Jacek Wasilewski (medioznawca)


Jacek Wasilewski, urodzony 4 listopada 1975 roku w Warszawie, to wybitna postać w polskim świecie medioznawstwa. Jest to osobowość, która zdobyła uznanie nie tylko jako medioznawca, ale także jako doktor habilitowany nauk społecznych.

Wasilewski wyróżnia się również swoją działalnością jako działający dziennikarz, pisarz oraz scenarzysta, co czyni go wszechstronnym twórcą.

Życiorys

Jacek Wasilewski to absolwent Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, który funkcjonuje przy Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również studia gender studies na UW oraz scenariopisarstwo w PWSFTviT. Jego praca doktorska zatytułowana „Retoryka dominacji” została obroniona w 2004 roku pod kierunkiem Jerzego Bralczyka na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Po dziesięciu latach, w 2014 roku, Wasilewski uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy „Opowieści o Polsce. Retoryka narracji.

W swojej pracy badawczej koncentruje się na mechanizmach narratywizowania rzeczywistości. Chodzi o ujęcie wybranych faktów w ramach struktury fabularnej, aby stworzyć spójną narrację. Od 2005 roku jest pracownikiem Katedry Antropologii Mediów na Wydziale Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, a od 2011 roku pełni rolę kierownika specjalności dokumentalistyka na WDiB. Jest aktywnie zaangażowany w popularyzację storytellingu w Polsce oraz badanie narracji w kontekście komunikacji społecznej.

Wasilewski analizuje narracje w obszarze mediów i biznesu korzystając zarówno z metod storytellingowych, jak i narracyjnych wykształconych w dziedzinach takich jak psychologia, kulturoznawstwo i filmoznawstwo. Tego rodzaju podejście pozwala na odnalezienie interesujących powiązań między mitem jednostkowym a mitem zbiorowym, co umożliwia badanie wpływu mediów na tworzenie modeli zbiorowej tożsamości.

Aspekty praktyczne zastosowania tych metod w polityce i reklamie zostały omówione w jego książce „Opowieści o Polsce. Retoryka narracji” wydanej w 2012 roku przez firmę Headmade. Dodatkowo Wasilewski przetłumaczył kilka istotnych prac, takich jak:

  • George’a Lakoffa „Nie myśl o słoniu. Jak język kształtuje debatę publiczną” [oryg. „Don’t think of elephant”],
  • Klausa Fogga i in. „Storytelling. Narracje w reklamie i biznesie” [oryg. „Storytelling – Branding in practice”].

Na uniwersytetach prowadził zajęcia z zakresu retoryki i erystyki, semiotyki kultury, mediów drukowanych, audiowizualności w kulturze, jak również analizy dyskursu medialnego. Prowadził również wykłady monograficzne dotyczące tematów takich jak media, manipulacja, demokracja, retoryka codzienności oraz teorie narracji. W ramach warsztatów organizował sesje z komunikacji artystycznej oraz reklamy społecznej, współpracując między innymi z ASP.

Obecnie Jacek Wasilewski jest członkiem Komisji Żywego Słowa Rady Języka Polskiego. Od 2005 do 2011 roku pracował na Wydziale Humanistycznym w Instytucie Kultury i Komunikowania SWPS. W latach 2008-2010 pełnił stanowisko dyrektora Szkoły Retoryki w tej samej instytucji. Jest także związany z Krajową Szkołą Sędziów i Prokuratorów, gdzie przygotowuje pracowników prawniczych do efektywnej komunikacji medialnej oraz budowania pozytywnego wizerunku instytucji państwowych. Od 2008 roku prowadzi zajęcia z retoryki w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie.

W ramach współpracy akademickiej, prowadził gościnnie zajęcia dotyczące komunikacji publicznej i kształtowania wizerunku na Uniwersytecie Gdańskim oraz Uniwersytecie Jagiellońskim.

Wasilewski współpracuje także z mediami, takimi jak TVP1, TVP2, TVN czy Canal+, przyczyniając się do współtworzenia programów, w tym „MDM”. W latach 2011-2012 był regularnym felietonistą miesięcznika „Film”. Jego teksty ukazywały się w takich czasopismach jak „Polityka”, „Cosmopolitan”, „Gentelman”, „Express Wieczorny”, „Życie”, „Machina”, „Playboy” i innych. Ponadto był stałym gościem audycji „Komentarz do codzienności” w radiu TOK FM, a także współprowadził program „Wieczór na żarty” w Programie 1 Polskiego Radia.

Scenariopisarstwo

Jacek Wasilewski to znany autor scenariuszy, którego prace obejmują programy telewizyjne, galę, seriale oraz filmy dokumentalne. Wśród jego znaczących osiągnięć można wymienić:

  • Dziewczęta z Ośrodka – telenowela dokumentalna, nad którą Wasilewski był współscenarzystą (wraz z Karoliną Benderą), składająca się z cyklu 9 filmów o tematyce społecznej. Reżyserem był Robert Gliński, a emisja miała miejsce na TVP2 w 2005 roku.
  • Pisklak – film dokumentalny, również w reżyserii Roberta Glińskiego, emitowany na TVP2 w 2005 roku, mający długość 55 minut.
  • Dylematu 5 – współscenariusz kontynuacji popularnego serialu Alternatywy 4, który był emitowany na TVP1 w 2007 roku. Składał się z 3 odcinków, każdy trwający 45 minut.
  • Homo.pl – film dokumentalny, także w reżyserii Roberta Glińskiego, wyemitowany na HBO w 2008 roku, trwający 55 minut.
  • Aleksandra jedzie do Polski – film dokumentalny, w którym Wasilewski pełnił rolę reżysera oraz współscenarzysty, a także dokonał tłumaczenia. Film został wyemitowany przez TVP w 2010 roku i miał długość 55 minut.

Oprócz pracy w telewizji i kinie, Jacek Wasilewski jest również autorem sztuk teatralnych. Jego najważniejsze dzieła to:

  • Ojciec Bóg – spektakl w reżyserii W. Śmigasiewicza, współautorstwo z K. Wasilewską. Przedstawienia miały miejsce w 2011 roku w teatrach: Bagatela w Krakowie oraz Polonia w Warszawie.
  • Sinatra – sztuka zrealizowana w teatrze Syrena w 2002 roku, gdzie Wasilewski zajmował się tłumaczeniem piosenek oraz współscenariuszem.
  • Stacja Kiedyś – słuchowisko Teatru Polskiego Radia z 2012 roku, w reżyserii J. Kukuły, współautorstwo z S. Rogowskim.

Warto również zwrócić uwagę, że Jacek Wasilewski jest autorem piosenek na płytę Chłodnia, która należy do Romana Roczenia.

Książki

Jacek Wasilewski, znany medioznawca, ma na swoim koncie wiele znaczących publikacji. Jego książki są cennym źródłem wiedzy na temat komunikacji, retoryki oraz kultury języka. Oto przegląd jego prac:

  • Krótki Kurs Samoobrony Intelektualnej, wyd. Oficyna Wydawnicza Branta 1999,
  • Retoryka dominacji, wyd. TRIO 2006,
  • Prowadzeni słowami. Retoryka motywacji w komunikacji publicznej, wyd. Difin 2008,
  • Instrukcja Obsługi tekstu. (red.), wyd. GWP 2011,
  • Storytelling. Narracje w reklamie i biznesie (tłumaczenie i polski rozdział), wyd. Saatchi&Saatchi 2011,
  • Nie myśl o słoniu. Jak język kształtuje debatę publiczną (tłumaczenie), wyd. Łośgraf 2011,
  • Stół z powyłamywanymi nogami. Bralczyk, humor, polszczyzna., wyd. Academica 2011,
  • Opowieści o Polsce. Retoryka narracji, wyd. Headmade 2012.

Każda z tych publikacji wnosi coś wyjątkowego do dyskusji na temat języka i komunikacji w przestrzeni publicznej.

Przypisy

  1. losgraf.pl [online], losgraf.pl [dostęp 23.04.2024 r.]
  2. Radio TOK FM – Komentarz do codzienności – gpodder.net [online], gpodder.net [dostęp 08.07.2020 r.]
  3. Opowieści o Polsce. Retoryka Narracji – Jacek Wasilewski [online], www.headmade.pl [dostęp 08.07.2020 r.]
  4. Ojciec Bóg [online], www.ojciecbog.pl [dostęp 15.11.2017 r.]
  5. Księgarnia Difin [online], www.ksiegarnia.difin.pl [dostęp 15.11.2017 r.]
  6. Strona domeny forumakad.pl [online], www.forumakad.pl [dostęp 15.11.2017 r.]
  7. Dr hab. Jacek Wasilewski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 24.08.2021 r.]
  8. Aleksandra jedzie do Polski. [dostęp 03.01.2013 r.]
  9. Stacja Kiedyś | Sławomir Rogowski, Jacek Wasilewski. ninateka.pl.
  10. Dziewczęta z Ośrodka w bazie filmpolski.pl
  11. Pisklak w bazie filmpolski.pl
  12. http://www.ptbrio.pl/newsletter/78/strony/storytelling.html
  13. http://test.swps.pl/aktualnosci-z-warszawy/wydarzenia-strona-glowna/jubileusz-40-lecia-pracy-naukowej-prof-jerzego-bralczyka

Oceń: Jacek Wasilewski (medioznawca)

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:24