Maks Kernbaum, znany także jako Maksymilian, urodził się 28 grudnia 1857 roku w Warszawie, a zmarł 2 stycznia 1936 roku w Łodzi. Był on wybitnym polskim przemysłowcem pochodzenia żydowskiego, który istotnie wpłynął na rozwój polskiej gospodarki.
W swoim życiu Maks Kernbaum nie tylko zajmował się przemysłem, ale również angażował się w działania o charakterze społecznym i oświatowym. Jego zaangażowanie w podnoszenie standardów życia społeczności zaznaczyło się zarówno w zakresie działań gospodarczych, jak i inicjatyw mających na celu rozwój edukacji.
Jako członek Rady Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów, która powstała w 1920 roku, Kernbaum odgrywał istotną rolę w kształtowaniu polityki przemysłowej i handlowej na początku dwudziestego wieku.
Życiorys
Pochodził z spolszczonej żydowskiej rodziny kupiecko-przemysłowej, której ojcem był Izydor (zm. 1898), a matką Franka z Pragierów (zm. 1907). Jako młodszy brat Józefa (1856–1939), który również działał w przemyśle, po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął swoją karierę zawodową w rodzinnym przedsiębiorstwie ekspedycyjno-handlowym. Z biegiem czasu objął stanowisko dyrektora w fabryce chemicznej „Radocha” w Sosnowcu.
W życiu osobistym ożenił się z Julią, córką znanego łódzkiego przemysłowca i finansisty, Hugo Wulfsohna. Po ślubie osiedlił się w Łodzi, a w 1887 roku stał się współwłaścicielem przędzalni oraz tkalni materiałów kortowych „Hugo Wulfsohn”, gdzie również pełnił funkcję dyrektora zarządzającego.
Podczas okresu międzywojennego, Maks Kernbaum był prezesem Towarzystwa Akcyjnego Hugo Wulfsohn. Od 1899 roku działał jako pełnomocnik teścia w Komitecie Giełdowym Łódzkim, a w 1906 roku został członkiem zarządu. Razem z Edwardem Heimanem nabył od Szlenkera fabrykę tkanin bawełnianych „Wola” w Warszawie.
Był także aktywnym członkiem lokalnych instytucji, w tym Rady Nadzorczej i zarządu Łódzkiego Banku Kupieckiego (1902), Komitetu Reprezentantów Zgromadzenia Kupców m.st. Łodzi, oraz członkiem zarządu Związku Przemysłowców od 1909 roku. Jego zaangażowanie obejmowało także sekcję Przemysłu Włóknistego Oddziału Łódzkiego Towarzystwa Popierania Rosyjskiego Handlu i Przemysłu.
Kernbaum pełnił istotną rolę w edukacji, wchodząc w skład Rady Opiekuńczej Szkoły Handlowej przy Stowarzyszeniu Wzajemnej Pomocy Pracowników Handlowych, które później przekształciło się w Łódzkie Towarzystwo Szerzenia Wiedzy Handlowej. Od dnia powstania (1 sierpnia 1914) do rozwiązania (30 czerwca 1915) Głównego Komitetu Obywatelskiego w Łodzi, pierwotnie znanego jako „Rada Czternastu”, pełnił funkcję skarbnika, między innymi inicjując emisję bonów pieniężnych.
W 1917 roku zastąpił Ernesta Leonhardta na stanowisku burmistrza Łodzi, co stanowiło ważny moment w jego karierze. W dwudziestoleciu międzywojennym był także wiceprezesem zarządu Spółki Akcyjnej Wyrobów Bawełnianych „Wola” w Warszawie, a w Łodzi zasiadał w Komitecie Dyskontowym Oddziału Banku Gospodarstwa Krajowego. Do 1930 roku pozostawał członkiem Rady Giełdowej Giełdy Pieniężnej, a latach 1921–1928 był wiceprezesem zarządu Związku Przemysłu Włókienniczego w Państwie Polskim, po czym został wybrany członkiem honorowym.
Jego działalność obejmowała również Kuratorium Fundacji im. Hermana i Miny Konstadtów w Łodzi. Zmarł i został pochowany na nowym cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej w Łodzi (kwatera Lewa D). Z rodziny miał dwóch synów: Stanisława (ur. 1887) oraz Mieczysława (ur. 1889) – inżyniera, a także córkę Stefanię.
Ordery i odznaczenia
Maks Kernbaum był osobą odznaczoną wieloma wyróżnieniami za swoje zasługi. Oto niektóre z jego najważniejszych odznaczeń:
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany 30 kwietnia 1925,
- Złoty Krzyż Zasługi, nadany 9 listopada 1931.
Przypisy
- Maks Maksymilian Kernbaum M.J. Minakowski, Genealogia potomków Sejmu Wielkiego [dostęp 08.03.2023 r.]
- Jewish Lodz Cemetery - Plan Cmentarza [online], www.jewishlodzcemetery.org [dostęp 08.03.2023 r.]
- „Republika” 1936 nr 4
- „Głos Poranny” 1936 nr 4
- „Przegląd Gospodarczy : organ Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów”. 1920, z. 1, s. 20.
- Informator m. Łodzi z kalendarzem na rok 1920, Opracowany i wydany przez Wydział Statystyczny Magistratu m. Łodzi, Łódź 1920, s. 404
- M.P. z 1931 r. nr 260, poz. 346 „za zasługi przy organizacji Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu”.
- M.P. z 1925 r. nr 102, poz. 435 „za zasługi na polu przemysłowem i społecznem”.
Pozostali ludzie w kategorii "Przedsiębiorczość i ekonomia":
Ludwik Spiess | Ber Sonnenberg | Andrzej Rotwand | Wojciech Kostrzewa | Ludwik Julian Spiess | Jan Emeryk Rościszewski | Adam Gessler | Roman Jan Schmidt-Madaliński | Sigmund Nissenbaum | Marek Goliszewski | Jan Ciechanowski (przemysłowiec) | Andrzej Sławiński | Leszek Juchniewicz | Zbigniew Sykulski | Andrzej Kaźmierczak (ekonomista) | Stanisław Leopold Kronenberg | Mieczysław Epstein | André Helin | Władysław Edward Kronenberg | Stanisław LilpopOceń: Maks Kernbaum