Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych


CASE, czyli Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, to fundacja naukowa oraz prywatna instytucja badawcza działająca zgodnie z zasadami non-profit, która została założona we wrześniu 1991 roku. Jego głównym celem jest szerzenie oraz rozwijanie wiedzy na temat gospodarki, a także formułowanie i promowanie propozycji dotyczących polityki gospodarczo-społecznej.

Warto podkreślić, że fundacja CASE znajduje się w światowej czołówce think tanków, zajmując prestiżowe pierwsze miejsce wśród instytutów zlokalizowanych w Europie Środkowej i Wschodniej. W zestawieniu nazwanym Global Go-To Think Tank 2016, CASE uzyskała również wysoką pozycję, lokując się na trzecim miejscu w kategorii najlepszych światowych think tanków zajmujących się polityką społeczną, znanym jako “Top Social Policy Think Tanks”.

Misja

Misja organizacji koncentruje się na zapewnieniu rzetelnych analiz w obszarze ekonomii oraz promowaniu efektywnych rozwiązań dla problemów gospodarczych. W obliczu dynamicznych zmian związanych z transformacjami gospodarczymi, reformami, procesami integracyjnymi i ogólnym rozwojem, celem CASE jest poprawa społeczno-ekonomicznej sytuacji społeczeństw.

Historia

Początkowe etapy działalności CASE datuje się na sierpień 1991 roku. Wówczas to dziesięciu ekonomistów, zaangażowanych w proces transformacji ekonomicznej w Polsce, podpisało akt założycielski nowego instytutu ekonomicznego, który uzyskał status fundacji. Fundacja ta stała się liderem w prowadzeniu badań oraz wspieraniu transformacji, głównie w krajach postkomunistycznych w Europie Środkowej i Wschodniej, jak również na terenie byłego ZSRR.

W 1998 roku CASE zainicjowało rozwój sieci instytucji-córek w innych krajach regionu. Dynamika tego procesu przyspieszyła na początku XXI wieku, gdy zaczęto budować instytucjonalne partnerstwa z innymi badawczymi i doradczymi organizacjami, zarówno w Europie, jak i poza jej granicami.

W grudniu 2000 roku rada Fundacji przyjęła nową strategię, której celem było przekształcenie CASE w międzynarodowy instytut badawczy. Skupiano się na problemach integracji europejskiej, transformacji oraz globalnej gospodarki. Ten kierunek rozwoju został wzmocniony w latach 2005-2006, kiedy to podjęto tematykę rozwoju ekonomicznego w kontekście krajów rozwijających się, a także rozszerzono działalność na nowe regiony, w tym kraje Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki.

Do grupy założycieli instytutu należeli: Ewa Balcerowicz, Barbara Błaszczyk, Tadeusz Baczko, Władysław Brzeski, Krzysztof Chmielewski, Andrzej Cylwik, Marek Dąbrowski, Anna Fornalczyk, Stanisława Golinowska oraz Jacek Rostowski.

Obszary działalności

W początkowej fazie swojej działalności, projekty Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych skoncentrowały się na fundamentalnych wyzwaniach związanych z transformacją systemową, które dotyczyły państw postkomunistycznych. W ramach doradczej misji, eksperci przekazywali cenną wiedzę oraz doświadczenia gospodarcze politykom w wielu krajach, co stanowiło istotny element wspierający ich rozwój.

W miarę upływu czasu, zakres prowadzonej działalności ewoluował, a pod koniec lat 90. obejmował również inne kluczowe obszary, takie jak integracja z Unią Europejską oraz wyzwania społeczno-gospodarcze związane z tym procesem, mające wpływ na region.

Obecnie Centrum prowadzi badania dotyczące kształtowania polityk oraz wspierania działań badawczo-rozwojowych w następujących obszarach:

  • wzrost i handel,
  • polityka fiskalna,
  • rynek pracy,
  • polityka społeczna i demografia,
  • innowacje,
  • polityka energetyczna i klimatyczna.

CASE, korzystając z wiedzy zespołu międzynarodowych ekspertów ekonomicznych oraz pracowników biura w Warszawie, realizuje szereg istotnych działań. Wśród nich można wymienić:

  • prowadzenie niezależnych badań i analiz,
  • upowszechnianie wiedzy na temat ekonomii oraz wyników prowadzonych badań,
  • doradzanie rządom, międzynarodowym organizacjom oraz sektorowi pozarządowemu w zakresie opracowywania strategii reform gospodarczych dotyczących polityki monetarnej i fiskalnej, liberalizacji cen, prywatyzacji, liberalizacji handlu zagranicznego oraz polityki społecznej,
  • popularyzacja wiedzy i stymulowanie do publicznej debaty poprzez organizację konferencji, seminariów, staży naukowych oraz wizyt studyjnych,
  • wspieranie rozwoju i niezależności organizacji pozarządowych w krajach postkomunistycznych.

Kierownictwo

W skład kierownictwa Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych wchodzą następujące osoby:

  • przewodnicząca Rady Fundacji – dr Ewa Balcerowicz,
  • przewodniczący Rady Naukowej Fundacji – prof. Anders Aslund,
  • prezes Zarządu – dr Izabela Styczyńska,
  • wiceprezes Zarządu – Agnieszka Kulesa,
  • wiceprezes Zarządu – dr hab. Jan Hagemejer.

Organizacje-córki

CASE odgrywa istotną rolę jako współzałożyciel regionalnych think tanków, które koncentrują się na analizach społeczno-ekonomicznych.

Do instytucji, które wchodzą w skład tego grona, zaliczają się:

  • CASE – Białoruś (od 2023 roku włączona do CASE),
  • CASE – Ukraina.

Przypisy

  1. ScholarlyCommons :: Home [online], upenn.edu [dostęp 22.04.2024 r.]
  2. CASE – Doradcy. [dostęp 03.02.2014 r.]
  3. CASE – Mołdawia. [dostęp 09.08.2007 r.]
  4. CASE – Zakaukazie. [dostęp 09.08.2007 r.]

Oceń: Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:5