Leon Faterson


Leon Faterson urodził się 13 lutego 1872 roku w Warszawie. Był to wybitny polski inżynier elektryk, którego działalność wykraczała poza ramy techniki. Nie tylko angażował się w rozwój technologii elektrycznej, ale również aktywnie uczestniczył w życiu politycznym jako członek Polskiej Partii Socjalistycznej.

W ciągu swojego życia, Faterson wyróżniał się również działalnością społeczną, w której starał się przyczynić do poprawy warunków życia swoich współobywateli. Jego wzorowe podejście do pracy i dociekliwość umysłowa sprawiły, że był szanowany zarówno wśród inżynierów, jak i w kręgach politycznych.

Leon Faterson zmarł 3 stycznia 1922 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie dziedzictwo, które inspiruje wielu współczesnych działaczy społecznych i technicznych.

Życie

Leon Faterson to postać, której życie było pełne znaczących wydarzeń oraz wkładu w rozwój technologii elektrycznej i społecznej w Polsce. W 1900 roku ukończył szkołę realną w Warszawie, aby następnie, trzy lata później, uzyskać dyplom inżyniera elektryka na politechnice w Darmstadt.

Jego zainteresowania polityczne ujawniły się już w latach studenckich. Związał się z Polską Partią Socjalistyczną, a pod pseudonimami „F. Niewiadomski” oraz „Niewiarowski” stał się członkiem sekcji darmsztadzkiej Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich. W tej roli angażował się w pozyskiwanie funduszy na działalność partii.

Po zakończeniu studiów, w latach 1903-1904, Faterson pracował w laboratorium radiotechnicznym firmy Telefunken z siedzibą w Berlinie. Jego powrót do kraju w 1904 roku otworzył nowy rozdział w jego karierze. W Powszechnym Towarzystwie Elektrycznym pracował do 1908 roku, początkowo w Łodzi, gdzie jednocześnie pełnił funkcję radnego miejskiego. Od 1906 roku jego drogi zawodowe prowadziły go do Warszawy.

Następnie przeniósł się do Elektrowni Miejskiej w Warszawie, gdzie jako szef licznikowni wprowadził innowacyjne rozwiązania modernizujące laboratorium pomiarowe. W latach 1906–1907 pełnił rolę wykładowcy na Wydziale Technicznym Towarzystwa Kursów Naukowych, gdzie dzielił się swoją wiedzą z młodszymi pokoleniami. Jego badania naukowe koncentrowały się na zagadnieniach związanych z miernikami elektrycznymi oraz licznikami energii. Publikował liczne artykuły w „Przeglądzie Technicznym”, w tym prace współautorskie z A. Kuhnem na temat indukcyjnych mierników elektrycznych oraz Faradayowskiego prawa indukcji elektromagnetycznej.

Leon Faterson angażował się także w działalność Koła Elektryków Stowarzyszenia Techników Polskich w Warszawie, co potwierdza jego pasję do rozwijania wiedzy technicznej w swoim kraju.

W trakcie I wojny światowej został zmuszony do ewakuacji przez Rosjan do Charkowa, gdzie kontynuował pracę w oddziale Powszechnego Towarzystwa Elektrycznego. W Rosji tętnił życiem jako działacz PPS i aktywnie opierał się bolszewikom.

Po wojnie, w październiku 1921 roku, mno робił powrót do Polski i objął stanowisko kierownika wydziału elektrycznego w Głównym Urzędzie Miar w Warszawie. Niestety, jego życie zakończyło się w wyniku zarażenia tyfusem. Leon Faterson spoczywa na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie (kwatera 2-2-8).

Życie prywatne

Leon Faterson wywodził się z zamożnej rodziny kupieckiej z Warszawy, co miało duży wpływ na jego późniejsze życie. Był synem Jakuba (1835-1888) oraz Balbiny z Grosglików, co świadczy o jego korzeniach z szanowanej rodziny. Jego młodszy brat, Izydor (1875-1939) był znanym matematykiem oraz działaczem II Proletariatu i Polskiej Partii Socjalistycznej, a także wiceprezydentem Łodzi.

W życiu osobistym, Leon był żonaty z Ernestyną Jadwigą z Kempnerów, a ich związek zaowocował dwoma synami. Mieczysław, jeden z nich, został inżynierem chemikiem, natomiast drugi, Ernest, obrał drogę nauczyciela.

Przypisy

  1. a b c d e f Andrzej Barański, Jerzy Kubiatowski, Leon Faterson, Słownik Biograficzny Techników Polskich, zeszyt. 10, Warszawa 1999 r., s. 35-36
  2. Jerzy Kochanowski, Polska kolonia akademicka w Darmstadt 1894-1914, "Przegląd Historyczny" t. 81, z.3-4, 1990 r., s. 573, 577
  3. Alicja Pacholczykowa, Faterson Izydor, Słownik biograficzny działaczy polskiego ruchu robotniczego, t. 2, Warszawa 1987 r., s. 60-61
  4. Dziesięciolecie Wolnej Wszechnicy Polskiej TKN: sprawozdanie z działalności Towarzystwa Kursów Naukowych, 1906-1916, opracowali Ryszard Błędowski, Stanisław Orłowski, Henryk Mościcki, Warszawa 1917 r.
  5. a b Stanisław Odrowąż Wysocki, Śp. Leon Faterson, "Przegląd Elektrotechniczny" nr 4 z 1922 r., s. 54

Oceń: Leon Faterson

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:24