | Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris | Fundacja Rodzić po Ludzku | Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia | Fundacja Ekologia i Sztuka | Fundacja Centrum im. Profesora Bronisława Geremka | Fundacja Dziecięca Fantazja | Fundacja Badań i Rozwoju Nauki | Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej | Fundacja Przeciwko Leukemii | Fundacja Ja Wisła | Fundacja Spełnionych Marzeń | Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego | Fundacja Ukraiński Dom | Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich | Centrum Praw Kobiet | Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski (III RP) | Fundacja Otwarty Dialog | Fundacja Centrum Europejskie NatolinOceń: Fundacja Panoptykon