Sebastian Kaniuk


Sebastian Kaniuk, urodzony 23 sierpnia 1976 roku w Warszawie, to znakomity polski śpiewak operowy, który zyskał uznanie jako kontratenor. Jego kariera artystyczna rozpoczęła się od studiów, które podjął w wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Podczas nauki kształcił się pod okiem znakomitych pedagogów, takich jak Dariusz Paradowski, który był jednym z jego głównych nauczycieli, oraz u prof. Urszuli Trawińskiej-Moroz, a także jej syna Mikołaja Moroza. Oprócz tego, Sebastian Kaniuk rozwijał swoje umiejętności w zakresie wykonawstwa muzyki dawnej, ucząc się u Jana Tomasza Adamusa.

Działalność artystyczna

W swoim bogatym repertuarze Sebastian Kaniuk sięga zarówno po utwory z okresu baroku, jak i współczesne kompozycje. Wśród jego wystąpień można znaleźć dzieła takie jak Juliusz Cezar autorstwa G.F. Händla, Apollo et Hyacyntus W.A. Mozarta, Borys Godunow M. Musorgskiego oraz Raj UtraconyK. Pendereckiego. Ponadto, artysta wykonuje również mniejsze formy wokalne, które są często grane w towarzystwie zespołów kameralnych, oraz lirykę wokalną takich kompozytorów jak Dowland, Purcell, Britten czy Szymanowski.

W obszarze jego zainteresowań znajduje się także muzyka wokalno-instrumentalna Johanna Sebastiana Bacha, a także monumentalne formy muzyczne Mahlera i Straussa. Kaniuk miał zaszczyt występować w prestiżowych lokalizacjach, takich jak Théâtre Montansier w Paryżu, Victoria’s Hall w Genewie, czy Bonlieu Scene Nationale w Annecy.

Oprócz tego, był obecny na licznych festiwalach muzycznych, w tym Ambronay, Festiwalu Muzyki Kameralnej w Helu, Maju z Muzyką Dawną, Euromusicantica, Festiwalu Goldbergowskim, Musica Polonica Nova, Festiwalu Opery Współczesnej oraz Festiwalu Muzyki Polskiej, który odbył się w Krakowie.

W swojej karierze artysta współpracował z różnymi agencjami i orkiestrami, takimi jak Sinfonia Baltica, Capella Cracoviensis, Orkiestra Liryczna, Harmonologia, Goldberg Ensemble oraz Concerto Palatino. Współpracował także z dyrygentami dużego formatu, m.in. Ewą Michnik, Rubenem Silvą, Janem Tomaszem Adamusem, Andrzejem Straszyńskim, Tomaszem Szrederem, Romano Vettorim, Gabrielem Garrido, Andrzejem Szadejko oraz Wojciechem Rodkiem.

Nagrania

W swojej karierze Sebastian Kaniuk realizował różnorodne projekty nagraniowe, które przyniosły mu uznanie w świecie muzyki. Oto niektóre z nich:

  • 2005 – Muzyka w dawnym Wrocławiu. Concerto Palatino, Harmonologia, Jan Tomasz Adamus (DUX),
  • 2008 – Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska w zbiorach Biblioteki Gdańskiej PAN Vol. 1. Gdańskie Królestwo Kantat – Kantaty Adwentowe. Goldberg Ensemble (DUX).

Przypisy

  1. Witold Paprocki. Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska. „Ruch Muzyczny”, 19.04.2009 r.

Oceń: Sebastian Kaniuk

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:8