Fundacja Badań i Rozwoju Nauki to organizacja pożytku publicznego, która została założona w 2009 roku. Dzięki swojemu statusowi Jednostki Naukowej, fundacja funkcjonuje w obrębie systemu POLon MNiSW, co potwierdza jej zaangażowanie w działalność naukową.
Głównym motywem powstania Fundacji była chęć wspierania rozwoju nauki oraz pomoc młodym polskim naukowcom w dążeniu do przełomowych odkryć na arenie międzynarodowej. Organizacja koncentruje się na działaniach edukacyjnych i badawczych, szczególnie w dziedzinach nauk medycznych i biochemicznych.
Inspiracją do stworzenia Fundacji był i nadal jest dorobek naukowy dr hab. med. Michała Wszoły, który jest uznawanym chirurgiem i transplantologiem. Jego prace stały się fundamentem dla inicjatyw Fundacji, która ma na celu propagowanie polskiej myśli technologicznej.
Fundacja nie tylko wspiera badania polskich naukowców, ale także pozyskuje środki finansowe oraz sama inwestuje w różnorodne projekty badawcze. W ramach swojej działalności organizuje również szkolenia, oferuje edukację oraz pomoc prawną, co czyni ją ważnym partnerem w polskim środowisku naukowym.
Cele statutowe i struktura organizacyjna
Cele statutowe Fundacji
Fundacja koncentruje swoją działalność na osiąganiu pozytywnych rezultatów w dziedzinie edukacji i badań naukowych. Skupiają się przy tym na następujących obszarach:
- zdobywanie wiedzy oraz prowadzenie badań w dziedzinie medycyny i chemii oraz ich bliskich powiązań z innymi dziedzinami naukowymi,
- uczestniczenie w projektach dotyczących nauk matematyczno-przyrodniczych, humanistycznych oraz prawnoekonomicznych,
- działalność w zakresie telekomunikacji, teletechniki oraz IT,
- wspieranie i promowanie polskiej nauki w kraju oraz za granicą.
Struktura organizacyjna Fundacji
Nasza Fundacja posiada jasno zdefiniowaną strukturę organizacyjną, której kluczowe elementy to:
Zarząd, na czele którego stoi Prezes Fundacji, Filip Fertner.
Oprócz tego ważną rolę pełni Rada Fundacji, w skład której wchodzą:
- Magdalena Tyrlik (Fundator),
- Wiktor Witkowski,
- Ewa Wszoła.
Działalność
Biodrukowanie 3D bionicznej trzustki
Projekt o zaawansowanej technologii, znany jako „Biodrukowanie 3D Bionicznej Trzustki”, został zainicjowany z myślą o stworzeniu trzustki, która będzie pełniła równie ważne funkcje jak narząd naturalny. Kluczowym elementem tworzenia tego organu są komponenty biologiczne, w tym komórki, wyspy trzustkowe oraz białka macierzy zewnątrzkomórkowej. Do jego budowy wykorzystano techniki z zakresu inżynierii oraz mechatroniki.
W ramach tego projektu, poprzez inżynierię tkankową, planowane jest stworzenie wysp trzustkowych, które pochodzą z komórek macierzystych pacjenta. Oznacza to, że powstający organ jest osobisty i dostosowany do indywidualnych potrzeb osoby chorej. Przy realizacji projektu liczymy na powstanie w pełni funkcjonalnej bionicznej trzustki, która będzie mogła zostać przeszczepiona. Co więcej, zastosowanie tkanek pacjenta przyczyni się do uniknięcia konieczności stosowania leków immunosupresyjnych, co jest ważnym krokiem w kierunku poprawy jakości życia pacjentów. W efekcie, projekt ten ma szansę skrócić czas oczekiwania na dostępne narządy do przeszczepów. Sam projekt otrzymał dofinansowanie od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych”, a jego realizacja trwała od stycznia 2017 do grudnia 2019, przy wartości całkowitej wynoszącej 26.709.750,00 zł.
Na szczególną uwagę zasługuje wydarzenie z 14 marca 2019 roku, kiedy to naukowcy Fundacji pod przewodnictwem prof. dr hab. med. Michała Wszoły zaprezentowali pierwszy na świecie prototyp bionicznej trzustki z pełnym unaczynieniem.
Konsorcjum Bionic
W 2015 roku, na mocy inicjatywy Fundacji Badań i Rozwoju Nauki, utworzone zostało konsorcjum BIONIC. Celem tej grupy jest realizacja ambitnego projektu, jakim jest „Biodrukowanie 3D rusztowań z żywymi wyspami trzustkowymi”, co ma prowadzić do stworzenia bionicznej trzustki.
W skład konsorcjum wchodzą:
- Fundacja Badań i Rozwoju Nauki, z zespołem prof. dr hab. med. Michała Wszoły w roli lidera, a w projekcie uczestniczy również 12 innych naukowców,
- Instytut Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego z zespołem prof. Agnieszki Dobrzyń,
- Wydział Materiałoznawstwa Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem prof. Wojciecha Święszkowskiego,
- Centrum Biostruktury Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prowadzone przez prof. Artura Kamińskiego,
- Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus w Warszawie,
- MediSpace Sp. z o.o.
Konsorcjum otrzymało dotację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu STRATEGMED III, co umożliwiło rozpoczęcie intensywnych prac nad realizacją projektu w 2017 roku.
Ogólnopolska kampania Ogarnij cukier
Fundacja Badań i Rozwoju Nauki zainicjowała program edukacyjny, skierowany do osób z cukrzycą oraz ich rodzin, aby zwiększyć świadomość na temat zdrowego żywienia, umiejętności zarządzania insuliną oraz profilaktyki powikłań. Działania opisanej kampanii, Ogarnij cukier, były współfinansowane przez Ministerstwo Zdrowia, a projekt miał miejsce od 1 lipca do 1 grudnia 2017 roku.
W ramach kampanii zrealizowano 11 bezpłatnych webinariów, które przystępnie przybliżały kluczowe tematy ważne dla osób zmagających się z cukrzycą. Każdy z wykładów online został podzielony na część teoretyczną oraz praktyczną, gdzie uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań bezpośrednio ekspertom. Końcowym efektem zajęć był e-book, dostępny bezpłatnie dla uczestników. Koordynatorem tego projektu był dr hab.med. Michał Wszoła.
Planowanie zabezpieczenia medycznego dla podróży załogowej na Marsa
W 2013 roku zespół polskich lekarzy, w konsultacji z jednym z polskich kosmonautów – Mirosławem Hermaszewskim – przygotował kompleksowe opracowanie naukowe, mające na celu wsparcie w organizacji medycznej podróży na Marsa. Wyniki tych badań zostały opublikowane w czasopiśmie MEDtube Science, a projekt został wsparciem finansowym z budżetu Fundacji Badań i Rozwoju Nauki; koordynatorem był dr hab.med. Michał Wszoła.
Endoskopowe przeszczepienie wysp trzustkowych pod śluzówkę żołądka
Fundacja Badań i Rozwoju Nauki zrealizowała pionierskie badania, dotyczące endoskopowego przeszczepiania wysp trzustkowych pod śluzówkę żołądka w 2009 roku. Projekt ten, przeprowadzony w kooperacji z zespołem Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej działającej w Szpitalu Klinicznym im. Dzieciątka Jezus oraz Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, stanowiło pierwsze w historii takie przedsięwzięcie na świecie. Po kilku latach badań, przeprowadzono pierwsze udane przeszczepy u kilku pacjentów, co potwierdziło skuteczność tej innowacyjnej metody.
Nagrody i wyróżnienia
Fundacja Badań i Rozwoju Nauki ma na swoim koncie wiele prestiżowych osiągnięć, które odzwierciedlają jej zaangażowanie w innowacyjne projekty w dziedzinie medycyny. Wśród wyróżnień, które zdobyła, można wymienić:
- Złoty Lider Ochrony Zdrowia 2019 w kategorii Innowacyjne Pomysły za niezwykle innowacyjny projekt dotyczący biodrukowania 3D bionicznej trzustki,
- II nagroda w konkursie Złoty Skalpel, organizowanym przez Puls Medycyny, dla autorów projektu „Biodrukowanie 3D rusztowań z wykorzystaniem żywych wysp trzustkowych lub komórek produkujących insulinę w celu stworzenia bionicznej trzustki”,
- Wyróżnienie na American Transplant Congress w Seattle, gdzie naukowcy Fundacji otrzymali nagrodę „order of distinction” za dwie prace: „Pancreas Decellularization Protocol – Comparison of Methods” (jednocześnie zwycięzca Best in Congress Posters) oraz „Changes in Gene Expression of Selected Genes in Patient with Type 1 Diabetes in Peripheral Blood”,
- Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2016 w kategorii Fundacja za realizację projektu „Biodrukowanie 3D rusztowań z wykorzystaniem żywych wysp trzustkowych lub komórek produkujących insulinę w celu stworzenia bionicznej trzustki”.
Wymienione nagrody są dowodem na wysoki poziom innowacji i jakości badań prowadzonych przez Fundację, a także na jej znaczenie w obszarze nowoczesnej ochrony zdrowia.
Przypisy
- Kim są Liderzy Ochrony Zdrowia 2019? - Wiadomości - OSOZ [dostęp 18.04.2019 r.]
- Polacy wydrukowali pierwszą na świecie bioniczną trzustkę z naczyniami [online], Nauka w Polsce [dostęp 18.04.2019 r.]
- Znamy laureatów konkursu Złoty Skalpel 2018! [online], pulsmedycyny.pl [dostęp 18.04.2019 r.]
- Projekt „Biodrukowanie 3D Bionicznej Trzustki” – Fundacja BIRN [online], fundacjabirn.pl [dostęp 24.10.2018 r.]
- Polscy naukowcy w toku pracy nad bioniczną trzustką – wywiad z dr hab. med. Michałem Wszołą - Artykuły - Biotechnologia.pl [online], biotechnologia.pl [dostęp 24.10.2018 r.]
- Ogarnij cukier – Fundacja BIRN [online], fundacjabirn.pl [dostęp 24.10.2018 r.]
- Planowanie zabezpieczenia medycznego dla podróży załogowej na MARSA – Fundacja BIRN [online], fundacjabirn.pl [dostęp 24.10.2018 r.]
- Endoskopowe przeszczepienie wysp trzystkowych pod śluzówkę żołądka – Fundacja BIRN [online] [dostęp 05.12.2018 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Fundacje":
Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej | INPRIS | Fundacja Grupy PKP | Fundacja TVN | Fundacja Stocznia | Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci | Fundacja Edukacja dla Demokracji | Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego | Fundacja „Strumień Życia” | Fundacja Nautilus | Fundacja Dziecięca Fantazja | Fundacja Centrum im. Profesora Bronisława Geremka | Fundacja Ekologia i Sztuka | Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia | Fundacja Rodzić po Ludzku | Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris | Fundacja Nadzieja | Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy | Fundacja Panoptykon | Fundacja Przeciwko LeukemiiOceń: Fundacja Badań i Rozwoju Nauki