Rudolf Okręt


Rudolf Okręt, znany pierwotnie jako Rachmiel Okręt, to postać, która na stałe wpisała się w historię Warszawy oraz polskiego handlu. Urodził się 10 listopada 1829 roku w stolicy Polski i swoje życie związał z działalnością kupiecką oraz wydawniczą. Jego wkład w rozwój kultury i literatury na ziemiach polskich był nieoceniony.

Rudolf Okręt zmarł 19 czerwca 1906 roku w Warszawie, gdzie spędził całe swoje życie, realizując swoje pasje jako kupiec, publicysta, księgarz oraz wydawca. Był osobą pochodzenia żydowskiego, co dodatkowo wzbogacało jego perspektywę na działalność literacką i wydawniczą, przyczyniając się do różnorodności kulturowej Warszawy w jego czasach.

Życiorys

Rudolf Okręt zdobywał wykształcenie w Warszawskiej Szkole Rabinów. W swojej karierze zawodowej działał jako korespondent w berlińskiej agencji telegraficznej Wolffa. W 1860 roku założył pierwszą agencję telegraficzną w Królestwie Kongresowym, co zrewolucjonizowało przekazywanie informacji w tym regionie.

Jego relacje dla międzynarodowej prasy z wydarzeń mających miejsce na ziemiach polskich w latach 60. XX wieku przyciągnęły uwagę władz, prowadząc do oskarżeń o zaangażowanie w niepożądane działania polityczne oraz do represji. Okręt był również założycielem oraz redaktorem „Gazety Handlowej”, która była publikowana w latach 1864–1905. Po tym okresie przekształciła się w „Nową Gazetę”. W ramach swojej działalności wydawniczej, prowadził również oficynę, która wydawała liczne prace z zakresu ekonomii, handlu i gospodarki, w tym słynną Encyklopedię Handlową oraz Kalendarz Handlowy.

Życie prywatne Rudolfa Okręta było również związane z Matyldą Paprocką (1838–1880), która była córką Adolfa Paprockiego, nauczyciela w Szkole Rabinów. Z tego związku urodzili się ich synowie, Leon, który stawał się prawnikiem i publicystą, oraz Władysław, który był redaktorem oraz wydawcą. Okręt miał ponadto co najmniej dwie córki; jedna z nich wyszła za Stanisława Aleksandra Kempnera, znanego ekonomistę i redaktora naczelnego „Nowej Gazety”. Druga córka była matką rzeźbiarki Magdaleny Gross.

Rudolf Okręt znalazł swój ostateczny spoczynek na cmentarzu żydowskim usytuowanym przy ulicy Okopowej w Warszawie, w kwaterze 33, rządzie 6.

Przypisy

  1. Karolina Dzięciołowska: Wybieram ruch, który mnie pociąga. O Magdalenie Gross. niezlasztuka.net, 19.04.2021 r. [dostęp 20.09.2022 r.]
  2. Zuzanna Kołodziejska: Izraelita (1866-1915): Znaczenie kulturowe i literackie czasopisma. books.google.pl. [dostęp 04.11.2016 r.]
  3. Cmentarze m. st. Warszawy. Cmentarze żydowskie. Warszawa: Rokart, 2003 r.
  4. Cecylia Gajkowska: Władysław Okręt. W: Polski Słownik Biograficzny. Emanuel Rostworowski, red. T. XXIII. Instytut Historii PAN, 1978 r.
  5. Grób Rudolfa Okręta w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie

Oceń: Rudolf Okręt

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:25