Robert Lewandowski, urodzony 21 sierpnia 1988 roku w Warszawie, to z jednej strony znakomity polski piłkarz, a z drugiej ikona współczesnego futbolu. Pełni rolę środkowego napastnika w hiszpańskim klubie FC Barcelona, a także jest kapitanem reprezentacji Polski.
Uważany jest za jednego z najwybitniejszych piłkarzy swojego pokolenia oraz jeden z najlepszych napastników w historii piłki nożnej. Jego osiągnięcia są niezwykłe, bowiem zdobył ponad 600 goli w rywalizacjach seniorskich, zarówno w rozgrywkach klubowych, jak i reprezentacyjnych.
Kariera Lewandowskiego nabrała rozpędu po zdobyciu korony króla strzelców w polskiej trzeciej i drugiej lidze w 2008 roku, co otworzyło mu drzwi do Lecha Poznań. W zespole tym nie tylko sięgnął po mistrzostwo Polski, ale także zdobył tytuł króla strzelców Ekstraklasy. W 2010 roku przeniósł się do Borussii Dortmund, gdzie odniósł znaczące sukcesy, zdobywając dwa krajowe tytuły oraz koronę króla strzelców Bundesligi. Jego kariera była też naznaczona dotarciem do finału Ligi Mistrzów UEFA.
W 2014 roku, Lewandowski dołączył do Bayernu Monachium, a jego czas spędzony w tym klubie zaowocował ośmioma mistrzostwami Niemiec oraz sześcioma tytułami najlepszego ligowego strzelca. Sukcesy w Bundeslidze są lekcją historii, ponieważ w tym sezonie 2020 Lewandowski zdobył potrójną koronę, triumfując w mistrzostwie, pucharze Niemiec oraz Ligii Mistrzów UEFA.
Moving on to 2022, jego transfer do FC Barcelona za 45 milionów euro uczynił go najdroższym polskim piłkarzem w historii. Lewandowski z nowym klubem triumfował w Hiszpanii, zdobywając mistrzostwo oraz Superpuchar Hiszpanii, a także zostając królem strzelców obu tych rozgrywek.
Na arenie międzynarodowej Lewandowski jest jeden z sześciu polskich piłkarzy, którzy zdobyli Puchar Europy, a także jednym z dwóch graczy, którzy mają w swojej kolekcji Puchar Klubowych Mistrzostw Świata. Jako kapitan reprezentacji Polski występuje nieprzerwanie od 2008 roku, będąc jej rekordzistą pod względem występów oraz goli.
Jest wyróżniany jako najwyższy strzelec w historii reprezentacji, a jego liczba 84 goli wciąż rośnie. Na deskach międzynarodowych Lewandowski był częścią drużyny na Mistrzostwa Świata 2018 i 2022 oraz Mistrzostwa Europy w latach 2012, 2016, 2020 i 2024. Interpretując jego dotychczasowe osiągnięcia warto zauważyć, że był jedynym polskim piłkarzem, który strzelał bramki podczas trzech turniejów finałowych mistrzostw Europy.
Wszystkie jego osiągnięcia prowadziły go do licznych nagród: Lewandowski dwukrotnie otrzymał tytuł Piłkarza Roku FIFA, a także nagrody UEFA i Europejski Złoty But. Ze względu na zdobyte 27 trofeów, jest najbardziej utytułowanym piłkarzem w historii Polski, a na dodatek zapisał się w rekordy Guinnessa, strzelając pięć goli w dziewięć minut w 2015 roku.
Lewandowski został również odznaczony wieloma tytułami, w tym Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, uznawany za wybitną postać sportową promującą Polskę na arenie międzynarodowej.
Młodość i wykształcenie
Robert Lewandowski przyszedł na świat w Warszawie jako drugie dziecko Iwony i Krzysztofa Lewandowskich. Jego rodzina ma silne sportowe tradycje. Ojciec, Krzysztof, uprawiał judo i był piłkarzem, grając w trzecioligowym Hutniku Warszawa, natomiast matka, Iwona, była siatkarką w pierwszoligowym AZS Warszawa oraz lekkoatletką. Po przedwczesnej śmierci męża w 2005 roku, przejęła jego obowiązki, zostając kierownikiem hali sportowej w Lesznie, a następnie pełniła funkcję wiceprezesa lokalnego klubu Partyzant i uczyła wychowania fizycznego. Robert ma także starszą siostrę, Milenę, która reprezentowała Polskę w siatkówce juniorek.
Wychowanie Roberta miało miejsce w Lesznie, gdzie ukończył zarówno szkołę podstawową, jak i gimnazjum, uczęszczając do Zespołu Szkół Publicznych im. Stefana Batorego. Następnie Robert kontynuował naukę w LXII Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego im. Generała Broni Władysława Andersa w Warszawie. W 2005 roku zdecydował jednak, że zainwestuje w swoją karierę sportową i rozpoczął edukację wieczorową w LVIII LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Warszawie. Po przyjęciu do Znicza Pruszków w 2006 roku, postanowił wrócić do swojego pierwotnego liceum, gdzie w maju 2007 roku zdał maturę.
Po zakończeniu szkoły średniej, Robert podjął studia w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie w Warszawie. Udało mu się z powodzeniem obronić pracę licencjacką na kierunku wychowanie fizyczne ze specjalizacją trenersko-menedżerską z wyróżnieniem 9 października 2017 roku, a 5 października 2020 roku obronił pracę magisterską, która dotyczyła analizy składu ciała oraz wydolności tlenowej studentów tej uczelni.
Już od wczesnych lat Robert przejawiał ogromne zainteresowanie piłką nożną. Często bawił się, podbijając piłkę nawet podczas odrabiania lekcji czy jedzenia posiłków z rodziną. Dążył do poprawy swoich umiejętności, nagrywając swoje treningi w ogrodzie, aby następnie analizować wykonanie ćwiczeń. Jego piłkarskimi idolami byli m.in. Roberto Baggio, Alessandro Del Piero oraz Thierry Henry. Jednak Lewandowski nie ograniczał się tylko do piłki nożnej. W okresie od szkoły podstawowej aż do końca gimnazjum trenował biegi przełajowe, zdobywając tytuł mistrza województwa mazowieckiego w swojej kategorii wiekowej. Reprezentował także swoją szkołę w piłce ręcznej, a krótko trenował judo, boks, siatkówkę oraz tenis stołowy.
Kariera klubowa
Początki
Kariera zawodowa Roberta Lewandowskiego ma swoje początki w małym klubie, jakim był Partyzant Leszno. Nie pełnił wówczas roli oficjalnego zawodnika, jednak dzięki swojej rodzinie, a zwłaszcza ojcu, który był trenerem oraz prezesem klubu, mógł brać udział w treningach oraz sporadycznie występować w meczach. W 1994 roku, w wieku sześciu lat, rozpoczął swoje przygody w Varsovii Warszawa, gdzie przez kolejne siedem lat grał w drużynach młodzieżowych. W swej karierze Lewandowski musiał zmierzyć się z wyzwaniami, które przyniosło mu trenowanie ze starszymi od siebie zawodnikami, a także z pokonywaniem przeszkód związanych z brakiem odpowiednich grup rozwojowych. W czerwcu 2005 roku, za sprawą swojego talentu, dołączył do zespołu „Żaki”, stworzonego dla swojego rocznika.
Jego talent przyciągnął uwagę Polonii Warszawa, z którą związał się na ponad rok, podczas którego był jednocześnie rejestrowany zarówno w Polonii, jak i Varsovii Warszawa. W trakcie swojego treningu przeszedł przez ręce różnych trenerów, w tym Marka Siweckiego oraz Krzysztofa Sikorskiego. Jako młody chłopak był znany jako „Bobek”, ze względu na swoją drobną budowę ciała, co sprawiło, że został odrzucony w 2002 roku z powołania do kadry Mazowsza.
Po znacznej poprawie wzrostu i kondycji fizycznej, w drugiej połowie 2004 roku, Lewandowskim zainteresowała się Legia Warszawa. W lutym 2005 roku zyskał szansę na grę w IV-ligowej Delcie Warszawa, z której niestety musiał zrezygnować po niespodziewanym zmarciu swojego ojca. Niemniej jego talent nie pozostał niezauważony – w końcówce 2004/2005 sezonu strzelił dla Delty cztery bramki, co pomogło drużynie zająć piątą lokatę w tabeli.
Po rozwiązaniu Delty przeniósł się do Legii Warszawa na roczny kontrakt 1 lipca 2005 roku, gdzie cały sezon spędził w III-ligowych rezerwach, zdobywając zaledwie dwie bramki i doznając kontuzji pod koniec sezonu. Po wygaśnięciu umowy z Legią, ze względu na kontuzje oraz braku nowego kontraktu, Lewandowski opisał ten okres jako „pierwszy cios sportowy”.
Znicz Pruszków
W lipcu 2006 roku podpisał umowę z Zniczem Pruszków, gdzie za jego transfer zapłacono 5 tysięcy złotych. Andrzej Blacha, trener Znicza, miał na celu ściągnięcie Lewandowskiego już wcześniej, do prowadzonego przez siebie Hutnika Warszawa. W jednym z meczów, 6 czerwca 2007 roku, Lewandowski popisał się niesamowitym występem, zdobywając dwie bramki w rywalizacji z Concordią Piotrków Trybunalski, co przyczyniło się do awansu zespołu do drugiej ligi. W przeciągu dwóch sezonów lojalnie strzelił dla Znicza 38 bramek, przyznając się do roli króla strzelców w trzeciej oraz drugiej lidze odpowiednio w sezonach 2006/2007 i 2007/2008.
Lech Poznań
W dniu 18 czerwca 2008 roku Lewandowski został sprzedany do Lecha Poznań, gdzie zapłacono za niego blisko 1,5 miliona złotych. Debiut w Ekstraklasie nastąpił 8 sierpnia, gdzie już w swoim pierwszym meczu zaliczył bramkę. W grudniu został uznany przez „Piłkę Nożną” jako największe odkrycie 2008 roku w Polsce, a w styczniu 2009 roku zyskał światową sławę, umieszczony na liście „10 najbardziej obiecujących piłkarzy” przez serwis imscouting.com oraz jako 32 – letni na liście 50 najzdolniejszych piłkarzy do lat 23 w zestawieniu „The Times”.
Lewandowski zdobył z Lechem Puchar Polski, który wywalczył pokonując w finale Ruch Chorzów (1:0) oraz sięgając po Superpuchar Polski dzięki bramce w meczu przeciwko Wiśle Kraków. Mistrzostwo Polski natomiast podniósł 15 maja 2010 roku, z imponującą liczbą 18 bramek, zdobywając tytuł króla strzelców Ekstraklasy. Na koncie miał łącznie 41 bramek oraz 20 asyst w 82 oficjalnych spotkaniach w zespole.
Borussia Dortmund
Po zakończeniu sezonu 2009/2010 Lewandowskim interesowała się Borussia Dortmund, która 11 czerwca 2010 roku osiągnęła porozumienie z Lechem Poznań. Piłkarz podpisał kontrakt, którego warunki zagwarantowali na dniach na 30 czerwca 2014 roku. Lewandowski zadebiutował w Bundeslidze 22 sierpnia 2010 roku w meczu przeciwko Bayerowi 04 Leverkusen (0:2) oraz zdobył swoją premierową bramkę 19 września przeciwko FC Schalke 04 w derbach Zagłębia Ruhry. W swoim pierwszym sezonie, grając na pozycji ofensywnego pomocnika, Lewandowski zdobył z drużyną mistrzostwo Niemiec, strzelając 8 goli i notując 3 asysty w 33 meczach. Lewandowski odnalazł swoją nową rolę wyrazistego napastnika w drugiej części sezonu 2011/2012.
2010/2011: Pierwsze mistrzostwo Niemiec
Rok 2011 naznaczył jego intensywne występy w Lidze Mistrzów UEFA, gdzie 13 września zadebiutował w meczu z Arsenalem. Początek nowego sezonu to intensywne mecze, w których w październiku strzelił pierwszą bramkę zespołu przeciwko Augsburgowi, a cztery gole przeciwko FC Schalke 04. Wyjątkowe chwile przyniosły mu zdobycie pierwszego hat tricka i zakończenie rundy jesiennej z imponującym dorobkiem 22 bramek. Ostatecznie Lewandowski zapewnił sobie swoje pierwsze mistrzostwo Niemiec, a Borussia Dortmund też mogła cieszyć się z Pucharu Niemiec, wygrywając z Bayernem Monachium. Po raz kolejny pisał historię, zdobywając hat tricka w meczu finałowym Pucharu Niemiec.
2011/2012: Hat trick w finale Pucharu Niemiec
W sezonie 2011/2012 zdobył ponownie mistrzostwo kraju oraz podniósł najwyższe trofeum w Pucharze Niemiec, strzelając cztery bramki Bayernowi Monachium w finale. Stał się także królem strzelców Pucharu, czym zasłużył sobie na miano najlepszego polskiego napastnika w historii ligi niemieckiej. Ostatecznie rozgrywki zakończył z dorobkiem 30 bramek.
2012/2013: Cztery gole przeciwko Realowi Madryt
W 2012/2013 Robert Lewandowski pomógł swojej drużynie zdobyć półfinały Ligi Mistrzów, gdzie w meczu przeciwko Realowi Madryt zdobył cztery bramki. To osiągnięcie dało mu drugie miejsce w klasyfikacji strzelców, zdobywając 10 goli w całym rozgrywkach. Jego niezwykłe umiejętności przyniosły mu tytuł wicemistrza Bundesliga oraz najlepszego strzelca Borussii Dortmund.
2013/2014: Król strzelców Bundesligi
Sezon 2013/2014 był przełomowy, bowiem Lewandowski zdobył tytuł króla strzelców w Bundeslidze, strzelając 20 bramek, a Borussia natomiast żegnała się z Lewandowskim w ostatnich meczach. Po trzech latach spędzonych w Dortmundzie, Lewandowski pożegnał się z kibicami, idąc do Bayernu Monachium.
Bayern Monachium
4 stycznia 2014 roku podpisał pięcioletni kontrakt z Bayernem Monachium, zostając zawodnikiem klubu 1 lipca po wygaśnięciu umowy z Borussią Dortmund. Kontrakt opiewał na 60 milionów euro i Lewandowski zadebiutował 13 sierpnia w przegranym Superpucharze Niemiec. 22 sierpnia rozegrał mecz w wygranej 2:1 z VfL Wolfsburg, gdzie zagrał rolę asystenta przy jednym z goli. Po nieudanym debiutanckim meczu, 30 sierpnia wywalczył swoją pierwszą bramkę w barwach Bayernu, tracąc docelowych rywali. W końcówce sezonu Lewandowski zdołał zakończyć sezon z 17 golami w Bundeslidze, a Bayern zdobył mistrzostwo Niemiec.
2014/2015: Pierwszy sezon w Bayernie
W kolejnym roku zdobył mistrzostwo Niemiec i w międzynarodowych rozgrywkach zdobył Puchar Niemiec, jednak w trakcie sezonu kreował się bardziej jako lider drużyny. Lewandowski powiększył swój dorobek strzelecki o 17 goli, zdobywając kolejne król strzelców w klasie ligowej, jednak nie mógł osiągnąć większych sukcesów na arenie europejskiej. Sezon zakończył z 42 bramkami w Bundeslidze, ustanawiając tymczasowy rekord strzelców.
2015/2016: Pięć goli w dziewięć minut i 200 bramek ligowych
22 września 2015 roku Lewandowski rozegrał niezapomniane 9 minut, w których zdobył pięć goli, wyrządzając przy tym ogromne wrażenie na kibicach. W tym samym czasie zdobył swoje 100. trafienie w Bundeslidze, kolejne osiągnięcia zdobywał jako pierwszy w historii czterech najmocniejszych lig europejskich oraz miał zupełnie swoją indywidualną historię osiągając cel 30 trafień w sezonie.
2016/2017: 100 goli dla klubu
W sezonie 2016/2017 odniósł swoje 100. trafienie w meczu ligowym, a za drybling wynikł z dotychczas, w którego barwach występował. Ciągłe omijanie kontuzji martwiło Lewandowskiego, ale w długim końcu zdobył uznanie jako aktor w polskim zespole.
2017/2018: Najlepszy zagraniczny strzelec w historii klubu
5 sierpnia 2017 roku Lewandowski odnosi się do kolejnego sukcesu zdobywając z Bayernem Monachium Superpuchar Niemiec. Podczas rządów trenera Juppa Heynckesa Robert staje się niekwestionowanym liderem drużyny i potrafi zdobywać gole, dochodząc do znakomitych wyników przy znikomej obecności kontuzji w porównaniu do wcześniejszych lat.
2018/2019: Najskuteczniejszy obcokrajowiec w historii Bundesligi
Sezon 2018/2019 znów przyniósł Lewandowskiemu osiągnięcia, gdzie jako pierwszy międzynarodowy napastnik, zdobył ogromną liczbę bramek w bundeslidze, odzwierciedlając nieprzerwaną dominację i talent, który ma.
2019/2020: Potrójna korona
W 2019 roku udało mu się zdobyć nie tylko lokalne tytuły, ale i tytuł w Lidze Mistrzów oraz Puchar Niemiec. Ostatecznie na końcu roku osiągnął swoje pierwsze większe uznanie jako gracz klubu, gdzie występował na najwyższym poziomie i przyczynił się do wygrania najważniejszych trofeów.
Zwycięstwo w Lidze Mistrzów
8 sierpnia 2020 roku po raz pierwszy w historii piłki nożnej zdobył z Bayernem tytuł Ligi Mistrzów, biorąc na siebie odpowiedzialność przekazania zespołowi piłkarskiego tytułu, i w finale w emocjonującym pojedynku Ukraina – Francja, zakończonym wynikiem 1:0, odegrał zasadniczej roli. Po sezonie Lewandowski świętował nie tylko tytuł zdobyty przez drużynę, ale również ogromną ilość zdobytych goli, skutkujących sukcesami indywidualnymi.
2020/2021: Piłkarz z największą liczbą goli w jednym sezonie Bundesligi
W 2021 roku Robert Lewandowski ponownie zabłysnął, bijąc własne rekordy w liczbie goli zdobytych w jednym sezonie. Jego osiągnięcia przyciągnęły uwagę świata piłki nożnej oraz stawiały go w roli jednego z najlepszych strzelców w historii piłki nożnej.
Piłkarz Roku UEFA
23 września 2020 roku Lewandowski zdobył tytuł Piłkarza Roku UEFA, który jako pierwszy Polak wygrał tego typu wyróżnienie. Stało się to dopełnieniem jego ekscytującego sezonu, gdzie zarówno jego drużyna, jak i on sam osiągnęli wysoki poziom.
Piłkarz Roku FIFA
11 grudnia 2020 roku Lewandowski również zdobył tytuł Piłkarza Roku FIFA, co dołożyło do szeregu wyróżnień oraz nagród za pracę w klubie.
Klubowe mistrzostwo świata
W czasie sezonu 2021 Lewandowski odzyskał tytuł mistrza świata w piłce nożnej, aby jako najlepiej zaprezentowany w historii klub przynieść zespołowi jeszcze więcej uznania. Robert stał się osobą pierwszoplanową i ulubieńcem kibiców, osiągał sukcesy na boisku, w każdym meczu.
Rekord Gerda Müllera
Na początku 2021 roku Robert Lewandowski zdobył rekord Gerda Müllera i stał się królem strzelców Bundesligi, co wzmocniło jego rolę w drużynie, a także w piłce nożnej.
Europejski Złoty But
Robert Lewandowski, po raz pierwszy jako Polak, zdobył tytuł Europejskiego Złotego Buta, odzwierciedlając nie tylko sukcesy, ale i jego umiejętności oraz niekwestionowaną pozycję w piłce nożnej.
2021/2022: 2. miejsce w plebiscycie Złotej Piłki
W 2021 roku Lewandowski po raz kolejny zaskoczył świat piłki nożnej. Po wybitnych występach znalazł się na drugim miejscu w plebiscycie Złotej Piłki, co nie tylko stawiając go w szeregu najlepszych graczy, ale także ponownie wzmacniając pozycję Polaków na arenie międzynarodowej.
FC Barcelona
Transfer do FC Barcelony odbył się 16 lipca 2022 roku, kiedy Bayern Monachium ogłosił porozumienie na kwotę 45 milionów euro, a w kontrakcie załączono klauzulę odstępnego wynoszącą 500 milionów. Lewandowski stał się pierwszym Polakiem w historii klubu, co wykształciło jeszcze więcej polskiej pasji w hiszpańskiej piłce. Lekko wstrząśnięty, ale podekscytowany, 20 lipca zadebiutował w wygranym 1:0 El Clásico, a po krótkim czasie stał się niekwestionowanym liderem w drużynie.
Rekordowy transfer
6 lipca Lewandowski przeprowadził się z Bayernu Monachium do FC Barcelony, dołączając za potężną opłatą transferową. Kreując się na aktualnego lidera drużyny oraz osobę, która przyciąga uwagę nie tylko na boisku, ale również poza nim, a także stając się jedną z najważniejszych postaci klubu.
2022/2023
W 2022 roku Robert Lewandowski z powodzeniem zadebiutował w La Lidze, zdobywając znaczącą rolę bramkostrzelnego napastnika, a jego zapał do gry ponownie przyciągał, demonstrując umiejętności i zdobywając wiele goli w swojej debiutanckiej edycji.
2023/2024
Sezon 2023/2024 rozpoczął od bezbramkowego remisu we wrześniu, jednak kolejne mecze przyniosły mu 100. zdobytą bramkę w europejskich pucharach przeciwko Royal Antwerp FC, co oznaczało nowe osiągnięcie w jego karierze.
2024/2025
Pierwszy mecz w nowym sezonie pod wodzą nowego trenera, Lewandowski nadal wspierał swoją klasę napastnika oraz doświadczenie, które posiada. Przepowiednia mówi, że Lewandowski w dalszym ciągu będzie zaskakiwał formą, dopiero czekając, by zdobyć więcej osiągnięć jako kolejna legenda w piłce nożnej.
Kariera reprezentacyjna
Lata 2008–2012
25 marca 2008 roku, Robert Lewandowski zadebiutował w reprezentacji Polski do lat 21, w meczu towarzyskim, który zakończył się wynikiem 0:0 z Anglią. W sumie, reprezentował tę kadrę w trzech spotkaniach. Wkrótce, we wrześniu tego samego roku, został powołany przez Leo Beenhakkera do reprezentacji seniorów, by wziąć udział w eliminacjach do Mistrzostw Świata 2010. W swoim pierwszym meczu, który miał miejsce 10 września 2008 roku, Lewandowski zmienił Marka Saganowskiego w 59. minucie starcia z San Marino. Już osiem minut później, po dobitce strzału Euzebiusza Smolarka, strzelił swojego debiutanckiego gola, pieczętując zwycięstwo 2:0.
W dniu 2 maja 2012 roku, selekcjoner Franciszek Smuda powołał Lewandowskiego na Mistrzostwa Europy 2012. W meczu otwierającym z Grecją, po niesamowitym zagraniu Jakuba Błaszczykowskiego, Lewandowski zdobył głową pierwszą bramkę całego turnieju, co przyczyniło się do remisu 1:1. Po dwóch kolejnych meczach, w których Polacy zmierzyli się z Rosją (1:1) i Czechami (0:1), nasza reprezentacja odpadła z rozgrywek już w fazie grupowej.
W trakcie towarzyskiego meczu z Urugwajem, który odbył się 14 listopada 2012 roku, Lewandowski otrzymał od prezesa PZPN, Zbigniewa Bońka, pamiątkową paterę na 50. występ w reprezentacji. Tym samym, stał się drugim (po Władysławie Żmudzie) najmłodszym zawodnikiem w historii, który osiągnął ten zaszczyt.
Lata 2013–2016
W eliminacjach Mistrzostw Świata 2014, Lewandowski pełnił rolę kapitana drużyny w meczu przeciwko San Marino, gdzie strzelił dwie bramki z rzutów karnych. 19 listopada 2013 roku w pojedynku z Irlandią, rozegrał swoje 60. spotkanie w reprezentacyjnej koszulce, co zapewniło mu miejsce w Klubie Wybitnego Reprezentanta. Już 1 lutego 2014 roku, przez kontuzję Jakuba Błaszczykowskiego, otrzymał kapitańską opaskę na stałe i z powodzeniem rozegrał wiele wartościowych meczów, takich jak hat-trick przeciwko Gibraltaru (7:0) oraz kolejne mecze z Niemcami i Irlandią, potwierdzając swoje umiejętności strzeleckie.
W eliminacjach do Mistrzostw Europy 2016 Lewandowski osiągnął szczyt formy i zdobył 13 bramek, co uczyniło go królem strzelców tych eliminacji. Został uznany najlepszym zawodnikiem eliminacji, a 12 maja 2016 roku, selekcjoner Adam Nawałka powołał go do ostatecznego składu na Mistrzostwa Europy we Francji.
Zespół Polski po pokonaniu Irlandii Północnej (1:0) i Ukrainy (1:0), a także remisie z Niemcami, zajął drugie miejsce w grupie C i po raz pierwszy w historii awansował do fazy pucharowej. Na Euro 2016, Lewandowski, jako kapitan drużyny, wziął udział we wszystkich pięciu meczach, zdobywając jednego gola w meczu ćwierćfinałowym przeciwko Portugalii, co było jego osiągnięciem. W tym samym roku był również na czołowej pozycji strzelców w eliminacjach do Mistrzostw Świata 2018, zdobywając wiele kluczowych goli.
Od 2017
26 marca 2017 roku, Lewandowski strzelił bramkę przeciwko Czarnogórze, wyrównując osiągnięcie zdobycia goli w sześciu kolejnych meczach kadry, a jego inna bramka w tym pojedynku była pierwszą precyzyjnie oddaną bezpośrednio z rzutu wolnego. W kolejnym meczu, 10 czerwca, zdobył trzy bramki przeciwko Rumunii, co również potwierdziło jego status najlepszego strzelca w eliminacjach do Mistrzostw Świata.
W dniu 8 października 2017 roku, Lewandowski został najskuteczniejszym strzelcem w historii reprezentacji Polski, zdobywając swoje 50. trafienie, pokonując tym samym rekord Włodzimierza Lubańskiego. Podczas eliminacji do Mistrzostw Świata 2018, strzelił 16 goli, co uczyniło go królem strzelców tych eliminacji, a 11 maja 2018 roku, ponownie znalazł się w gronie powołanych na Mistrzostwa Świata w Rosji. Jego debiut na turnieju miał miejsce 19 czerwca, lecz nasze wyniki nie były satysfakcjonujące, a Polacy po przegranych wrócili do kraju.
W czasie Ligi Narodów 2018/2019, na Stadionie Śląskim w Chorzowie, Lewandowski rozegrał swoje 100. spotkanie w reprezentacji. W 2021 roku, po powołaniu przez Paulo Sousę na Mistrzostwa Europy 2020, na boisku zmierzył się z Słowacją, Hiszpanią i Szwecją, zdobywając cenne gole, lecz Polska odpadła z turnieju po zakończeniu fazy grupowej.
26 listopada 2022 roku, w meczu z Arabią Saudyjską, Lewandowski zdobył swoją pierwszą bramkę na Mistrzostwach Świata, a w 1/8 finału przeciwko Francji, strzelił kolejnego gola z rzutu karnego. Choć tura Mundialu nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, jego determinacja w reprezentacyjnych barwach była niezaprzeczalna. Na Mistrzostwa Europy 2024 w Niemczech, Lewandowski został powołany przez selekcjonera Michała Probierza, lecz z powodu kontuzji spędził na boisku jedynie ostatnie mecze grupowe, lecz był niezłomny, wykorzystując rzut karny w meczu przeciwko Karolowi Świderskiemu.
Styl gry
Robert Lewandowski to głęboko utalentowany napastnik, który zdobył uznanie na całym świecie. Występuje na pozycji środkowego napastnika, co wymaga od niego nie tylko umiejętności strzeleckich, ale i efektywnego poruszania się po boisku. Cechuje go niezwykła precyzja oraz skuteczność w finalizowaniu akcji. Doskonale radzi sobie zarówno w grze głową, jak i z obu nóg, mimo że dominującą jest noga prawa.
Jednym z jego atutów jest perfekcyjne opanowanie wykonywania rzutów karnych, a także umiejętność zdobywania bramek z bezpośrednich rzutów wolnych. Lewandowski najczęściej oddaje strzały przy użyciu wewnętrznej części stopy, co pozwala mu na precyzyjne celowanie bez potrzeby używania nadmiernej siły. Uznawany jest przez licznych ekspertów za napastnika kompletną, plasującą się w czołówce współczesnej piłki nożnej.
Posiada on wszystkie niezbędne cechy tradycyjnej „dziewiątki”: jest nie tylko wysoki, ale również dobrze zbudowany, a jego siła i szybkość pomagają mu w grze. Mimo swojej roli napastnika, Lewandowski wykazuje się także wsparciem w grze obronnej i w fazie odbioru piłki. Ma zdolność efektywnego zastawiania przeciwników oraz utrzymywania piłki przy sobie, co umożliwia mu rozprowadzanie akcji gry oraz tworzenie przestrzeni dla innych zawodników.
Wyróżnia się również doskonałymi umiejętnościami technicznymi, wizją gry, a także solidnym przygotowaniem fizycznym. Oprócz tego, Lewandowski jest wielokrotnie chwalony przez ekspertów, zawodników i trenerów za swoją wybitną etykę pracy, profesjonalizm, wzorową mentalność oraz skrupulatne przestrzeganie diety i zdrowego stylu życia. To wszystko sprawia, że jest wzorem do naśladowania dla wielu młodych piłkarzy.
Statystyki
Klubowe
Statystyki prezentowane poniżej są aktualne na dzień 26 listopada 2024. Poinformują one o osiągnięciach zawodnika w różnych ligach oraz w krajowych i europejskich pucharach.
Klub | Sezon | Liga | Liga | Puchar Krajowy | Europa | Inne | Suma | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Mecze | Bramki | Asysty | Mecze | Bramki | Asysty | Mecze | Bramki | Asysty | Mecze | Bramki | Asysty | Mecze | Bramki | Asysty | |||
Delta Warszawa | 2004/2005 | IV liga | 17 | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 | – | – | 19 | 4 | 0 | ||||
Ogółem | 17 | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 4 | 0 | ||
Legia II Warszawa | 2005/2006 | III liga | 13 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | – | – | 14 | 4 | 0 | ||||
Ogółem | 13 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 4 | 0 | ||
Znicz II Pruszków | 2006/2007 | Klasa A | 4 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 4 | 8 | 0 | ||||
Ogółem | 4 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 8 | 0 | ||
Znicz Pruszków | 2006/2007 | III liga | 27 | 15 | 0 | 5 | 2 | 0 | – | – | 32 | 17 | 0 | ||||
2007/2008 | II liga | 32 | 21 | 0 | 2 | 0 | 0 | – | – | 34 | 21 | 0 | |||||
Ogółem | 59 | 36 | 0 | 7 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 66 | 38 | 0 | ||
Lech Poznań | 2008/2009 | Ekstraklasa | 30 | 14 | 7 | 6 | 2 | 2 | 12 | 4 | 3 | – | 48 | 20 | 12 | ||
2009/2010 | 28 | 18 | 8 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 34 | 21 | 8 | ||
Ogółem | 58 | 32 | 15 | 7 | 2 | 2 | 16 | 6 | 3 | 1 | 1 | 0 | 82 | 41 | 20 | ||
Borussia Dortmund | 2010/2011 | Bundesliga | 33 | 8 | 3 | 2 | 0 | 0 | 8 | 1 | 1 | – | 43 | 9 | 4 | ||
2011/2012 | 34 | 22 | 10 | 6 | 7 | 0 | 6 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 47 | 30 | 12 | ||
2012/2013 | 31 | 24 | 7 | 4 | 1 | 4 | 13 | 10 | 2 | 1 | 1 | 0 | 49 | 36 | 13 | ||
2013/2014 | 33 | 20 | 10 | 5 | 2 | 0 | 9 | 6 | 3 | 1 | 0 | 0 | 48 | 28 | 13 | ||
Ogółem | 131 | 74 | 30 | 17 | 10 | 4 | 36 | 18 | 8 | 3 | 1 | 0 | 187 | 103 | 42 | ||
Bayern Monachium | 2014/2015 | Bundesliga | 31 | 17 | 7 | 5 | 2 | 1 | 12 | 6 | 5 | 1 | 0 | 0 | 49 | 25 | 13 |
2015/2016 | 32 | 30 | 5 | 6 | 3 | 0 | 12 | 9 | 1 | 1 | 0 | 0 | 51 | 42 | 6 | ||
2016/2017 | 33 | 30 | 6 | 4 | 5 | 2 | 9 | 8 | 1 | 1 | 0 | 0 | 47 | 43 | 9 | ||
2017/2018 | 30 | 29 | 2 | 6 | 6 | 1 | 11 | 5 | 2 | 1 | 1 | 0 | 48 | 41 | 5 | ||
2018/2019 | 33 | 22 | 10 | 5 | 7 | 3 | 8 | 8 | 0 | 1 | 3 | 0 | 47 | 40 | 13 | ||
2019/2020 | 31 | 34 | 4 | 5 | 6 | 0 | 10 | 15 | 6 | 1 | 0 | 0 | 47 | 55 | 10 | ||
2020/2021 | 29 | 41 | 7 | 1 | 0 | 0 | 6 | 5 | 0 | 4 | 2 | 2 | 40 | 48 | 9 | ||
2021/2022 | 34 | 35 | 4 | 1 | 0 | 0 | 10 | 13 | 3 | 1 | 2 | 0 | 46 | 50 | 7 | ||
Ogółem | 253 | 238 | 45 | 33 | 29 | 7 | 78 | 69 | 18 | 11 | 8 | 2 | 375 | 344 | 72 | ||
FC Barcelona | 2022/2023 | Primera División | 34 | 23 | 7 | 3 | 2 | 0 | 7 | 6 | 0 | 2 | 2 | 1 | 46 | 33 | 8 |
2023/2024 | 35 | 19 | 8 | 3 | 2 | 0 | 9 | 3 | 1 | 2 | 2 | 0 | 49 | 26 | 9 | ||
2024/2025 | 14 | 15 | 2 | 0 | 0 | 0 | 5 | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 22 | 2 | ||
Ogółem | 83 | 57 | 17 | 6 | 4 | 0 | 21 | 16 | 1 | 4 | 4 | 1 | 115 | 81 | 19 | ||
Ogółem w karierze | 618 | 451 | 108 | 73 | 48 | 13 | 151 | 109 | 30 | 19 | 14 | 3 | 860 | 623 | 153 |
Reprezentacyjne
Informacje zawarte w kolejnej części dotyczą osiągnięć na poziomie reprezentacyjnym i są aktualne na 21 października 2024. Znajdują się tu szczegóły występów w drużynach narodowych.
Reprezentacja | Rok | Mecze | Bramki | Asysty | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Polska U-20 | 2007 | 1 | 0 | 0 | ||
Ogólnie | 1 | 0 | 0 | |||
Polska U-21 | 2008 | 3 | 0 | 0 | ||
Ogólnie | 3 | 0 | 0 | |||
Polska | 2008 | 4 | 2 | 0 | ||
2009 | 12 | 1 | 2 | |||
2010 | 13 | 6 | 2 | |||
2011 | 11 | 4 | 2 | |||
2012 | 10 | 2 | 1 | |||
2013 | 10 | 3 | 2 | |||
2014 | 6 | 5 | 3 | |||
2015 | 7 | 11 | 3 | |||
2016 | 12 | 8 | 0 | |||
2017 | 6 | 9 | 2 | |||
2018 | 11 | 4 | 2 | |||
2019 | 10 | 6 | 2 | |||
2020 | 4 | 2 | 2 | |||
2021 | 12 | 11 | 4 | |||
2022 | 10 | 4 | 2 | |||
2023 | 8 | 4 | 1 | |||
2024 | 10 | 2 | 4 | |||
Ogólnie | 156 | 84 | 34 |
Mecze oraz gole w reprezentacji | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Polska U-20 | ||||||
Lp. | Data | Miasto | Przeciwnik | Gol | Wynik | Rozgrywki |
1. | 26.04.2007 | Pruszków | Turcja U-20 | _ | 0:3 | towarzyski |
Polska U-21 | ||||||
Lp. | Data | Miasto | Przeciwnik | Gol | Wynik | Rozgrywki |
1. | 25.03.2008 | Wolverhampton | Anglia U-21 | _ | 0:0 | towarzyski |
2. | 01.06.2008 | Łuków | Białoruś U-21 | _ | 2:2 | towarzyski |
Polska | ||||||
Lp. | Data | Miasto | Przeciwnik | Gol | Wynik | Rozgrywki |
1. | 10.09.2008 | Serravalle | San Marino | _ | 2:0 | el. MŚ 2010 |
2. | 11.10.2008 | Chorzów | Czechy | _ | 2:1 | el. MŚ 2010 |
3. | 15.10.2008 | Bratysława | Słowacja | _ | 1:2 | el. MŚ 2010 |
4. | 19.11.2008 | Dublin | Irlandia | _ | 3:2 | towarzyski |
5. | 11.02.2009 | Vila Real de Santo António | Walia | _ | 1:0 | towarzyski |
6. | 28.03.2009 | Belfast | Irlandia Północna | _ | 2:3 | el. MŚ 2010 |
7. | 01.04.2009 | Kielce | San Marino | _ | 10:0 | el. MŚ 2010 |
8. | 06.06.2009 | Johannesburg | Południowa Afryka | _ | 0:1 | towarzyski |
9. | 09.06.2009 | Kapsztad | Irak | _ | 1:1 | towarzyski |
10. | 12.08.2009 | Bydgoszcz | Grecja | _ | 2:0 | towarzyski |
11. | 05.09.2009 | Chorzów | Irlandia Północna | _ | 1:1 | el. MŚ 2010 |
12. | 09.09.2009 | Maribor | Słowenia | _ | 0:3 | el. MŚ 2010 |
13. | 10.10.2009 | Praga | Czechy | _ | 0:2 | el. MŚ 2010 |
14. | 14.10.2009 | Chorzów | Słowacja | _ | 0:1 | el. MŚ 2010 |
15. | 14.11.2009 | Warszawa | Rumunia | _ | 0:1 | towarzyski |
16. | 18.11.2009 | Bydgoszcz | Kanada | _ | 1:0 | towarzyski |
17. | 17.01.2010 | Nakhon Ratchasima | Dania | _ | 1:3 | PKT 2010 |
18. | 20.01.2010 | Nakhon Ratchasima | Tajlandia | _ | 3:1 | PKT 2010 |
19. | 23.01.2010 | Nakhon Ratchasima | Singapur | (k.) | 6:1 | PKT 2010 |
20. | 03.03.2010 | Warszawa | Bułgaria | _ | 2:0 | towarzyski |
21. | 29.05.2010 | Kielce | Finlandia | _ | 0:0 | towarzyski |
22. | 02.06.2010 | Kufstein | Serbia | _ | 0:0 | towarzyski |
23. | 08.06.2010 | Murcja | Hiszpania | _ | 0:6 | towarzyski |
24. | 11.08.2010 | Szczecin | Kamerun | _ | 0:3 | towarzyski |
25. | 04.09.2010 | Łódź | Ukraina | _ | 1:1 | towarzyski |
26. | 07.09.2010 | Kraków | Australia | _ | 1:2 | towarzyski |
27. | 09.10.2010 | Chicago | Stany Zjednoczone | _ | 2:2 | towarzyski |
28. | 12.10.2010 | Montreal | Ekwador | _ | 2:2 | towarzyski |
29. | 17.11.2010 | Poznań | Wybrzeże Kości Słoniowej | _ | 3:1 | towarzyski |
30. | 09.02.2011 | Faro | Norwegia | _ | 1:0 | towarzyski |
31. | 25.03.2011 | Kowno | Litwa | _ | 0:2 | towarzyski |
32. | 29.03.2011 | Pireus | Grecja | _ | 0:0 | towarzyski |
33. | 05.06.2011 | Warszawa | Argentyna | _ | 2:1 | towarzyski |
34. | 09.06.2011 | Warszawa | Francja | _ | 0:1 | towarzyski |
35. | 10.08.2011 | Lubin | Gruzja | _ | 1:0 | towarzyski |
36. | 06.09.2011 | Gdańsk | Niemcy | _ | 2:2 | towarzyski |
37. | 07.10.2011 | Seul | Korea Południowa | _ | 2:2 | towarzyski, (nieuznawany przez FIFA) |
38. | 11.10.2011 | Wiesbaden | Białoruś | _ | 2:0 | towarzyski |
39. | 11.11.2011 | Wrocław | Włochy | _ | 0:2 | towarzyski |
40. | 15.11.2011 | Poznań | Węgry | _ | 2:1 | towarzyski |
41. | 26.05.2012 | Klagenfurt | Słowacja | _ | 1:0 | towarzyski |
42. | 02.06.2012 | Warszawa | Andora | _ | 4:0 | towarzyski |
43. | 08.06.2012 | Warszawa | Grecja | _ | 1:1 | ME 2012 |
44. | 12.06.2012 | Warszawa | Rosja | _ | 1:1 | ME 2012 |
45. | 16.06.2012 | Wrocław | Czechy | _ | 0:1 | ME 2012 |
46. | 15.08.2012 | Tallinn | Estonia | _ | 0:1 | towarzyski |
47. | 07.09.2012 | Podgorica | Czarnogóra | _ | 2:2 | el. MŚ 2014 |
48. | 11.09.2012 | Wrocław | Mołdawia | _ | 2:0 | el. MŚ 2014 |
49. | 17.10.2012 | Warszawa | Anglia | _ | 1:1 | el. MŚ 2014 |
50. | 14.11.2012 | Gdańsk | Urugwaj | _ | 1:3 | towarzyski |
51. | 06.02.2013 | Dublin | Irlandia | _ | 0:2 | towarzyski |
52. | 22.03.2013 | Warszawa | Ukraina | _ | 1:3 | el. MŚ 2014 |
53. | 26.03.2013 | Warszawa | San Marino | (k.) (k.) | 5:0 | el. MŚ 2014 |
54. | 07.06.2013 | Kiszyniów | Mołdawia | _ | 1:1 | el. MŚ 2014 |
55. | 14.08.2013 | Gdańsk | Dania | _ | 3:2 | towarzyski |
56. | 06.09.2013 | Warszawa | Czarnogóra | _ | 1:1 | el. MŚ 2014 |
57. | 11.10.2013 | Charków | Ukraina | _ | 0:1 | el. MŚ 2014 |
58. | 15.10.2013 | Londyn | Anglia | _ | 0:2 | el. MŚ 2014 |
59. | 15.11.2013 | Wrocław | Słowacja | _ | 0:2 | towarzyski |
60. | 19.11.2013 | Poznań | Irlandia | _ | 0:0 | towarzyski |
61. | 06.06.2014 | Gdańsk | Litwa | (k.) | 2:1 | towarzyski |
62. | 07.09.2014 | Faro | Gibraltar | _ | 7:0 | el. ME 2016 |
63. | 11.10.2014 | Warszawa | Niemcy | _ | 2:0 | el. ME 2016 |
64. | 14.10.2014 | Warszawa | Szkocja | _ | 2:2 | el. ME 2016 |
65. | 14.11.2014 | Tbilisi | Gruzja | _ | 4:0 | el. ME 2016 |
66. | 18.11.2014 | Wrocław | Szwajcaria | _ | 2:2 | towarzyski |
67. | 29.03.2015 | Dublin | Irlandia | _ | 1:1 | el. ME 2016 |
68. | 13.06.2015 | Warszawa | Gruzja | _ | 4:0 | el. ME 2016, (drugi najszybszy hat trick w historii eliminacji ME) |
69. | 04.09.2015 | Frankfurt nad Menem | Niemcy | _ | 1:3 | el. ME 2016 |
70. | 07.09.2015 | Warszawa | Gibraltar | _ | 8:1 | el. ME 2016 |
71. | 08.10.2015 | Glasgow | Szkocja | _ | 2:2 | el. ME 2016 |
72. | 11.10.2015 | Warszawa | Irlandia | _ | 2:1 | el. ME 2016 |
73. | 13.11.2015 | Warszawa | Islandia | _ | 4:2 | towarzyski |
74. | 23.03.2016 | Poznań | Serbia | _ | 1:0 | towarzyski |
75. | 26.03.2016 | Wrocław | Finlandia | _ | 5:0 | towarzyski |
76. | 01.06.2016 | Gdańsk | Holandia | _ | 1:2 | towarzyski |
77. | 12.06.2016 | Nicea | Irlandia Północna | _ | 1:0 | ME 2016 |
78. | 16.06.2016 | Saint-Denis | Niemcy | _ | 0:0 | ME 2016 |
79. | 21.06.2016 | Marsylia | Ukraina | _ | 1:0 | ME 2016 |
80. | 25.06.2016 | Saint-Étienne | Szwajcaria | _ | 1:1 (k. 5:4) | ME 2016 |
81. | 30.06.2016 | Marsylia | Portugalia | _ | 1:1 (k. 3:5) | ME 2016, (drugi najszybszy gol w historii ME) |
82. | 04.09.2016 | Astana | Kazachstan | (k.) | 2:2 | el. MŚ 2018 |
83. | 08.10.2016 | Warszawa | Dania | (k.) | 3:2 | el. MŚ 2018 |
84. | 11.10.2016 | Warszawa | Armenia | _ | 2:1 | el. MŚ 2018 |
85. | 11.11.2016 | Bukareszt | Rumunia | (k.) | 3:0 | el. MŚ 2018 |
86. | 26.03.2017 | Podgorica | Czarnogóra | _ | 2:1 | el. MŚ 2018 |
87. | 10.06.2017 | Warszawa | Rumunia | (k.) (k.) | 3:1 | el. MŚ 2018 |
88. | 01.09.2017 | Kopenhaga | Dania | _ | 0:4 | el. MŚ 2018 |
89. | 04.09.2017 | Warszawa | Kazachstan | (k.) | 3:0 | el. MŚ 2018 |
90. | 05.10.2017 | Erywań | Armenia | _ | 6:1 | el. MŚ 2018 |
91. | 08.10.2017 | Warszawa | Czarnogóra | _ | 4:2 | el. MŚ 2018 |
92. | 23.03.2018 | Wrocław | Nigeria | _ | 0:1 | towarzyski |
93. | 27.03.2018 | Chorzów | Korea Południowa | _ | 3:2 | towarzyski |
94. | 08.06.2018 | Poznań | Chile | _ | 2:2 | towarzyski |
95. | 12.06.2018 | Warszawa | Litwa | _ | 4:0 | towarzyski |
96. | 19.06.2018 | Moskwa | Senegal | _ | 1:2 | MŚ 2018 |
97. | 24.06.2018 | Kazań | Kolumbia | _ | 0:3 | MŚ 2018 |
98. | 28.06.2018 | Wołgograd | Japonia | _ | 1:0 | MŚ 2018 |
99. | 07.09.2018 | Bolonia | Włochy | _ | 1:1 | LN 2018/2019 |
100. | 11.10.2018 | Chorzów | Portugalia | _ | 2:3 | LN 2018/2019 |
101. | 14.10.2018 | Chorzów | Włochy | _ | 0:1 | LN 2018/2019 |
102. | 15.11.2018 | Gdańsk | Czechy | _ | 0:1 | towarzyski |
103. | 21.03.2019 | Wiedeń | Austria | _ | 1:0 | el. ME 2020 |
104. | 24.03.2019 | Warszawa | Łotwa | _ | 2:0 | el. ME 2020 |
105. | 07.06.2019 | Skopje | Macedonia Północna | _ | 1:0 | el. ME 2020 |
106. | 10.06.2019 | Warszawa | Izrael | (k.) | 4:0 | el. ME 2020 |
107. | 06.09.2019 | Lublana | Słowenia | _ | 0:2 | el. ME 2020 |
108. | 09.09.2019 | Warszawa | Austria | _ | 0:0 | el. ME 2020 |
109. | 10.10.2019 | Ryga | Łotwa | _ | 3:0 | el. ME 2020 |
110. | 13.10.2019 | Warszawa | Macedonia Północna | _ | 2:0 | el. ME 2020 |
111. | 16.11.2019 | Jerozolima | Izrael | _ | 2:1 | el. ME 2020 |
112. | 19.11.2019 | Warszawa | Słowenia | _ | 3:2 | el. ME 2020 |
113. | 11.10.2020 | Gdańsk | Włochy | _ | 0:0 | LN 2020/2021 |
114. | 14.10.2020 | Wrocław | Bośnia i Hercegowina | _ | 3:0 | LN 2020/2021 |
115. | 15.11.2020 | Reggio nell’Emilia | Włochy | _ | 0:2 | LN 2020/2021 |
116. | 18.11.2020 | Chorzów | Holandia | _ | 1:2 | LN 2020/2021 |
117. | 25.03.2021 | Budapeszt | Węgry | _ | 3:3 | el. MŚ 2022 |
118. | 28.03.2021 | Warszawa | Andora | _ | 3:0 | el. MŚ 2022 |
119. | 08.06.2021 | Poznań | Islandia | _ | 2:2 | towarzyski |
120. | 14.06.2021 | Petersburg | Słowacja | _ | 1:2 | ME 2020 |
121. | 19.06.2021 | Sewilla | Hiszpania | _ | 1:1 | ME 2020 |
122. | 23.06.2021 | Petersburg | Szwecja | _ | 2:3 | ME 2020 |
123. | 02.09.2021 | Warszawa | Albania | _ | 4:1 | el. MŚ 2022 |
124. | 05.09.2021 | Serravalle | San Marino | _ | 7:1 | el. MŚ 2022 |
125. | 08.09.2021 | Warszawa | Anglia | _ | 1:1 | el. MŚ 2022 |
126. | 09.10.2021 | Warszawa | San Marino | _ | 5:0 | el. MŚ 2022 |
127. | 12.10.2021 | Tirana | Albania | _ | 1:0 | el. MŚ 2022 |
128. | 12.11.2021 | Andora | Andora | _ | 4:1 | el. MŚ 2022 |
129. | 29.03.2022 | Chorzów | Szwecja | (k.) | 2:0 | el. MŚ 2022 Baraże |
130. | 01.06.2022 | Wrocław | Walia | _ | 2:1 | LN 2022/2023 |
131. | 08.06.2022 | Bruksela | Belgia | _ | 1:6 | LN 2022/2023 |
132. | 14.06.2022 | Warszawa | Belgia | _ | 0:1 | LN 2022/2023 |
133. | 22.09.2022 | Warszawa | Holandia | _ | 0:2 | LN 2022/2023 |
134. | 25.09.2022 | Cardiff | Walia | _ | 1:0 | LN 2022/2023 |
135. | 22.11.2022 | Doha | Meksyk | _ | 0:0 | MŚ 2022 |
136. | 26.11.2022 | Ar-Rajjan | Arabia Saudyjska | _ | 2:0 | MŚ 2022 |
137. | 30.11.2022 | Doha | Argentyna | _ | 0:2 | MŚ 2022 |
138. | 04.12.2022 | Doha | Francja | (k.) | 1:3 | MŚ 2022 |
139. | 24.03.2023 | Praga | Czechy | _ | 1:3 | el. ME 2024 |
140. | 27.03.2023 | Warszawa | Albania | _ | 1:0 | el. ME 2024 |
141. | 16.06.2023 | Warszawa | Niemcy | _ | 1:0 | towarzyski |
142. | 20.06.2023 | Kiszyniów | Mołdawia | _ | 2:3 | el. ME 2024 |
143. | 07.09.2023 | Warszawa | Wyspy Owcze | (k.) | 2:0 | el. ME 2024 |
144. | 10.09.2023 | Tirana | Albania | _ | 0:2 | el. ME 2024 |
145. | 17.11.2023 | Warszawa | Czechy | _ | 1:1 | el. ME 2024 |
146. | 21.11.2023 | Warszawa | Łotwa | _ | 2:0 | towarzyski |
147. | 21.03.2024 | Warszawa | Estonia | _ | 5:1 | el. ME 2024 Baraże półfinał |
148. | 26.03.2024 | Cardiff | Walia | _ | 0:0 (k. 5:4) | el. ME 2024 Baraże finał |
149. | 07.06.2024 | Warszawa | Ukraina | _ | 3:1 | towarzyski |
150. | 10.06.2024 | Warszawa | Turcja | _ | 2:1 | towarzyski |
151. | 21.06.2024 | Berlin | Austria | _ | 1:3 | ME 2024 |
152. | 25.06.2024 | Dortmund | Francja | (k.) | 1:1 | ME 2024 |
153. | 05.09.2024 | Glasgow | Szkocja | (k.) | 3:2 | LN 2024/2025 |
154. | 08.09.2024 | Osijek | Chorwacja | _ | 0:1 | LN 2024/2025 |
155. | 12.10.2024 | Warszawa | Portugalia | _ | 1:3 | LN 2024/2025 |
156. | 15.10.2024 | Warszawa | Chorwacja | _ | 3:3 | LN 2024/2025 |
Sukcesy
Znicz Pruszków
Robert Lewandowski rozpoczął swoją karierę piłkarską w Zniczu Pruszków, gdzie zdobł mistrzostwo III ligi w sezonie 2006/2007.
Lech Poznań
Po sukcesach w Pruszkowie, Lewandowski przeniósł się do Lecha Poznań. Tam odniósł wiele osiągnięć, w tym:
- mistrzostwo Polski: 2009/2010,
- puchar Polski: 2008/2009,
- superpuchar Polski: 2009.
Borussia Dortmund
W kolejnych latach, jego kariera nabrała tempa w Borussii Dortmund, gdzie zespół zdobył:
- dwa mistrzostwa Niemiec: 2010/2011, 2011/2012,
- dwa wicemistrzostwa Niemiec: 2012/2013, 2013/2014,
- puchar Niemiec: 2011/2012,
- superpuchar Niemiec: 2013.
Bayern Monachium
Największe sukcesy Lewandowskiego miały miejsce w Bayernie Monachium, gdzie zdobył imponującą liczbę trofeów:
- mistrzostwo Niemiec: przez osiem sezonów z rzędu (2014/2015 do 2021/2022),
- puchar Niemiec: trzy razy (2015/2016, 2018/2019, 2019/2020),
- superpuchar Niemiec: pięć razy (2016, 2017, 2018, 2020, 2021),
- liga mistrzów UEFA: 2019/2020,
- superpuchar Europy UEFA: 2020,
- klubowe mistrzostwa świata: 2020.
FC Barcelona
Obecnie reprezentuje FC Barcelonę, z którą zdobył:
- mistrzostwo Hiszpanii: 2022/2023,
- superpuchar Hiszpanii: 2023.
Indywidualne
Lewandowski to także niezrównany strzelec, zdobijając miano króla strzelców w wielu ligach i rozgrywkach, takich jak:
- III liga: 2006/2007 (15 goli),
- II liga: 2007/2008 (21 goli),
- Ekstraklasa: 2009/2010 (18 goli),
- Bundesliga: od 2013/2014 do 2021/2022 (łącznie 6 razy).
Wyróżnienia
Jego talent nie pozostaje niezauważony, Lewandowski zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym:
- 2. miejsce w plebiscycie Złota Piłka „France Football”: 2021,
- piłkarz roku FIFA: 2020, 2021,
- nagroda Gerda Müllera: 2022,
- europejski Złoty But: 2020/2021, 2021/2022.
Rekordy
Nieustannie łamał rekordy zarówno w klubie jak i w reprezentacji Polski. W swoim dorobku ma:
- wspólnie najwięcej goli w historii reprezentacji Polski: 83,
- wielokrotne osiągnięcia w ligowych oraz międzynarodowych rozgrywkach,
- najwyższe noty jako skutek jego zaangażowania w grę.
Lewandowski a Złota Piłka
Warto zwrócić uwagę na dorobek Roberta Lewandowskiego w kontekście Złotej Piłki. Piłkarz ten ośmiokrotnie był nominowany do tej prestiżowej nagrody w latach: 2013, 2015, 2016, 2017, 2019, 2021, 2022 i 2023. Najwyższą lokatą, którą udało mu się osiągnąć, było 2. miejsce w 2021 roku, kiedy to ustąpił jedynie Lionelowi Messiemu.
Jak pokazuje jego historia, w 2015 roku Lewandowski zajął 4. miejsce, za plecami Messiego, Cristiano Ronaldo oraz Neymara. Rok później, w 2016, zdobył z Bayernem Monachium mistrzostwo Niemiec, Puchar Niemiec oraz Superpuchar Niemiec. W tym sezonie piłkarskim strzelił 46 bramek we wszystkich rozgrywkach, także dotarł z reprezentacją Polski do ćwierćfinału Mistrzostw Europy we Francji, jednak jego wysoka forma nie przełożyła się na znaczące uznanie w plebiscycie — zajął wtedy 16. miejsce. Po ogłoszeniu wyników skomentował plebiscyt na Twitterze, co odbiło się szerokim echem w mediach.
W 2018 roku Lewandowski nie został nawet nominowany do 30 najlepszych zawodników, a to z powodu problemów reprezentacji Polski na rozgrywkach mundialowych, gdzie odpadli już w fazie grupowej. Jego nieobecność w plebiscycie wzbudziła kontrowersje oraz pytania o wpływ wyników drużynowych na osiągnięcia indywidualne.
2019 rok przyniósł Lewandowskiemu nową szansę. Przybył do Paryża jako strzelec 52 bramek w 55 meczach, po raz pierwszy biorąc udział w gali Złotej Piłki. Oczekiwania były duże, przez medialne spekulacje o jego miejscu w rankingu, jednak ostatecznie zajął 8. lokatę, co spotkało się z niezadowoleniem nie tylko wśród rodzimej publiczności, ale także w niemieckich mediach. To wydarzenie otworzyło kolejną dyskusję na temat wpływu marketingu na wyniki sportowe.
W 2020 roku Lewandowski był uznawany za faworyta do zdobycia Złotej Piłki, jednak ze względu na pandemię COVID-19 plebiscyt nie został przeprowadzony. Mimo to, zdobył tytuł Piłkarza Roku UEFA oraz Piłkarza Roku FIFA, co zwiększyło jego renomę na międzynarodowej arenie. W 2021 roku jego osiągnięcia były imponujące, a on sam odgrywał kluczową rolę w zdobyciu mistrzostwa Niemiec, łamiąc rekord Gerda Müllera.
29 listopada 2021 roku Lewandowski przybył na galę plebiscytu, gdzie powitano go owacjami. Choć ponownie przegrał z Messim, jego osiągnięcie 2. miejsca z dorobkiem 580 punktów ugruntowało jego pozycję w historii tego plebiscytu. Lewandowski stał się najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w historii Złotej Piłki, uzyskując rezultat, który wcześniej osiągnęli jedynie Kazimierz Deyna oraz Zbigniew Boniek.
Na gali Roberta uhonorowano nagrodą dla Napastnika Roku, a sam Lewandowski wygłosił przemówienie. Lionel Messi w swoim wystąpieniu podkreślił, że Lewandowski absolutnie zasługuje na Złotą Piłkę za rok 2020, co sprawiło, że temat ten stał się jeszcze bardziej współczesny.
Miejsca zajmowane przez Roberta Lewandowskiego w plebiscycie Złotej Piłki:
Rok | Miejsce |
---|---|
2013 | 13 |
2015 | 4 |
2016 | 16 |
2017 | 9 |
2019 | 8 |
2021 | 2 |
2022 | 4 |
2023 | 12 |
Kulisy transferów
Transfer do Lecha Poznań
W 2008 roku, kiedy Robert Lewandowski występował jako zawodnik Znicza Pruszków, pojawiły się różnorodne oferty transferowe. Wśród zainteresowanych jego umiejętnościami znalazły się takie kluby jak Wisła Kraków, Legia Warszawa, Cracovia, Jagiellonia Białystok oraz Lech Poznań. Lewandowski, aspirując do gry w europejskich pucharach, rozważał możliwości transferu szczególnie do Wisły, Lecha i Legii, chociaż ostatnia z opcji była mniej korzystna z uwagi na wcześniejsze problemy z klubem.
Znane są słowa ówczesnego dyrektora sportowego Legii, Mirosława Trzeciaka, który, informując o izraelskiej transakcji, stwierdził, że Lewandowski będzie mógł odejść, ponieważ klub miał nowego piłkarza. W międzyczasie, decyzja o sprowadzeniu hiszpańskiego zawodnika okazała się błędem, a Lewandowski odrzucił także ofertę z Sybiru Nowosybirsk. Ostatecznie to Lech Poznań stał się najbardziej zdeterminowany do pozyskania utalentowanego napastnika.
Transfer do Borussii Dortmund
Później, w 2009 roku, podczas sezonu 2009/2010, zainteresowanie Lewandowskim wzrosło, gdyż obecność wysłanników Borussii Dortmund na niemal każdym jego meczu stała się normą. Mówi się, że sam trener Jürgen Klopp dwukrotnie przybył, aby zobaczyć Polaka na boisku. Borussia najpierw zainwestowała 2,5 miliona euro, lecz oferta została odrzucona przez Lecha. Również niemieckie TSG 1899 Hoffenheim oraz kluby ze Wschodu, w tym Zenit Petersburg, Fenerbahçe czy Szachtar Donieck, były zainteresowane jego osobą, oferując nawet 6 milionów euro. Lewandowski i jego menedżer stawiali jednak na transfer do zachodniej ligi.
Próby załatwienia transferu do Blackburn Rovers zakończono z powodu zakłóceń komunikacyjnych wywołanych erupcją wulkanu Eyjafjallajökull. Władze Genoi CFC były, mówiąc niedosłownie, o krok od sfinalizowania transakcji, lecz prezydent klubu, Encrico Preziosi, anulował sprawę, a także nie spełniono oczekiwań finansowych Lecha. W 2018 roku wyszło na jaw, że Genoa miała podpisany kontrakt na Lewandowskiego, traktując go jako przestrogę przed kolejnymi transferowymi decyzjami.
Po sukcesach w Borussii Dortmund, do Lewandowskiego zaczęły zgłaszać się najpotężniejsze europejskie kluby. Media informowały o zainteresowaniu Realu Madryt po tym, jak Lewandowski strzelił cztery gole w półfinale Ligi Mistrzów. W 2020 roku potwierdzono, że siedem lat wcześniej Polak otrzymał propozycję z Realu. Portal Onet.pl ujawnił kontrakt, który miał obowiązywać do 2020 roku, opiewający na wartość 75,5 miliona euro, z dodatkowymi premiami. Mimo że umowa została podpisana przez kluczowych przedstawicieli klubu, finalizacja nie doszła do skutku, ponieważ Lewandowski był już związany umowami z Bayernem Monachium.
Transfer i okres występów w Bayernie Monachium
Pomimo przenosin do Bayernu Monachium, temat transferu do Madrytu powracał regularnie na czołówki gazet przez kolejne lata. W 2015 roku hiszpański dziennik „AS” donosił o rozmowach prowadzonych przez menedżera Lewandowskiego w sprawie transferu do Realu. Ostatnie spekulacje na ten temat pojawiły się w 2018 roku przy okazji zmiany menedżera na izraelskiego agenta Pini Zahavi. W tak zwanej czołówce chętnych do pozyskania polskiego snajpera znalazły się również kluby angielskie takie jak Chelsea czy Manchester United oraz życie monitorowały Juventus i Paris Saint-Germain.
Media intensyfikowały zainteresowanie Lewandowskim z uwagi na incydent na boisku, kiedy nie podał ręki trainerowi Juppowi Heynckesowi po zmianie. W 2019 roku w wywiadzie dla Onet.pl piłkarz przyznał, że w sezonie 2018/2019 rozważał zmianę klubu, co było dla niego bardzo trudnym procesem. Te doniesienia zakończyły się, gdy Lewandowski podpisał nowy kontrakt z Bayernem, obowiązujący do czerwca 2023 roku. W 2016 roku zdradził, że odrzucił propozycję z jednego z klubów z Bliskiego Wschodu. W 2020 roku w wywiadzie dla „Sportu” ujawniono, że Cristiano Ronaldo i Sergio Ramos zachęcali go do transferu do Realu po meczu Ligi Mistrzów z Madrytem.
Biznes
Robert Lewandowski, znany nie tylko z boiska, ale również jako przedsiębiorca, angażuje się w różnorodne branże, takie jak: reklama, inwestycje, deweloperstwo, nieruchomości mieszkaniowe oraz biotechnologia. Jako udziałowiec Protos Venture Capital, wspiera innowacyjne startupy oraz platformy e-commerce, co ukazuje jego szerokie horyzonty biznesowe.
Warto dodać, że Lewandowski jest właścicielem agencji marketingowej Stor9_, która koncentruje się na kształtowaniu wizerunku nie tylko samego piłkarza, ale i jego żony, co umożliwia ich efektywne zarządzanie działalnością na rynku. Ponadto, jego zaangażowanie przybiera formę piłkarskiej akademii w Warszawie, gdzie młodzi sportowcy mogą rozwijać swoje umiejętności.
Ciekawostką jest, że zawodnik posiada także udziały w kilku serwisach internetowych, takich jak sporticos.com, lokalnyrolnik.pl oraz wedding.pl. Lewandowski zainwestował również w spółki takie jak LS Investments oraz RL Investments, a także w RL Management, która oferuje usługi wynajmu i zarządzania nieruchomościami. W 2017 roku zrealizował transakcję, nabywając 49% udziałów w domu mediowym RL Media, powstałym przy współpracy z Group One.
W 2019 roku Lewandowski wprowadził na rynek markę RL9 Pro, aby dostarczać produkty skierowane do sportowców oraz osób aktywnie spędzających czas. Na początek do sprzedaży trafił napój izotoniczny opracowany we współpracy z marką Oshee. W roku 2020 zaprezentował kawy marki RL9 Coffee oraz planował zainwestować w restaurację mieszczącą się w zabytkowej XIX-wiecznej warzelni w Browarach Warszawskich. Ta restauracja, pod nazwą Nine’s, została otwarta w październiku 2021 roku.
Jednakże szczególną uwagę zwróciły jego ambitne plany dotyczące inwestycji w restaurację na wodzie na Mazurach w projekcie Wodny Świat. Ostatecznie, Lewandowski zdecydował się wycofać z tej inwestycji. Również w sierpniu 2020 roku zawarł umowę inwestycyjną z Movie Games, co pozwoliło mu na zostanie współwłaścicielem firmy produkującej gry komputerowe o tematyce sportowej. Tego samego roku zainwestował w aplikację Less, która ułatwia handel używanymi ubraniami, i w firmę Bio-lider, oferującą innowacyjne rozwiązania dla rolników.
W 2019 roku Robert zajął trzecie miejsce w prestiżowym rankingu 50 najbardziej wpływowych osób w polskim sporcie według „Forbesa” oraz Pentagon Research. Warto zaznaczyć, że w 2020 roku dotarł na szczyt tego rankingu, co podkreśla jego potężną pozycję nie tylko jako sportowca, ale również jako osoby wpływowej w Polsce.
Majątek
Jego przygoda z zawodowym sportem rozpoczęła się skromnie, bowiem zarobki Lewandowskiego na początku kariery były niewielkie – w Delta Warszawa otrzymywał ponad 1 tys. zł, w Legii Warszawa 2,5 tys. zł, a w Zniczu Pruszków 1,8 tys. zł miesięcznie. W Lechu Poznań jego wynagrodzenie wzrosło do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.
Kiedy jednak przeszedł do Niemiec, jego wynagrodzenia zaczęły być liczone w milionach. Po dołączeniu do Borussii w 2010 roku, jego pensja wynosiła już 1,5 mln euro miesięcznie. Lewandowski znalazł się na liście najlepiej opłacanych piłkarzy 2020 roku według „Forbesa”, osiągając dochód w wysokości 28 mln dolarów, z czego 24 mln pochodziło z kontraktu, a 4 mln z umów reklamowych.
W 2018 roku jego majątek szacowano na 353 mln zł, co zapewniło mu 94. miejsce w rankingu najbogatszych Polaków według „Wprost”. Już rok później majątek wzrósł do 450 mln zł, co pozwoliło parze uplasować się na 88. pozycji w tym samym zestawieniu. W 2020 roku Lewandowski zajął 80. miejsce, gromadząc już pół miliarda złotych.
Rok | Lokalizacja | Majątek (mln zł) |
---|---|---|
2018 | 94 | 353 |
2019 | 88 | 450 |
2020 | 80 | 500 |
Sponsorzy i reklama
Robert Lewandowski, znany polski piłkarz, ma na swoim koncie liczne współprace sponsorskie oraz reklamowe, które znacząco rozwinęły jego wizerunek. Zawarł umowę z koncernem Nike w 2013 roku, stając się twarzą marki i wykorzystując do gry obuwie sportowe z linii Hypervenom oraz Phantom.
Reklamowy rozwój Lewandowskiego zainicjowany został współpracą z firmą Procter & Gamble, dla której od 2011 roku był jedną z głównych twarzy marki Gillette. Interesującym momentem była sytuacja z 2018 roku, kiedy to zakończenie umowy zaowocowało tym, że Lewandowski po raz pierwszy od długiego czasu zaprezentował się publicznie z zarostem, czemu sprzeciwiał się jego poprzedni kontrakt. W 2020 roku powrócił jednak do współpracy z Gillette, co podkreśla jego znaczną rolę w reklamie tej marki.
Od 2016 roku jest również twarzą kampanii dla Head & Shoulders. Jego ścisła współpraca reklamowa obejmowała również takie marki jak Panasonic czy T-Mobile. Współpraca z Coca-Colą oraz międzynarodowy tytuł ambasadora marketingowego polskiego producenta napojów izotonicznych, firmy Oshee, dopełniają jego szerokie portfolio reklamowe.
Lewandowski wspierał także markę Vistula i od 2021 roku pełnił rolę ambasadora popularnej polskiej marki 4F, specjalizującej się w odzieży i akcesoriach sportowych. W 2018 roku podpisał międzynarodowy kontrakt z Lagardere Sports, jedną z czołowych agencji zajmujących się marketingiem w sferze sportu i rozrywki.
W 2015 roku nawiązał współpracę z chińskim gigantem technologicznym Huawei, która osiągnęła swój szczyt w 2020 roku, kiedy stał się europejskim ambasadorem marki. Niemniej jednak, 7 marca 2022 roku zakończył współpracę marketingową z tą firmą, co zbiegło się w czasie z doniesieniami sugerującymi, że koncern wspierał rząd Federacji Rosyjskiej w działaniach cybernetycznych związanych z inwazją na Ukrainę. Pomimo braku oficjalnych przyczyn ukończenia współpracy, okoliczności te były szeroko komentowane w mediach.
Wpływ na popkulturę
Robert Lewandowski, jako jedna z najbardziej wpływowych postaci współczesnego sportu, wywarł znaczący wpływ na popkulturę. Można go znaleźć na okładkach polskich edycji popularnych gier wideo, takich jak FIFA 14 i FIFA 15. W 2016 roku na platformy Android oraz iOS zadebiutowała gra pod jego imieniem, zatytułowana Lewandowski: Euro Star 2016.
W grze FIFA 18 wprowadzono tzw. cieszynkę Lewandowskiego, gdzie jego ręce układają się w kształt litery „X”, a palce wskazują ku górze, co stało się charakterystycznym gestem piłkarza. W FIFA 20 otrzymał natomiast najwyższy możliwy rating, osiągając ocenę ogólną 99, a w FIFA 21 znalazł się w drużynie roku, co dodatkowo potwierdza jego status jako czołowego piłkarza na świecie.
Nie bez przyczyny, Lewandowski uznawany jest za najpopularniejszego Polaka w mediach społecznościowych, gdzie łącznie w serwisach takich jak Facebook, Twitter i Instagram obserwuje go ponad 62 miliony osób. Jego aktywność na TikToku także przyciągnęła uwagę, będąc szeroko komentowaną przez opinię publiczną.
W czerwcu 2020 roku niemiecki magazyn „Sport Bild” ujawnił, że za publikację jednego sponsorowanego wpisu na Instagramie, Lewandowski mógłby otrzymywać nawet 85 tysięcy euro. Warto dodać, że administratorem jego profili w mediach społecznościowych jest jego wieloletni przyjaciel, Tomasz Zawiślak.
O Lewandowskim powstał także film dokumentalny pt. Lewandowski – Nieznany, którego światowa premiera miała miejsce 28 marca, a polska wersja 31 marca 2023 roku, ukazujący jego życie i karierę w szerszym kontekście.
Działalność społeczna
Robert Lewandowski aktywnie angażuje się w liczne inicjatywy charytatywne i społeczne, które mają na celu pomoc osobom potrzebującym. W jego działaniach szczególnie wyróżnia się wsparcie dla akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w którą czynnie się angażuje, a także dla akcji Szlachetna Paczka.
W 2020 roku, wraz z małżonką, Lewandowski przekazał 500 tys. złotych na rzecz Centrum Zdrowia Dziecka. Pieniądze te pozwoliły szpitalowi na remont oddziału rehabilitacji, który został uszkodzony przez powódź, jaka wystąpiła w Polsce w październiku 2017 roku. Również w tym samym roku para postanowiła uczynić darowiznę w wysokości miliona euro na walkę z pandemią COVID-19. Lewandowski, wykorzystując swoją popularność w mediach społecznościowych, apelował o noszenie maseczek, podkreślając potrzebę odpowiedzialności w trudnym czasie światowego kryzysu zdrowotnego.
W 2021 roku, sportowiec wsparł aukcję WOŚP, przekazując koszulkę, w której zagrał podczas finału Ligi Mistrzów UEFA 2019/2020. Ta wyjątkowa pamiątka została sprzedana za blisko 100 tys. zł, co pokazuje jak ważna jest dla niego pomoc w takich akcjach.
Od 2014 roku Lewandowski pełni rolę ambasadora dobrej woli UNICEF. W czerwcu tego samego roku, odwiedził oboz dla uchodźców Zaatari w Jordanii, biorąc udział w kampanii Głos Dzieci, podczas której apelował o wsparcie dla dzieci dotkniętych różnymi kryzysami humanitarnymi. Również aktywnie wspierał działania organizacji po trzęsieniu ziemi w Nepalu, a także brał udział w akcji #PamiętamyPomagamy oraz Reszta w Twoich rękach, w ramach której zaprojektował pamiątkowy dukat przedstawiający uśmiechniętego chłopca z piłką.
W 2018 roku, Lewandowski przyczynił się do zbiórki funduszy na rehabilitację polskiego kolarza Ryszarda Szurkowskiego. Z kolei 9 stycznia 2022 roku wylicytował złoty medal olimpijski Dawida Tomali za kwotę 280 tys. zł. Medal ten, zdobyty w konkurencji chodu na 50 kilometrów podczas igrzysk olimpijskich w Tokio, został przeznaczony na operację ciężko chorego dziecka. W marcu 2022 roku sportowiec oddał wylicytowany medal lekkoatlecie.
W 2022 roku Lewandowski wyraził otwarte sprzeciw wobec inwazji Rosji na Ukrainę, solidaryzując się z narodem ukraińskim. W tym celu, podczas meczu Bundesligi, wystąpił z opaską w barwach narodowych Ukrainy. Opaska została następnie przekazana na licytację w Radiu 357, a zebrana kwota, wynosząca 27 tys. zł, została przeznaczona na zakup materiałów pierwszej pomocy oraz ich transport na Ukrainę.
Na koniec, w 2024 roku brał udział w społecznej kampanii rządowej „Z Orlika na stadion”, co podkreśla jego zaangażowanie w organizacje i projekty na rzecz lokalnych społeczności.
Pozostała działalność
W 2017 roku Robert Lewandowski zainicjował projekt nazwany Stamina, nawiązując współpracę z cenionym producentem muzycznym, Donatanem. W ramach tej współpracy pełnił rolę producenta wykonawczego, odpowiadając za przygotowanie materiałów muzycznych, dobór wykonawców, a także realizację i promocję projektu. Lewandowski miał również zaszczyt wystąpić w teledysku do utworu pt. „Mansa Musa”. Oprócz tego, był producentem wykonawczym singla Cleo pt. „Kły”, co podkreśla jego wszechstronność artystyczną.
W 2020 roku, Robert Lewandowski objął zaszczytną rolę ambasadora Jubileuszu 65-lecia Totalizatora Sportowego, co było kolejnym etapem jego działalności poza boiskiem. Rok później, w 2021, był gościem specjalnym na Expo 2020 odbywającym się w Dubaju. Jako laureat prestiżowych nagród Globe Soccer Award, miał okazję udzielić wywiadu w Al Wasl Plaza i wspólnie z żoną zwiedzić Pawilon Polski.
W 2022 roku Lewandowski, towarzysząc swojej żonie, uczestniczył w 75. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, co stanowi kolejny dowód na jego aktywność w dziedzinie kultury poza sportem.
Odznaczenia i uhonorowanie
Robert Lewandowski, jedna z największych ikon światowego sportu, otrzymał liczne odznaczenia i wyróżnienia, które potwierdzają jego wpływ na polski futbol. 19 listopada 2015 roku został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla powiatu warszawskiego zachodniego”, natomiast w lipcu 2015 roku zyskał miano honorowego obywatela gminy Leszno. W 2017 roku jego imię nadano jednej z ulic w Kuźni Raciborskiej, co nie tylko podkreśla jego osiągnięcia, ale również znaczenie, jakie ma dla lokalnej społeczności.
Ważną datą w kalendarzu polskiego sportu jest 14 czerwca 2018 roku, kiedy to z okazji inauguracji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018, Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy z wizerunkiem Lewandowskiego, co stanowi wyjątkowe uhonorowanie nie tylko jego kariery, ale także polskiego futbolu na arenie międzynarodowej.
Jako laureat Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej za 2020 rok, Lewandowski znalazł się w gronie najwybitniejszych sportowców kraju. Dnia 22 marca 2021 roku, prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznając mu to wyróżnienie za „wybitne osiągnięcia sportowe oraz promowanie Polski na międzynarodowej arenie”.
Jego działalność na rzecz dzieci i młodzieży zaowocowała kolejnym odznaczeniem. 30 kwietnia 2022 roku Lewandowski otrzymał Order Uśmiechu na wniosek najmłodszych, a uroczystość wręczenia miała miejsce 1 września 2024 roku podczas obchodów 65-lecia klubu Varsovia Warszawa. To wyróżnienie, któremu nadano status 1050. laureata na świecie, stanowi dowód na to, jak ważne jest jego wsparcie dla przyszłych pokoleń sportowców.
Konflikt z Cezarym Kucharskim
Robert Lewandowski, znany polski piłkarz, przez ponad dekadę współpracował z Cezarym Kucharskim, który był zarówno byłym zawodnikiem, jak i menedżerem sportowym. Ich znajomość zaczęła się w czasie, gdy Lewandowski grał w Zniczu Pruszków, a Kucharski pełnił rolę jego agenta, pośrednicząc przy kluczowych transferach, w tym do Lecha Poznań, Borussii Dortmund oraz Bayernu Monachium.
W 2016 roku jednak ich relacje uległy pogorszeniu. Stało się to w momencie, gdy wyszło na jaw, że różnice w wysokości nowego kontraktu Lewandowskiego z Bayernem były znaczne w porównaniu do tego, co ustalono pomiędzy piłkarzem a jego agentem. To wydarzenie stało się początkiem poważnych sporów między nimi.
W 2020 roku, we wrześniu, portal „Der Spiegel” ujawnił, że Kucharski, zaniepokojony sytuacją, złożył pozew przeciwko firmie marketingowej RL Management. Twierdził, że Lewandowski nieprawidłowo zarządzał dochodami jego przedsiębiorstwa oraz wykorzystywał fundusze do celów prywatnych. W pozwie domagał się zwrotu wniesionych kosztów, które szacował na ogromną kwotę 39 milionów złotych.
Zarówno Lewandowski, jak i jego obrońcy stanowczo zaprzeczyli zarzutom, określając je jako bezpodstawne. Piłkarz podkreślił, że konflikt wynikał z niezdolności Kucharskiego do zaakceptowania zakończenia ich współpracy. Warto również zaznaczyć, że „Puls Biznesu” relacjonował, że Kucharski wniósł do spółki RL Management aportem prawa do wizerunku Lewandowskiego, które były wycenione na 3,5 mln zł. Lewandowski posiadał 98% udziałów w spółce, a Kucharski pełnił funkcję prezesa, gdy firma raportowała zyski w latach 2015-2017.
W dniu 23 października 2020 roku, adwokat Lewandowskiego złożył zawiadomienie do prokuratury, wskazując na podejrzenie popełnienia przestępstwa przez Kucharskiego. Mec. Tomasz Siemiątkowski wysłał również istotny list do redaktora naczelnego „Der Spiegel”, ujawniając kulisy sporów między klientem a byłym agentem. W liście zasugerował, że Lewandowski mógł być szantażowany, a Kucharski domagał się pieniędzy w zamian za milczenie.
W trakcie śledztwa, Kucharski miał być w stałym kontakcie z dziennikarzem „Der Spiegel”, co rodziło spekulacje, że mógł być odpowiedzialny za niekorzystne dla Lewandowskiego informacje publikowane w prasie. Ostatecznie, 27 października 2020 roku, na wniosek prokuratury, Kucharski został aresztowany. Dwa dni później, Business Insider ujawnił nagranie rozmowy pomiędzy byłym menedżerem a piłkarzem, w której miały paść słowa sugerujące szantaż. Były menedżer nie przyznał się do postawionych mu zarzutów.
Życie prywatne
Rodzina
Robert Lewandowski, znany piłkarz, związał się z Anną Stachurską, utalentowaną zawodniczką karate oraz specjalistką w dziedzinie żywienia, 22 czerwca 2013 roku. Ceremonia miała miejsce w pięknym kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Serocku. Na ważnej dla nich uroczystości, Sławomir Peszko, ich bliski przyjaciel, pełnił rolę drużby. W 2023 roku małżeństwo postanowiło odnowić swoje ślubne przysięgi.
We wspólnym życiu rodzina Lewandowskich doczekała się dwóch córek: Klary, która przyszła na świat 4 maja 2017 roku, oraz Laury, urodzonej 6 maja 2020 roku. Obecnie mieszkają w malowniczym Sitges, Hiszpania, a ich nieruchomości obejmują także posiadłość w Stanclewie, nieopodal Zakopanego, a nawet apartament w prestiżowej lokalizacji Złota 44. W czasie gry w Bayernie, Lewandowscy zamieszkiwali dzielnicę Bogenhausen w Monachium, blisko Ogrodu Angielskiego. Po przenosinach do FC Barcelony, ich nowe miejsce zamieszkania to Castelldefels, a ostatnio Sitges.
Oprócz polskiego, Lewandowski biegle posługuje się również angielskim oraz niemieckim, a zna też podstawy hiszpańskiego i rosyjskiego. Warto dodać, że według Rafała Maseraka, Lewandowski jest również znakomitym tancerzem, co czyni go osobą o wielu talentach.
Poglądy i wyznanie
Robert stara się chronić swoją prywatność, dlatego niechętnie dzieli się swoimi politycznymi poglądami. W kontekście wydarzeń na świecie, publicznie skrytykował jedynie inwazję Rosji na Ukrainę, która miała miejsce w 2022 roku. Wyznaje katolicyzm i w 2012 roku wziął udział w akcji „Nie wstydzę się Jezusa”, zainicjowanej przez Stowarzyszenie ks. Piotra Skargi. Jego spotkanie z papieżem Franciszkiem w 2014 roku w Watykanie, na prywatnej audiencji dla piłkarzy Bayernu, było jednym z ważniejszych momentów w jego życiu duchowym.
Zainteresowania
Robert Lewandowski jest zapalonym kibicem, co sprawia, że często uczestniczy w różnych wydarzeniach sportowych, wspierając reprezentantów Polski w wielu dyscyplinach. Jako sympatyk tenisa, grywa z takimi znakomitościami jak Ana Ivanović, żona jego przyjaciela Bastiana Schweinsteigera. Dodatkowo zna osobiście Novaka Djokovicia, a jego obecność na meczach serbskiego tenisisty, w tym podczas turniejów ATP w Katarze oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jest temu dowodem. W czerwcu 2022 roku, po finale kobiet na turnieju Roland Garros, osobiście pogratulował Idze Świątek jej zwycięstwa.
Kolejnym interesującym momentem była jego wizyta u reprezentacji Polski w piłce ręcznej w Katarze w 2015 roku, a także na zawodach skoków narciarskich w Oberstdorfie w 2019 roku, gdzie miał okazję spotkać polskich skoczków. Na swoich sportowych różnych podróżach Lewandowski nie omijał również żużlowych zmagań, będąc gościem występów Stali Gorzów Wielkopolski.
Pasjonuje się golfem i sportami motorowodnymi, co zapewnia mu różnorodność w życiu. W 2017 oraz 2022 roku był gościem na wyścigach Formuły 1 w Monako, a w 2023 roku odwiedził boks Scuderii Ferrari podczas Grand Prix Hiszpanii. W swoim życiu korzysta z prywatnych jachtów i odrzutowców, a jego kolekcja samochodów obejmuje wiele luksusowych marek, w tym Maserati GranTurismo Sport, Lamborghini Gallardo, Ferrari w różnych modelach jak 812 Superfast i wiele innych.
Przypisy
- Robert Lewandowski król strzelców La Liga [online], polsatsport.pl, 04.06.2023 r. [dostęp 2024-11-27]
- Brutalny mecz Barcelony! Trzy czerwone kartki. „Jak zbiry” [online], Przegląd Sportowy Onet [dostęp 2024-02-21] (pol.).
- Szalony mecz z udziałem Barcelony! Siedem goli i przełamanie Roberta Lewandowskiego [online], www.polsatsport.pl, 27.08.2023 r. [dostęp 2024-02-21] (pol.).
- Niesamowity wyczyn „Lewego”! Polak wśród legend futbolu [online], sport.tvp.pl, 19.09.2023 r. [dostęp 2023-09-25] (pol.).
- Co za seria Lewandowskiego! To już 13. taki sezon [online], sport.tvp.pl, 18.03.2024 r. [dostęp 2024-03-18] (pol.).
- „Lewy” znów to robi! Co za wyczyn [online], sportowefakty.wp.pl, 17.02.2024 r. [dostęp 2024-02-17] (pol.).
- Koszmarne błędy, a potem show Lewandowskiego. Polak bohaterem Barcelony, niebywały wyczyn [online], sport.interia.pl [dostęp 2024-04-29] (pol.).
- Robert Lewandowski zadedykował zwycięstwo w LM 2020 tacie, sport.radiozet.pl, 1598 [dostęp 2020-09-15] (pol.).
- Piłkarz Roku 2020 – Robert Lewandowski [online], pilkanozna.pl [dostęp 2021-02-13] (pol.).
- Robert Lewandowski uznany „Człowiekiem Roku” tygodnika Wprost. sportowy24.pl, 24.05.2021 r. [dostęp 2022-01-24] (pol.).
- Robert Lewandowski w jedenastce dekady! Fenomenalna drużyna gwiazd [online], sport.pl [dostęp 2021-02-02] (pol.).
- Starcie Lewandowskiego i Ronaldo [online], polsat.pl, 03.01.2022 r. [dostęp 2024-04-25] (pol.).
- Robert Lewandowski wystąpił w drużynie roku FIFA oraz UEFA [online], purefutbol.com [dostęp 2022-01-17] (ang.).
- Wielki Robert Lewandowski! Hat-trick Polaka w Superpucharze Niemiec – WP SportoweFakty. sportowefakty.wp.pl, 12.08.2018 r. [dostęp 2019-08-12] (pol.).
- Lewandowski był bliski przejścia do Genoi w 2010 r. [online], sportowefakty.wp.pl, 13.04.2020 r. [dostęp 2020-12-25] (pol.).
- Telewizja PolskaT.P. S.A Telewizja PolskaT.P., Robert Lewandowski buduje dom pod Zakopanem. „Wprowadzają się za dwa lata” [online], Wszystko o Wszystkim, 20.05.2022 r. [dostęp 2022-06-04] (pol.).
- Robert Lewandowski i Donatan zaprezentowali wspólny utwór. Zobacz jak wygląda teledysk do piosenki „Mansa Musa” [online], Sport.pl [dostęp 2020-07-22] (pol.).
- Kibice wybrali najlepszych! Robert Lewandowski w jedenastce sezonu Bundesligi. bundesliga.onet.pl, 18.05.2018 r. [dostęp 2018-05-19] (pol.).
- Robert Lewandowski z siostrą po ceremonii wręczenia Złotej Piłki [online], sportowanie.pl, 2022-10-16. [dostęp 2023-01-22] (pol.).
- Piotr Koźmiński: Lewandowski wśród najlepszych strzelców [online], sport.pl, 01.06.2020 r. [dostęp 2020-07-21] (pol.).
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Paweł Albin | Agnieszka Brustman | Tadeusz Szczepański (trener) | Tadeusz Pawłowski (wspinacz) | Andrzej Strejlau | Leszek Iwanicki | Franciszek Głowacki | Andrzej Zieliński (kierowca) | Tomasz Nowak (bokser) | Krystyna Beniger | Mateusz Gajdulewicz | Stanisław Zieliński (kolarz) | Zuzanna Szwed | Ryszard Kulesza (piłkarz) | Zbigniew Tietz | Wojciech Drzyzga | Piotr Petasz | Mirosław Jabłoński (trener) | Marcin Smoliński | Arkadiusz PawłowskiOceń: Robert Lewandowski