Wojciech Rotowski to postać o niezwykle bogatym wachlarzu talentów. Urodził się 23 sierpnia 1993 roku w Warszawie, a jego kariera obejmuje zarówno teatr, film, jak i dubbing.
Jako polski aktor teatralny i filmowy, Rotowski ma na swoim koncie wiele znakomitych ról, które przyciągają uwagę widzów. Jego umiejętności sięgają jednak dalej, gdyż jest również dyplomowanym iluzjonistą, co dodaje mu dodatkowego wymiaru artystycznego.
Warto również podkreślić, że Wojciech Rotowski jest certyfikowanym pirotechnikiem, co świadczy o jego wszechstronności i zaangażowaniu w różnorodne aspekty sztuki.
Życiorys
Wojciech Rotowski to człowiek o wszechstronnych talentach artystycznych, który rozpoczął swoją edukację w Szkoła Muzycznej I stopnia im. Henryka Wieniawskiego, gdzie kształcił się w grze na saksofonie oraz fortepianie. Następnie uczęszczał do 21 Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Jerzego Grotowskiego, a swoje umiejętności rozwijał również w Państwowej Szkole Sztuki Cyrkowej w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom iluzjonisty w 2012 roku.
W 2016 roku Wojciech zakończył studia w Warszawskiej Szkole Filmowej, gdzie specjalizował się w kierunku Reżyseria oraz Montaż filmowy, co wzbogaciło jego artystyczny warsztat.
Występował na deskach Teatru Muzycznego „Roma”, zdobywając uznanie widowni. Od 2010 roku należy do Europejskiego Klubu Iluzjonistów, co świadczy o jego zaangażowaniu w świat magii. Największą popularność przyniosła mu rola Matiego w serialu „Do dzwonka”, gdzie wykazał się talentem aktorskim.
Dodatkowo, użyczył swojego głosu postaci Fabianowi Ruterowi w serialu Nickelodeon, „Tajemnice domu Anubisa”. Wojciech ma również na swoim koncie sukcesy w teatrze, gdzie napisał scenariusz, wyreżyserował oraz odgrywał główną rolę w spektaklu „Czarodziej” wystawianym w teatrze Palladium w Warszawie.
Oprócz kariery artystycznej, założył agencję artystyczną Magic Crew, poprzez którą wspiera innych twórców. Prywatnie, Wojciech jest pasjonatem literatury i filmów, szczególnie ceni sobie „Władcę Pierścieni” oraz trylogię „Hobbita”, co dodaje mu inspiracji w jego działalności twórczej.
Role filmowe
Wojciech Rotowski, utalentowany aktor, zrealizował wiele znaczących ról w polskiej telewizji i kinie. Jego kariera aktorska obejmuje szereg interesujących projektów, które pokazują wszechstronność jego talentu.
- W roku 2015 zaprezentował się jako iluzjonista w odcinku 5 serialu „Magic Mike”,
- W 2014 roku zagrał żołnierza w serialu „Plus minus”,
- Również w 2014 roku wystąpił jako Bono w odcinku 152 serialu „Ojciec Mateusz”,
- Ten sam serial przyniósł mu rolę Artura Prokopa w 2013 roku (odcinek 134),
- Od 2012 roku wciela się w postać Jarka Berga w serialu „Na Wspólnej”,
- W 2012 roku zagrał Pawła Sitnika w pierwszym odcinku drugiej serii „Prawa Agaty”,
- W tym samym roku zagrał chłopaka w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei”,
- W 2012 roku wystąpił jako Mati w „Do dzwonka Cafe”,
- W latach 2010–2011 pojawiał się jako Mati w serialu „Do dzwonka” w drugim sezonie,
- W przypadku serialu „Prosto w serce” wcielił się w postać Jakuba Dobrosia w latach 2010-2011,
- W 2010 roku wystąpił jako Patryk w odcinku 13 „Hotelu 52”,
- Na początku swojej kariery, w 2005 roku, zagrał chłopca w popularnym serialu „Niania”.
Role teatralne
Wojciech Rotowski uczestniczył w wiele wyjątkowych produkcji teatralnych, które miały miejsce w różnych warszawskich teatrach. Jego zaangażowanie w różnorodne role podkreśla jego wszechstronność jako artysty.
- 2016: Hawaje, czyli przygody siostry Jane – Peter, reż. M. Sławiński, Teatr „Capitol” w Warszawie,
- 2015: Czarodziej – Czarodziej, reż. Wojciech Rotowski, Teatr Palladium w Warszawie,
- 2012: Piotruś Pan – Piotruś, reż. J. Połoński, Teatr „Capitol” w Warszawie,
- 2011: Aladyn jr. – Aladyn, reż. W. Kępczyński, Teatr Muzyczny „Roma” w Warszawie,
- 2007: Akademia Pana Kleksa – Adaś Niezgódka, reż. Wojciech Kępczyński, Teatr Muzyczny „Roma” w Warszawie, Teatr Muzyczny Rampa (2002/2010),
- 2009: Świat Bastiana – bohater, przygotowanie, nadzór i wykonanie elementów iluzjonistycznych i pirotechnicznych, reż. T. Kurpias,
- 2009: Obcy – Julek, reż. T. Kurpias,
- 2006: Przygody Sary – nagranie piosenek do spektaklu i na płytę, reż. T. Kurpias,
- 2005: Mały Książę – mały pilot, zespół taneczny, reż. T. Kurpias,
- 2004: Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek – Tomek – Łukasz, reż. T. Kurpias,
- 2004: O dobry dzień – Mateusz, reż. T. Kurpias.
Inne dokonania
Wojciech Rotowski ma na koncie szereg znakomitych osiągnięć w dziedzinie efektów iluzjonistycznych i pirotechnicznych, które zdołały wzbogacić wiele ważnych produkcji teatralnych i telewizyjnych.
- W 2016 roku stworzył efekty iluzjonistyczno-pirotechniczne do spektaklu Nos w reżyserii J. Wiśniewskiego w OCH Teatr,
- w 2015 roku po raz pierwszy zaprezentował efekty w Prapremierze Dreszczowca, również w OCH Teatr, pod okiem reżysera G. Warchoła,
- także w 2015 roku miał okazję angażować się jako konsultant iluzjonistyczny w Calineczce, w reżyserii M. Szabłowskiej w Teatrze Komedia,
- w 2014 roku wystąpił z efektami w Jak zostałam wiedźmą oraz Wiśniowym sadzie, obie produkcje były reżyserowane przez A. Glińską.
- W 2012 roku brał udział w polskim dubbingu do filmu Violetta w roli Thomasa Heredii,
- w latach 2011-2013 użyczył głosu Fabianowi Ruterowi w Tajemnicach domu Anubisa,
- jego talent mogliśmy również podziwiać w 2010 roku w roli Karolka w Jak Karolek został Papieżem, produkcji Teatru Polskiego Radia,
- w 2009 roku wystąpił w Jezioranach oraz jako prowadzący program Teleranek w TVP1.
- Od 2008 roku zaangażowany jest w nagrania dubbingowe dla telewizji, w tym dla stacji takich jak Disney Channel, Disney XD, Nickelodeon, Jetix, Mini Mini oraz TVP1, filmów i płyt DVD.
Jego wszechstronność i umiejętności w różnych formach sztuki dostarczają zarówno widzom jak i twórcom niezapomnianych wrażeń.
Przypisy
- Wojciech Rotowski | Tajemnice domu Anubisa Wiki | FANDOM powered by Wikia [online], pl.anubis.wikia.com [dostęp 20.11.2017 r.]
- Wojciech Rotkowski. yap.com.pl. [dostęp 21.04.2015 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Chrystian Breslauer | Wojciech Przybylski (reżyser dźwięku) | Teresa Wilbik | Anna Gzyra | Wacław Radwan (1870–1922) | Jerzy Trojan | Aleksandra Woźniak | Henryk Szaro | Andrzej Deskur | Jerzy Petersburski | Maria Homerska | Katarzyna Skarżanka | Lia Rotbaum | Arieh Bar Lev | Zygmunt Turkow | Anna Dębska | Eleonora Kalkowska | Michał Malinowski (aktor) | Lech Charewicz | Paweł KomorowskiOceń: Wojciech Rotowski