Krzysztof Skowroński


Krzysztof Konrad Skowroński, urodzony 2 kwietnia 1965 roku w Warszawie, jest uznawanym dziennikarzem oraz felietonistą. Jego kariera zawodowa obejmuje wiele istotnych ról w mediach, w tym stanowisko dyrektora Programu III Polskiego Radia, które pełnił w latach 2006–2009.

Skowroński jest również założycielem oraz prezesem Radia Wnet, które prowadzi od 2009 roku. Dodatkowo, w latach 2011–2024 pełnił funkcje prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP). Jego wkład w polskie media jest znaczący i wpływowy.

Życiorys

Krzysztof Skowroński zdobył wykształcenie w zakresie filozofii, kończąc swoje studia na Uniwersytecie Warszawskim. Jego kariera dziennikarska rozpoczęła się na początku lat 90., kiedy to związał się z Radiem Zet. W tej rozgłośni był twórcą popularnych programów publicystycznych, takich jak 'Gość Radia Zet’ oraz 'Jazda Polska’. W 1992 roku zainicjował audycję 'Śniadanie z Radiem Zet’, którą prowadził przez wiele lat. Ponadto, stworzył program 'Koktajl Mołotowa’, w którym również był gospodarzem. Po prawie dekadzie odszedł z Radia Zet w 2000 roku.

W latach 2001-2002 współpracował z Programem III Polskiego Radia, gdzie prowadził poranne rozmowy z politykami w programie 'Salon polityczny Trójki’. Od końca lat 90. do początku nowego milenium występował w telewizyjnych programach publicystycznych, takich jak 'Gość Jedynki’ w TVP1 oraz 'Rozmowa Dnia’ i 'Pytania’ w Telewizji Puls. W latach 2003-2005 pracował w Polsacie, gdzie prowadził audycje 'Czarny pies czy biały kot’ oraz 'Wywiad Skowrońskiego’. Następnie, w latach 2005-2007, powrócił do TVP1, gdzie zajmował się prowadzeniem programu 'Wywiad i opinie’, w którym analizował wydarzenia polityczne minionego tygodnia z udziałem zaproszonych dziennikarzy. Dodatkowo, był felietonistą w dzienniku „Rzeczpospolita” oraz tygodniku „Przekrój”.

Wraz z Tomaszem Lisem i Mariuszem Ziomeckim, Krzysztof Skowroński był współautorem książki 'ABC dziennikarstwa’, która ukazała się w 2002 roku. W latach 2006-2009 pełnił funkcję dyrektora Programu III Polskiego Radia. W czasie jego kadencji, słuchalność stacji wzrosła z 6,3% do 6,9%. Jego dymisja po publikacji wyniku audytu wywołała liczne protesty wśród dziennikarzy. Ostatecznie, został dyscyplinarnie zwolniony z Polskiego Radia.

W maju 2009 roku Krzysztof Skowroński założył internetowe Radio Wnet i objął stanowisko redaktora naczelnego. Od 2002 roku jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a w październiku 2011 roku został jego prezesem. Pełniąc tę rolę w 2012 roku, poprowadził dwie konferencje Prawa i Sprawiedliwości, co spotkało się z krytyką części członków SDP, którzy wzywali go do rezygnacji. Dodatkowo, w 2013 roku, „Gazeta Wyborcza” ujawniła, że jego stacja radiowa otrzymała wsparcie finansowe od Prawa i Sprawiedliwości, co również wywołało kontrowersje. Krzysztof Skowroński w swoim oświadczeniu zaznaczył, że Radio Wnet jest instytucją komercyjną zdolną do podejmowania współpracy z tymi, którzy podzielają jego wartości.

Część środowiska dziennikarskiego, w tym Stefan Bratkowski i Magdalena Bajer, oskarżyli go o upolitycznienie Stowarzyszenia. Mimo tych kontrowersji, w latach 2014, 2017 i 2021 był ponownie wybierany na prezesa SDP, ale w 2024 roku postanowił nie ubiegać się o przedłużenie kadencji, ustępując miejsca Jolancie Hajdasz, która była jedynym kandydatem na to stanowisko.

W 2016 roku, po objęciu przez Jacka Kurskiego funkcji prezesa Telewizji Polskiej, Krzysztof Skowroński wrócił do pracy w telewizji publicznej, gdzie zyskał własny program ’24 Minuty’ emitowany na TVP Info oraz został jednym z prowadzących program publicystyczny 'O co chodzi’.

Życie prywatne

Krzysztof Skowroński to syn Andrzeja Skowrońskiego oraz Barbary Petrozolin-Skowrońskiej. Obecnie jest żonaty i ma czworo dzieci.

Odznaczenia i wyróżnienia

W życiorysie Krzysztofa Skowrońskiego znajduje się szereg ważnych nagród i wyróżnień, które potwierdzają jego znaczącą rolę w polskim dziennikarstwie.

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, 2020,
  • Medal „Pro Patria”, 2016,
  • Nagroda im. Dariusza Fikusa, 2007,
  • Nagroda im. Jacka Maziarskiego, 2014,
  • Nominacja do tytułu „Dziennikarz Roku” w ramach Grand Press, 1998, 1999, 2000,
  • Nominacja do Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego, 2010.

Oceń: Krzysztof Skowroński

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:17