Wiesław Piotr Kęcik, urodzony 1 lipca 1946 roku w Warszawie, jest osobą, której życie i działalność mają znaczący wpływ na polską filozofię oraz historię opozycji. Jako filozof zajmował się zgłębianiem fundamentalnych pytań dotyczących ludzkiego istnienia i społeczeństwa.
W okresie PRL, Kęcik stał się aktywnym działaczem opozycji niepodległościowej, angażując się w szereg inicjatyw mających na celu walkę o wolność i niezależność Polski. Był członkiem organizacji Ruch, która stanowiła ważny element ożywienia intelektualnego i społecznego w tamtych czasach.
Warto również podkreślić, że Kęcik był częścią Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”, który odgrywał kluczową rolę w organizowaniu wsparcia dla osób represjonowanych przez władze komunistyczne.
Życiorys
W 1965 roku Wiesław Kęcik zdecydował się wstąpić do zakonu jezuitów, gdzie zrealizował swoje studia filozoficzne w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej oo. jezuitów znajdującej się w Krakowie. Jednakże w 1970 roku opuścił zakon, podejmując działalność w organizacji Ruch. Na początku jego zaangażowania brał udział w przygotowaniach do akcji podpalenia Muzeum Lenina w Poroninie, za co został aresztowany 20 czerwca 1970, na dzień przed planowaną akcją. W efekcie otrzymał wyrok trzech i pół roku pozbawienia wolności, który odbył w całości, a po opuszczeniu zakładu karnego w grudniu 1973 roku, w 1974 roku, zawarł związek małżeński z Marzeną Górszczyk. W tym samym czasie rozpoczął studia z zakresu filologii klasycznej na Uniwersytecie Wrocławskim.
Od 1976 roku Wiesław Kęcik angażował się w działania Komitetu Obrony Robotników. Jego rola była istotna, gdyż podróżował jako obserwator do Radomia, monitorując procesy robotników. Po brutalnym zamordowaniu Stanisława Pyjasa w 1977 roku, współorganizował, razem z żoną, Studencki Komitet Solidarności we Wrocławiu. Mimo że miał odpowiednią wiedzę i motywację, z kolei z uwagi na swoją przeszłość polityczną, nie zdecydował się na podpisanie listy sygnatariuszy. Po ukończeniu studiów wrócił do Warszawy w 1978 roku.
W lipcu tego samego roku zaangażował się w niezależny ruch chłopski, współpracując z Januszem Rożkiem z Kolonii Górnej koło Milejowa. Ruch ten zorganizował strajk, a Wiesław uczestniczył w wiecu, gdzie 30 lipca powołano do życia jawny Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Lubelskiej. Jego zaangażowanie wspierało również pojawienie się innych komitetów, w tym Komitetu Samoobrony Chłopskiej Ziemi Grójeckiej, który został założony przez ks. Czesława Sadłowskiego 9 września 1978 oraz Komitetu Samoobrony Chłopskiej Ziemi Rzeszowskiej, utworzonego 12 listopada 1978 roku. Kęcik stał się kluczowym łącznikiem pomiędzy niezależnymi grupami rolniczymi a warszawską opozycją. 18 września 1978 roku podpisał Deklarację Ruchu Demokratycznego, a w październiku przystąpił do KSS „KOR”.
Od początku 1979 roku był zaangażowany jako jeden z organizatorów Uniwersytetu Ludowego w Zbroszy Dużej. Od kwietnia 1979 do kwietnia 1980 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego „Placówki”. W czerwcu 1979 roku, wspólnie z Michałem Jagłą, stworzył Ośrodek Myśli Ludowej. W dniach od 7 do 17 maja 1980 roku uczestniczył w głodówce solidarnościowej w kościele pw. św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej, wzywając do uwolnienia więzionych opozycjonistów, a także solidaryzując się z głodującymi w zakładach karnych Mirosławem Chojeckim i Dariuszem Kobzdejem.
Po aresztowaniu w sierpniu 1980 roku, Kęcik został zwolniony na mocy porozumień gdańskich 31 sierpnia. W wrześniu tego samego roku przyczynił się do powołania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników, który od października 1980 roku funkcjonował jako NSZZ Rolników „Solidarność Wiejska”. Pełnił funkcję doradcy komitetu założycielskiego. W grudniu 1980 roku, razem z żoną, rozpoczął wydawanie pisma „Solidarność Wiejska”. W marcu 1981 roku, po zjednoczeniu wielu niezależnych organizacji rolniczych, stał się doradcą nowo powstałego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
W wyniku wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku został internowany. Wraz z żoną przebywał w Ośrodku Odosobnienia w Jaworzu, a od maja 1982 roku był w ośrodku w Darłówku. Po zwolnieniu w grudniu 1982 roku, wyjechał w 1985 roku z żoną do Szwecji, jednak w 1991 roku wrócili do Polski. Na prośbę arcybiskupa Ignacego Tokarczuka otworzyli w Jarosławiu ośrodek pojednania polsko-ukraińskiego, który prowadzili przez rok. Na początku XXI wieku Kęcik współpracował z organizacjami społecznymi oraz pozarządowymi, a w latach 20. XXI wieku pełni rolę misjonarza w Islandii, współpracując w tym obszarze ze swoim synem Mikołajem Kęcikiem, który jest księdzem.
Wiesław Kęcik był mężem Marzeny Górszczyk-Kęcik. Para doczekała się czwórki dzieci: dwóch synów – Jana, który jest kucharzem i restauratorem, oraz Mikołaja, który jest księdzem, a także dwóch córek – Wandy i Anny.
Odznaczenia
Wiesław Kęcik jest osobą, która została uhonorowana wyjątkowymi odznaczeniami, które świadczą o jego osiągnięciach oraz wkładzie w rozwój społeczności lokalnej i kraju.
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, 2006,
- Srebrna Odznaka Honorowa Wrocławia, 2022.
Przypisy
- W Islandii opowiedzieliśmy historię rodziny Ulmów [online], ipn.gov.pl, 28.01.2024 r. [dostęp 17.08.2024 r.]
- Polska jest Europie i światu potrzebna. Memoriał do władz i wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polski [online] [dostęp 17.08.2024 r.]
- Odznaka Honorowa Wrocławia - Wrocław z wdzięcznością "Wratislavia Grato Animo" [online], bip.um.wroc.pl [dostęp 16.12.2022 r.]
- Cezary Łazarewicz: Pokolenie pokorowców. polityka.pl, 09.10.2011 r. [dostęp 14.01.2014 r.]
- Lista odznaczonych przez Prezydenta RP 3 maja 2006 r. [dostęp 21.11.2010 r.]
- Andrzej Kaczyński: Prawy człowiek, przyjaciel wielu. Rzeczpospolita, 20.07.1999 r. [dostęp 21.11.2010 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Antoni Burkot | Aleksandra Bukowska-McCabe | Wiktor Grodzicki | Stefan Witkowski (ekonomista) | Jan Grzelak | Leszek Jastrzębski | Władysław Poniński (1921–1992) | Danuta Dmowska-Andrzejuk | Piotr Niemczyk | Marian Dmochowski | Leon Faterson | Mirosław Maliszewski | Przemysław Maksymiuk | Aleksander Danieluk | Józef Królikowski (kolejarz) | Andrzej Karczewski | Marcin Cichy | Jan Dziedziczak | Jan Czyński | Piotr Woźniak (geolog)Oceń: Wiesław Kęcik