Michał Kornatowski


Michał Aleksander Kornatowski, urodzony 10 marca 1956 roku w Warszawie, to postać, która zapisała się w polskiej historii medycyny.

Był on wybitnym lekarzem, który w swojej karierze pełnił także funkcję wiceministra zdrowia w rządzie Jerzego Buzka. Jego wkład w polski system opieki zdrowotnej oraz zaangażowanie w reformy medyczne mają istotne znaczenie.

Niestety, odszedł z tego świata 10 lipca 2016 roku, ale jego osiągnięcia wciąż są pamiętane przez środowisko medyczne oraz pacjentów.

Życiorys

Ukończył studia w Akademii Medycznej w Warszawie w 1983 roku, po czym rozpoczął swoją karierę zawodową jako lekarz wiejski na północnym Mazowszu. Jego praca w tym obszarze pozwoliła mu na zgłębienie specjalizacji w zakresie chorób wewnętrznych oraz geriatrii.

W latach 90. podjął dalsze kształcenie, studiując podyplomowo ekonomię służby zdrowia, co miało miejsce m.in. w Japonii i USA. Po powrocie do Polski pełnił funkcję dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Ciechanowie w latach 1991–1995. Następnie swoje umiejętności wykorzystał jako doradca w prywatnym banku inwestycyjnym, angażując się w nowe wyzwania zawodowe.

Współpracował z Fundacją Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych, a z ramienia Unii Wolności był sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej w latach 1997–1999. Jego zaangażowanie w sprawy zdrowia publicznego oraz zarządzania służbą zdrowia miało istotny wpływ na rozwój tego sektora w Polsce.

Po odejściu z ministerstwa, Michał Kornatowski skupił się na doradztwie w branży konsultingowej oraz angażował się w prace z prywatnymi podmiotami służby zdrowia. Jako członek zarządu Centrum Medycznego Damiana oraz dyrektor zarządzający Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, kontynuował swoją misję na rzecz poprawy systemu opieki zdrowotnej w kraju.

Przypisy

  1. a b Zmarł Michał Aleksander Kornatowski, b. wiceminister zdrowia. rynekaptek.pl, 11.07.2016 r. [dostęp 12.07.2016 r.]
  2. Michał Kornatowski. wyborcza.pl, 15.07.2016 r. [dostęp 15.07.2016 r.]

Oceń: Michał Kornatowski

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:8