Radek Chwieralski


Radosław Chwieralski, powszechnie znany jako Radek Chwieralski, to uznany polski artysta muzyczny. Urodził się 23 sierpnia 1978 roku w Warszawie.

Jako gitarzysta i kompozytor rockowy, Radek zdobył dużą popularność w krajowym środowisku muzycznym. Jego twórczość obejmuje również działalność w zakresie aranżacji oraz produkcji muzycznej, co potwierdza jego wszechstronność i talent w różnych aspektach artystycznych.

Kariera muzyczna

Radek Chwieralski to uznany artysta ze znaczącym dorobkiem muzycznym. Urodził się jako jedyny syn Ireneusza Chwieralskiego (1949-2021) oraz Jolanty Załuskiej (1952-1988). Od najmłodszych lat był świadkiem muzycznych pasji swojego ojca, który był gitarzystą, a w latach 70. grał w popularnych zespołach takich jak Kameleon, Kolor i Kaffle. W wieku dziesięciu lat Radek również zaczął rozwijać swoje zainteresowanie gitarą.

W wieku 14 lat, młody muzyk odniósł swój pierwszy istotny sukces, zdobywając wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Różnej „Morda”. Zaledwie kilka lat później zaczął kształcić się w dziedzinie muzyki w Prywatnej Szkole Muzyki Rozrywkowej I i II stopnia im. Krzysztofa Komedy w Warszawie. Jego talent został dostrzeżony przez amerykańską wytwórnię Guitar Nine Records, która w 1999 roku określiła go mianem „undiscovered”. Jego osiągnięcia dokumentowane były w czołowych magazynach muzycznych, takich jak „Estrada i Studio”, „Gitara i Bas + bębny” oraz „Teraz Rock”.

W 2004 roku wystąpił na płycie z nową wersją Mazurka Dąbrowskiego „Jak zwyciężać mamy… Polscy artyści w hołdzie Mazurkowi Dąbrowskiego”, gdzie obok jego utworu zagościły także inne znane postacie, w tym Urszula Dudziak, Kazik Staszewski oraz Wojciech Waglewski.

Radek Chwieralski był również członkiem zespołu Analog w latach 2002–2005, z którym nagrał dwie płyty: „AnalogiA” oraz „Ulica Wolność”. Szczególną uwagę zwraca fakt, że na „Ulica Wolność” gościnnie brał udział Stanisław Sojka. W latach 2004–2006 współpracował z zespołem Hetman, nagrywając album koncertowy „LIVE” oraz studyjny „Skazaniec”. Z zespołem występował na festiwalu „Taste of Polonia 2005” w Chicago, prezentując utwory związane z góralską tradycją.

W 2005 roku brał udział w charytatywnym koncercie „Jazzmani dla Nowego Orleanu” w Teatrze Dramatycznym w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie wykonał utwór „Summertime” przy akompaniamencie Andrzeja Urbańskiego, ówczesnego vice-prezydenta Warszawy. W 2007 roku współpracował z Kostkiem Joriadisem, a także z grupą Peter Pan, której liderem był Wojtek Szadkowski, znany z zespołów Collage i Satellite. Ich pierwsza płyta „Days” zadebiutowała w lipcu 2007 roku.

W 2008 roku Radek uczestniczył w projekcie Rock Loves Chopin, który był hołdem z okazji 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina. Płyta „Rock Loves Chopin”, w której był autorem aranżacji oraz producentem muzycznym, zrodziła się z współpracy z wieloma znakomitymi artystami, w tym Janem Borysewiczem, Grzegorzem i Patrycją Markowską, Januszem Olejniczakiem, Anną Serafińską, Wojciechem Pilichowskim oraz Grzegorzem Grzybem.

To przedsięwzięcie zaowocowało licznymi koncertami w różnych krajach, w tym w Polsce, na Wiankach Warszawskich oraz na gali w Teatrze Wielkim, gdzie obchodzono 25-lecie przyznania Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie. Wystąpili również uznani artyści tacy jak T.Love, Dżem, Edyta Geppert, Krystyna Prońko, Janusz Radek oraz Lombard.

W 2010 roku zrealizowano projekt Music Master Chopin, który stanowił interaktywną grę muzyczną, w której uczestnicy mogli wykonywać dzieła Fryderyka Chopina w różnych aranżacjach. Radek był współautorem większości aranżacji oraz produkcji muzycznej, przyciągając do współpracy czołowych artystów, w tym Edytę Górniak, Ewę Farną, Iwonę Węgrowską, Ewelinę Flintę oraz Grzegorza Kupczyka.

W 2012 roku muzyk nagrał album „Widzę, czuję, jestem” z zespołem Night Rider, którym współkierował z Pawłem Kiljańskim oraz Jackiem Zielińskim. Lata 2013–2015 to czas intensywnej działalności artystycznej oraz pedagogicznej. Szczególnie ważnym momentem był koncert Rock Loves Chopin w 2014 roku, który odbył się w Arena di Verona we Włoszech.

W 2016 roku muzyk przeniósł się na kilka miesięcy do Stanów Zjednoczonych, gdzie koncertował i tworzył nowe kompozycje, czerpiąc inspiracje muzyczne z lokalnych stylów bluesowych. Radek Chwieralski związał się wówczas z rockowym zespołem Fabryka, który lansował muzykę z tekstami pokolenia Kolumbów. szczególną wartość miał jego występ na koncercie „Zapal światło wolności” w Stoczni Gdańskiej, upamiętniający ofiary stanu wojennego.

W 2018 roku, z zaproszenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz Ambasady RP w Caracas, artysta koncertował w Wenezueli w ramach Europejskiego Festiwalu Solistów, gdzie występował z orkiestrą symfoniczną im. Simona Bolivara. Jego występy cieszyły się dużym uznaniem, co przyniosło liczne zaproszenia na wydarzenia dyplomatyczne.

W 2019 roku zrealizował koncerty z projektem Rock Loves Chopin na międzynarodowym festiwalu w Chinach, a z zespołem Fabryka wypuścił EP-kę „JANEK – pamiętamy!” w hołdzie ofiarom tragedii w kopalni „Wujek”. Rok 2020 to czas poświęcony pracy twórczej przy fantazji w czterech aktach na temat opery „Halka” Stanisława Moniuszki. W 2021 roku Radek pełnił rolę producenta muzycznego oraz aranżera na płycie zespołu „Dywizjon” pt. ”Chmury”, której tematyka dotyczyła polskiego lotnictwa.

Rok 2022 to wyjątkowy czas, w którym muzyk skomponował muzykę do krótkometrażowego filmu pt. „Szachista”, a także brał udział w spektaklach o tematyce chopinowskiej. Radek Chwieralski kontynuuje koncertowanie ze swoim zespołem „Rock & Chopin”, a przez lata w magazynie „Gitarzysta” prowadził rubrykę „solo”, dzieląc się wiedzą oraz doświadczeniem z młodymi muzykami.

Radek Chwieralski jest również aktywny jako artysta solowy, a także jako nauczyciel, przekazując swoje umiejętności nowym pokoleniom muzyków.

Hobby i inne pasje

Już w wieku trzech lat, Radek Chwieralski wykazywał niezwykłe umiejętności czytelnicze, co skutkowało jego wczesnym zainteresowaniem literaturą. Jako dziecko, zaczytywał się w różnych książkach, co z kolei otworzyło przed nim fascynujący świat astronomii oraz tajemnic wszechświata, inspirując go do twórczości w wielu późniejszych dziełach.

Wkrótce po rozpoczęciu nauki, za sprawą zajęć prowadzonych w lokalnym klubie, z zapałem rozwijał swoje umiejętności w tenisie stołowym, co stało się jego hobby na długie lata. Sport ten zapewnił mu radość i stanowił integralną część jego młodzieńczej pasji.

Pod koniec szkoły podstawowej, uległ popularności skatebordingu, co pozwoliło mu na wygrywanie mniejszych oraz większych zawodów. Niestety, jego entuzjazm znacznie ostygł po poważnym wypadku, gdy w wieku piętnastu lat, nieopatrznie upadając podczas skomplikowanego tricku na deskorolce, złamał nadgarstek prawej ręki. Odtąd, po krótko trwającej rekonwalescencji, zdecydował się w pełni skoncentrować na doskonaleniu swoich umiejętności muzycznych, szczególnie gry na gitarze.

Radek był wychowany w rodzinie, która kładła duży nacisk na tradycje i wartości rodzinne. Ta atmosfera zainspirowała go do zgłębiania genealogii, co stało się jego wielką pasją w dorosłym życiu. Z pełnym oddaniem i skrupulatnością, pomaga wielu osobom w organizacji ich drzew genealogicznych oraz w odkrywaniu i weryfikowaniu przodków. Jego zaangażowanie w tę dziedzinę sprawiło, że często bywa zapraszany jako prelegent na wykłady, gdzie z radością dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi.

Dyskografia

Radek Chwieralski, uznawany za jednego z wybitnych artystów współczesnej sceny muzycznej, ma na swoim koncie bogatą dyskografię, która obejmuje wiele różnych projektów i albumów. Oto niektóre z jego najważniejszych wydawnictw:

  • Różni wykonawcy – …jak zwyciężać mamy. Artyści polscy w hołdzie Mazurkowi Dąbrowskiego (2004),
  • Analog – analogiA (2004),
  • Hetman – Live (2005),
  • Analog – Ulica Wolność (2005),
  • Hetman – Skazaniec (2006),
  • Peter Pan – Days (2007),
  • Rock Loves Chopin (2008),
  • Music Master Chopin (2010),
  • Night Rider – Widzę, czuję, jestem (2013),
  • Fabryka – JANEK – pamiętamy! (2019),
  • Dywizjon – Chmury (2021).

Inne

  • Kostek Joriadis – Sen o miłości (2007) – jako muzyk sesyjny,
  • Radek Chwieralski – Shorts for sports (2008) – 90 jingli, płyta do celów publishingowych – wydawca: Sony Music Publishing Poland,
  • Night Rider Symphony – Night Rider Symphony (2010) – jako aranżer/autor fantazji.

Przypisy

  1. DarekD. Grölich DarekD., Recenzja płyty zespołu Night Rider pt."Widzę, czuję, jestem". [online], Rock Area, 14.10.2021 r.
  2. PlayP. Kraków PlayP., Szachista [online], 01.11.2022 r.
  3. AndrzejA. Królikowski AndrzejA., Chopin w Katyniu - projekt związany z rocznicą śmierci Janiny Lewandowskiej [online], YouTube, 07.07.2022 r.
  4. RadekR. Chwieralski RadekR., Rock & Chopin - Live (Warsaw - 2022) [online], YouTube, 2022 r.
  5. SylwesterS. Domański SylwesterS., Fabryka - Janek - pamiętamy! [online], grudzień 2019 r.
  6. RadekR. Chwieralski RadekR., Radek Chwieralski - Caracas [online], YouTube, 11.05.2018 r.
  7. RadekR. Chwieralski RadekR., Fabryka - Gdańsk [online], YouTube, 13.12.2016 r.
  8. RadekR. Chwieralski RadekR., Radek Chwieralski - jamming at the Kingston Mines - Chicago [online], YouTube, 27.06.2016 r.
  9. IwonaI. Majewska IwonaI., Radek Chwieralski - Chicago, Chopin Park [online], 07.05.2016 r.
  10. RadekR. Chwieralski RadekR., Fantazja w czterech aktach na temat opery "Halka" - Stanisława Moniuszki. [online], YouTube, 10.07.2020 r.
  11. Kostek Joriadis - Sen o miłości [online], 2007 r.
  12. BibliotekaB. Narodowa BibliotekaB., Bibliografia Dokumentów Dźwiękowych [online], 19.06.2008 r.
  13. TVP, TheMediaForce [online], YouTube, 01.09.2010 r.
  14. RadekR. Chwieralski RadekR., Koncert Rock Loves Chopin w Arena di Verona. [online], YouTube, 2014 r.
  15. RJG, Wywiad z Pawłem Kiljańskim - wokalistą grupy Night Rider. [online], rock i metal po polsku, 11.09.2006 r.
  16. Analog - "Ulica Wolność" [online], 15.11.2005 r.
  17. TVP, Jazzmani polscy dla Nowego Orleanu - George Gershwin - Summertime [online], YouTube, 26.09.2005 r.
  18. Projekt, ...jak zwyciężać mamy - Artyści polscy w hołdzie "Mazurkowi Dąbrowskiego" [online], 10.11.2004 r.
  19. „Życie Warszawy”, 07.12.1992 r.

Oceń: Radek Chwieralski

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:5