Adam Parol


Adam Andrzej Parol to postać, która zapisała się w historii Polski jako wybitny inżynier mechanik oraz aktywny działacz partyjny. Urodził się 14 stycznia 1936 roku w Ursusie, a swoje życie zakończył 27 lipca 2019 roku w Warszawie.

W trakcie swojej kariery pełnił istotną rolę jako poseł na Sejm PRL VI kadencji, gdzie miał znaczący wpływ na podejmowane decyzje polityczne i gospodarcze.

Życiorys

Adam Parol urodził się jako syn Władysława i Zofii. W 1953 roku ukończył Technikum Budowy Obrabiarek w Pruszkowie, co umożliwiło mu podjęcie pracy w Zakładach Mechanicznych „Ursus”, gdzie piastował różnorodne stanowiska. Jednocześnie, kontynuował naukę na Politechnice Warszawskiej, którą zakończył w 1967 roku.

W latach 1949–1956 był aktywnym członkiem Związku Młodzieży Polskiej, gdzie przewodniczył zarządowi lokalnego koła oraz zasiadał w zarządach szkoły i zakładów pracy. W 1955 roku przystąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w której przez kilka lat pełnił funkcję sekretarza Oddziałowej Organizacji Partyjnej. W lipcu 1969 roku objął stanowisko I sekretarza Komitetu Fabrycznego PZPR w zakładach „Ursus” oraz zasiadł w egzekutywie Warszawskiego Komitetu Wojewódzkiego tej partii.

W 1972 roku, Adam Parol uzyskał mandat posła na Sejm PRL w okręgu Pruszków. W ramach swoich obowiązków zasiadał w Komisji Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów, a także w Komisji Przemysłu Ciężkiego i Maszynowego, gdzie mógł wpływać na kluczowe decyzje dotyczące rozwoju przemysłu w kraju.

Po zakończeniu swojej kariery życiowej, został pochowany na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie, w grobie oznaczonym numerem W-IV-11, 6, 3.

Przypisy

  1. Nekrolog w „Gazecie Wyborczej”. [dostęp 02.08.2019 r.]
  2. a b Adam Parol. rejestry-notarialne.pl.

Oceń: Adam Parol

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:18