Stanisław Zieliński (kolarz)


Stanisław Zieliński, urodzony 26 lipca 1912 roku w Warszawie, to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiego kolarstwa szosowego. Jego kariera sportowa, chociaż krótka, obfitowała w znaczące osiągnięcia, które zyskały mu uznanie w kraju.

W 1933 roku, Zieliński zdobył 5. miejsce w prestiżowym Wyścigu Dookoła Polski, co stanowiło jego pierwsze większe osiągnięcie. Dwa lata później, w 1934, zwyciężył w wyścigu organizowanym przez Express Poranny, co jeszcze bardziej uwydatniło jego umiejętności na rowerze. Rok 1936 okazał się kluczowy w jego karierze, gdyż zdobył tytuł mistrza Polski, a także wystartował na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie.

Na tych igrzyskach Zieliński zajął 16.-37. miejsce w indywidualnym wyścigu na szosie na dystansie 168 km, a reprezentacja Polski uplasowała się na 6.-17. miejscu w klasyfikacji drużynowej. W tym samym roku odniósł również zwycięstwo w Wyścigu do Morza Polskiego, co przyczyniło się do jego uznania jako najlepszego polskiego kolarza roku w klasyfikacji PZKol.

Pomimo jego wybitnych sukcesów sportowych, Stanisław Zieliński miał zaledwie podstawowe wykształcenie. Przed wybuchem II wojny światowej pracował jako robotnik w narzędziowni Zakładów Starachowickich. Warto zaznaczyć, że podczas kampanii wrześniowej nie był zmobilizowany do wojska. Niestety, jego los stał się tragiczny, gdy zaginął w trakcie ucieczki na wschód Polski.


Oceń: Stanisław Zieliński (kolarz)

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:9