Anna Słonczyńska


Anna de Verbno Słonczyńska, urodzona w 1893 roku w stolicy Polski, Warszawie, to postać, która na stałe wpisała się w kanon polskiej literatury. Jej twórczość skupia się głównie na liryce religijnej, co czyni ją autorką unikalnych wierszy przenikniętych duchowymi refleksjami.

Ważnym wydarzeniem w jej życiu był rok 1944, kiedy to zmarła w Warszawie, w mieście, które było szczególnie bliskie jej sercu.

Życiorys

Anna Słonczyńska przyszła na świat w 1893 roku w stolicy Polski, Warszawie, w religijnej rodzinie ziemiańskiej, której członkami byli Władysław i Wanda z domu Jarocka. W 1912 roku podjęła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, wchodząc na Wydział Filozoficzny, jednak w roku akademickim 1913/1914 przerwała naukę.

Poetka zasłynęła przede wszystkim z tworzenia liryki religijnej. Jej debiut literacki miał miejsce w 1914 roku, kiedy to pierwsze wiersze Słonczyńskiej ukazały się na łamach „Sodalis Marianus” oraz „Głosu Narodu”. W 1926 roku jednocześnie opublikowała swoje dwa tomiki poetyckie, zatytułowane Boże gniazdo oraz Muzyka słońca. W recenzji jej czwartego zbioru pt. Barwy i dźwięki, opublikowanej w 1930 roku, Stefan Napierski porównał jej utwory do dzieł Deotymy. Niestety, planowany piąty tom wierszy nie ujrzał światła dziennego z powodu wybuchu II wojny światowej.

W ciągu całego okresu międzywojennego, Anna Słonczyńska współpracowała z „Kurierem Warszawskim”. Jej wiersze oraz artykuły były publikowane również w takich czasopismach jak „Bluszcz”, „Ilustrowany Tygodnik Polski”, „Kobieta Współczesna”, „Kultura”, „Myśl Narodowa”, „Pamiętnik Warszawski”, „Tęcza” oraz „Tygodnik Ilustrowany”. Słonczyńska przez pewien czas była także członkinią zarządu Towarzystwa Dziennikarzy i Literatów Polskich oraz warszawskiego Zrzeszenia Pisarzy Katolickich.

Wchodziła w skład komitetu organizacyjnego ogólnopolskiego Zjednoczenia Polskich Pisarzy Katolickich, a także PEN Clubu. W 1931 roku, wraz z innymi pisarzami, podpisała list protestacyjny dotyczący procesu brzeskiego, który ukazał się na łamach „Robotnika”. Niestety, życie Słonczyńskiej zostało tragicznie przerwane, gdy zginęła od bomby na początku powstania warszawskiego.

Twórczość

W dorobku literackim Anny Słonczyńskiej znajdują się interesujące utwory, które warto wyróżnić.

  • Boże gniazdo, 1926,
  • Muzyka słońca, 1926,
  • Niebieski Gość. Poemat o Chrystusie, 1929,
  • Barwy i dźwięki, 1930.

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l RościsławR. Skręt RościsławR., Anna Słonczyńska [online], Internetowy Polski Słownik Biograficzny [dostęp 17.03.2022 r.]
  2. a b c d Słonczyńska de Verbno, Anna, [w:] Czy wiesz kto to jest? StanisławS. Łoza (red.), Warszawa: Wydawnictwo Głównej Księgarni Wojskowej, 1938, s. 676.

Oceń: Anna Słonczyńska

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:13