Piotr Siwkiewicz


Piotr Siwkiewicz, urodzony 4 kwietnia 1962 roku w Warszawie, jest znanym polskim aktorem, który zdobył uznanie w świecie teatru, filmu oraz telewizji. Jego kariera związana jest z wieloma znaczącymi produkcjami filmowymi, które przyczyniły się do jego popularności.

W szczególności, Siwkiewicz zapisał się na kartach polskiej kinematografii dzięki głównym rolom w filmach reżyserii Radosława Piwowarskiego. Jego występy w takich produkcjach jak Yesterday (1984), Pociąg do Hollywood (1987) oraz Marcowe migdały (1989) zyskały mu dużą popularność oraz uznanie krytyków filmowych.

W kolejnych latach Piotr Siwkiewicz kontynuował rozwijanie swojego talentu, angażując się w różnorodne projekty artystyczne, które umocniły jego pozycję na polskiej scenie filmy i teatru. Jego wszechstronność oraz pasja do aktorstwa czynią go jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w swoim fachu.

Życiorys

Wczesne lata

Piotr Siwkiewicz przyszedł na świat w Siedlcach, gdzie spędził swoje dzieciństwo w rodzinie, której członkowie zaznaczyli swoje miejsce w lokalnej historii. Był synem Alicji (1932-1998) oraz Franciszka (1929-1974) Siwkiewiczów. W jego wychowaniu znaczącą rolę odegrał również starszy brat Jerzy, urodzony w 1953 roku. W latach 1969–1977 Piotr uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 6 w Siedlcach, a później, od 1977 do 1981 roku, kontynuował naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa. Jako młody chłopak był bardzo aktywny, należąc do zespołu harcerskiego „Chodowiacy”, pod przewodnictwem swojej matki, z którą występował na wielu wydarzeniach, w tym na Festiwalu Piosenki Harcerskiej w 1976 roku.

W wieku 20 lat, w 1985 roku, ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, co otworzyło przed nim drzwi do artystycznej kariery.

Kariera

Na scenie teatralnej zadebiutował swoim przedstawieniem dyplomowym, które nosiło tytuł Złe zachowanie (1984), w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego. Jego pierwsza rola w filmie miała miejsce w melodramacie Radosława Piwowarskiego Yesterday (1984), gdzie wcielił się w postać Pawła Mitury, nazywanego „Ringiem”. Ta rola przyniosła mu uznanie oraz nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián.

W latach 1986–1987 Piotr miał zaszczyt być stypendystą prestiżowej instytucji, Conservatoire National Supérieur D’art Dramatique (CNSAD) w Paryżu. W tym okresie dla niego Piwowarski napisał także główną rolę Piotrusia w komedii Pociąg do Hollywood (1987), w której zagrał obok Katarzyny Figury. W 1988 roku Siwkiewicz zdobył nagrodę im. Zbigniewa Cybulskiego, przyznaną przez tygodnik „Ekran”. W filmie Marcowe migdały (1989) ponownie zagrał u Piwowarskiego, wcielając się w postać Marcysia Siedleckiego, zmuszonego do opuszczenia Polski z powodu swojego semickiego pochodzenia.

Swego talentu aktorskiego nie przeszedł obojętnie Wojciech Wójcik, kierując go w kierunku komedii sensacyjnej Zabić na końcu (1990), gdzie zagrał łódzkiego robotnika Marka. Jego kariera rozwijała się także w dramacie sensacyjnym Tomasza Wiszniewskiego Kanalia (1990), gdzie wcielał się w młodego dowódcę PPS – Wertę.

Po tym, jak w Paryżu zwrócił na siebie uwagę jednej z agentek po przeglądzie filmów Piwowarskiego, jego kariera przyjęła nowy kierunek. W latach późniejszych Siwkiewicz pojawił się w wielu polskich serialach telewizyjnych, takich jak Sfora (2002), Lokatorzy (2003), Na dobre i na złe (2007) oraz Usta usta (2010), poszerzając swoje aktorskie horyzonty.

Filmografia

Filmy kinowe

Piotr Siwkiewicz wystąpił w wielu produkcjach filmowych na przestrzeni lat. W 1984 roku zadebiutował w filmie Yesterday, w którym zagrał postać Pawła Mitury, znanego jako „Ringo”. Kolejne lata przyniosły mu różnorodne role, w tym Piotrusia w Pociągu do Hollywood z 1987 roku oraz Marcyśa w filmie Marcowe migdały z 1989 roku.

W tym samym roku brał udział także w międzynarodowej produkcji Drogi braciszku, gdzie wcielił się w postać Polacka. Jego talent można było również zobaczyć w filmie Kanalia, gdzie był aktorem w roli Werta oraz w Zabić na końcu, w którym zagrał Marka Markowskiego. W 1991 roku zagrał w Obywatelu świata, gdzie jego postać nazywała się ksiądz Jacek.

W kolejnych latach jego filmografia wzbogaciła się o role w takich produkcjach jak Sfora: Bez litości z 2002 roku, gdzie odgrywał podkomisarza Połomskiego, oraz w filmie Wenecja z 2010 roku, gdzie wcielił się w doktora Kazimierza Zarubę. Również w 2012 roku zagrał w Bejbi blues jako mąż sąsiadki oraz w Sępie jako lekarz.

Filmy TV

W telewizji również można było podziwiać Piotra Siwkiewicza. W 1987 roku wystąpił w filmie Do domu, grając postać Szymona Kreta. Rok później zagrał w produkcji Chusteczka Józefa jako Viktor. W 1990 roku jego talent można było podziwiać w filmie L’ami Giono, gdzie odgrywał postać Ivana Ivanovitcha Kossiakoffa.

W 1992 roku Siwkiewicz wziął udział w Les merisiers jako Piotr oraz wystąpił w Pięć ostatnich minut, a także w filmie Tajemnica czeskiego zamku, gdzie zagrał barmana. Te produkcje telewizyjne przyczyniły się do umocnienia jego pozycji na rynku filmowym.

Seriale TV

Siwkiewicz z powodzeniem występował także w serialach telewizyjnych. W 1990 roku zadebiutował w Przyjacielu Giono, a w 1994 roku brał udział w Novaceku. W 2001 roku otrzymał rolę Jana Bronowicza w Więzach krwi, a także pojawił się w Une femme d’honneur jako Constantin Virescu.

W następnych latach grał w wielu popularnych produkcjach, takich jak Na dobre i na złe, Kryminalni, Pitbull oraz Barwy szczęścia. Jego aktywność w branży filmowej trwała przez wiele lat, a w 2021 roku zagrał Jerzego Szweda w Ojcu Mateuszu, a w 2022 roku powrócił na ekran w Mój agent jako dyrektor fundacji. Piotr Siwkiewicz pozostaje znaczącą postacią w polskim przemyśle filmowym i telewizyjnym.

Przypisy

  1. Grób Franciszka i Alicji Siwkiewiczów. Grobonet. [dostęp 22.04.2020 r.]
  2. Szkoła Podstawowa Z Oddziałami Integracyjnymi nr 6. nk.pl. [dostęp 22.04.2020 r.]
  3. Piotr Siwkiewicz Biografia (1962-). Wirtualna Polska. [dostęp 22.04.2020 r.]
  4. Śpiewający druh Piotr Siwkiewicz. „Tygodnik Siedlecki”. [dostęp 22.04.2020 r.]

Oceń: Piotr Siwkiewicz

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:13