Fundacja Galerii Foksal


Fundacja Galerii Foksal została założona w 1997 roku przez niezwykle utalentowane osoby: Joannę Mytkowską, która od 2007 roku pełni funkcję dyrektorki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Andrzeja Przywarę, obecnego prezesa Fundacji, oraz Adama Szymczyka, który od 2003 roku jest dyrektorem Kunsthalle Basel. Do zespołu dołączył również Wiesław Borowski, pierwszy prezes Fundacji, który był dyrektorem Galerii Foksal w chwili jej powstania. Nowa organizacja powstała z chęci odcięcia się od publicznej galerii i przekształcenia jej w komercyjną przestrzeń sztuki.

Po oddzieleniu się od Galerii Foksal, która kontynuuje swoją działalność w legendarnej siedzibie przy ulicy Foksal w 2001 roku, Fundacja w składzie Mytkowska, Przywara, Szymczyk przeniosła się do lokalu przy ulicy Górskiego 1A w Warszawie, gdzie obecnie znajduje się jej siedziba oraz galeria. Fundacja Galerii Foksal ma na celu wspieranie i realizację różnorodnych działań związanych ze sztuką współczesną.

Fundacja organizuje wystawy, publikuje dzieła, wspiera artystów w czasie realizacji ich projektów oraz promuje ich twórczość zarówno w Polsce, jak i za granicą. W 2000 roku, kiedy jeszcze funkcjonowała w ramach Galerii Foksal, zrealizowała akcję Pawła Althamera pod tytułem Bródno 2000. W tym samym roku Fundacja wzięła także udział w międzynarodowych targach sztuki w Bazylei, zwanych Liste.

Pierwszą wystawą, która miała miejsce we własnych murach przy ul. Górskiego, była inspirowana biografią oraz twórczością Roberta Walsera wystawa pod tytułem Walk Till the End of World. Wzięli w niej udział znakomici artyści, jak: Francis Alÿs, Paweł Althamer, Cezary Bodzianowski, Tom Friedman, Franziska Furter, Richard Wright oraz Piotr Uklański.

W kolejnych latach Fundacja zorganizowała wiele wystaw indywidualnych (swoje prace prezentowali m.in.: Paweł Althamer, Jack Goldstein, Santiago Sierra, Katarzyna Józefowicz, Wilhelm Sasnal oraz wielu innych) i zbiorowych, w tym niektóre z nich odbyły się poza stałą siedzibą, takie jak Ukryte w Słońcu, Cieszyn, Hotel „Pod Brunatnym Jeleniem” (2004) oraz Prym w BWA Zielona Góra (2004).

Fundacja aktywnie angażuje się również w projekty w przestrzeni publicznej, takie jak Nowa Popularna, kawiarnia oraz miejsce spotkań prowadzone przez Paulinę Ołowską i Lucy McKenzie (2003) oraz instalacje Thomasa Hirschhorna na Saskiej Kępie w Warszawie. Warto również wspomnieć o ratowaniu neonu Siatkarka na placu Konstytucji w Warszawie, co miało miejsce w 2006 roku.

Fundacja Galerii Foksal współpracuje w zakresie wydawania publikacji dotyczących sztuki współczesnej, w tym znaczące tytuły takie jak: Cezary Bodzianowski, red. J. Mytkowska, Warszawa 2003;Ku Formie Otwartej. Oskar Hansen, red. Jola Gola, Warszawa 2005;B. Majchrowska, A. Szymczyk, Tadeusz Rolke. Fotografie 1944 – 2005, Warszawa 2006;Henryk Stażewski. Ekonomia myślenia, oprac. M. Jurkiewicz, J. Mytkowska, W. Borowski, A. Turowski, FGF, Galeria Foksal, Warszawa 2006.

Jako komercyjna galeria, Fundacja regularnie uczestniczy w prestiżowych targach sztuki, m.in. Art Basel w Bazylei oraz Frieze Art Fair w Londynie. Artyści reprezentowani przez Fundację Galerii Foksal to m.in.: Paweł Althamer, Cezary Bodzianowski, Piotr Janas, Katarzyna Józefowicz,Robert Kuśmirowski, Edward Krasiński, Anna Molska, Anna Niesterowicz, Paulina Ołowska, Wilhelm Sasnal, Monika Sosnowska, Sergei Tcherepnin, Piotr Uklański, Jakub Julian Ziółkowski oraz Artur Żmijewski.

W zasięgu Fundacji Galerii Foksal znajduje się studio artystów Henryka Stażewskiego oraz Edwarda Krasińskiego, które znajduje się na ostatnim piętrze jednego z bloków przy al. Solidarności w Warszawie. Studio to zostało otwarte dla publiczności jesienią 2007 roku jako Instytut Awangardy, oferując unikalne doświadczenia związane ze sztuką współczesną.


Oceń: Fundacja Galerii Foksal

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:15