Jan Alcyato


Jan Alcyato, znany także jako Jan Chrzciciel Antoni Alcyato lub Jan Baptysta Antoni Alcyato, przyszedł na świat 4 stycznia 1809 roku w Warszawie. W swoim życiu odegrał ważną rolę jako polski publicysta, a także jako emigracyjny działacz polityczny. Jego działalność koncentrowała się na niepodległości Polski.

Alcyato był aktywnym uczestnikiem powstania listopadowego, które miało miejsce w 1830 roku. Jego zaangażowanie w walkę o wolność kraju nie ograniczało się tylko do tego wydarzenia; był również jednym z organizatorów powstania krakowskiego w 1846 roku. Niestety, jego życie zakończyło się 4 czerwca 1855 roku w Paryżu, gdzie zmarł na emigracji, pozostawiając po sobie znaczący ślad w polskiej historii.

Życiorys

Jan Alcyato, syn czcigodnego szlachcica pochodzenia włoskiego z Mediolanu oraz Polki, Marianny z Mleczków, rozpoczął swoją edukację na Wydziale Prawa i Administracji, który znajduje się na Królewskim Uniwersytecie Warszawskim. Jednakże, jego ambicje akademickie zostały przerwane, gdy zdecydował się na udział w powstaniu listopadowym jako ochotnik. W czasie konfliktu, walcząc w 1. pułku ułanów, zdobył rangę podporucznika.

Po klęsce powstania, Jan wyemigrował do Francji, gdzie osiedlił się w Dijon. Tam zyskał nową perspektywę, studiując nauki moralne oraz języki obce, co poszerzyło jego horyzonty. W tym czasie przystąpił do aktywnej działalności w organizacji karbonariuszy. Uczestniczył także w wyprawach frankfurckiej (1833) oraz sabaudzkiej (1834), które miały na celu wspieranie idei niepodległościowych.

W latach 1836–1846 Alcyato był członkiem Towarzystwa Demokratycznego Polskiego, a jego działalność na rzecz ojczyzny prowadziła go do Wielkopolski, Galicji oraz Krakowa, gdzie miał nadzieję wziąć udział w przygotowaniach do powstania krakowskiego. Niestety, ostatecznie, po aresztowaniu wielu spiskowców w Poznańskiem i wkroczeniu wojsk austriackich do Krakowa, zdecydował się na odwołanie tego przedsięwzięcia, co wzbudziło ogromne kontrowersje.

Po powrocie do Francji, 18 lutego 1846 roku, Jan Alcyato stanął w obliczu ostrych krytyk. Okrzyknięty zdrajcą i tchórzem, został wykluczony z Towarzystwa Demokratycznego Polskiego na podstawie wyroku Sądu Bratniego. Ta decyzja znacząco odsłoniła go od życia politycznego, co skłoniło go do przeprowadzki do Londynu. Od tego momentu, poświęcił się pracy naukowej i publicystycznej, pozostając w ukryciu przed politycznymi zawirowaniami.

Jan Alcyato zmarł w Londynie, a jego szczątki spoczywają na Cmentarzu Montmartre w Paryżu, co jest swoistym symbolem jego życia pełnego walki i nieustannej dążności do prawdy.

Ważniejsze publikacje:

  • 1838 – O stanie sprawy demokratycznej w Anglii,
  • 1850 – Rzecz o zrozumieniu stanu w Polsce. Kilka słów o wypadkach 1846.

Przypisy

  1. a b c d Alcyato Jan Baptysta Antoni, [w:] Encyklopedia Krakowa, Wyd. 2 zm. i rozsz., t. 1, Kraków 2023, s. 36, ISBN 978-83-66334-47-6.

Oceń: Jan Alcyato

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:9