Józef Królikowski (kolejarz)


Józef Królikowski, znany również pod pseudonimem Felek, był znaczącą postacią w polskim ruchu robotniczym. Urodził się 8 marca 1900 roku w stolicy Polski, Warszawie.

Przez lata swojej działalności, Królikowski zyskał uznanie jako kolejarz, a jego wpływ na środowisko pracy oraz organizację kolei był nie do przecenienia. Jego życie trwało przynajmniej do roku 1959, jednak więcej szczegółów dotyczących jego późniejszej działalności pozostaje nieznanych.

Życiorys

Józef Królikowski, znany ze swojego zaangażowania w sprawy społeczne i polityczne, rozpoczął swoją działalność publiczną w 1921 roku, kiedy to przyłączył się do Związku Zawodowego Kolejarzy w Warszawie. W swoim społecznym zaangażowaniu uczestniczył w inicjatywach mających na celu wsparcie więźniów politycznych oraz tych, którzy walczyli w Hiszpanii, co było możliwe dzięki organizacji Stefanii Sempołowskiej.

W okresie II wojny światowej, w 1942 roku, przystąpił do Polskiej Partii Robotniczej, stając się aktywnym członkiem Gwardii Ludowej-Armii Ludowej, działając w Legionowie. W swoim domu prowadził tzw. przejazdówkę, co oznaczało udzielanie schronienia i wsparcia dla innych działaczy.

Po zakończeniu wojny, jego zaangażowanie w formowanie nowej władzy ludowej w Legionowie było znaczące. Został współorganizatorem lokalnych struktur władzy, uczestnicząc w pracach powiatowej i gminnej rady narodowej. Ponadto, Królikowski był także współorganizatorem i przewodniczącym Komitetu Opieki Społecznej w Legionowie, angażując się w pomoc mieszkańcom.

Na emeryturze, od 1959 roku, Józef Królikowski kontynuował swoje życie, pozostawiając po sobie ślad jako zaangażowany społecznie obywatel i działacz.


Oceń: Józef Królikowski (kolejarz)

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:19