Katarzyna Dowbor, znana jako Katarzyna Kokocińska, urodziła się 7 marca 1959 roku w Warszawie. Jest to postać znacząca w polskim świecie mediów, sprawująca funkcje dziennikarki oraz prezenterki telewizyjnej.
Jej kariera telewizyjna rozpoczęła się w Telewizji Polskiej, gdzie pracowała od 1983 do 2013 roku. Po pewnym czasie zaangażowała się w pracę dla stacji Polsat, gdzie pozostawała do 2023 roku. W 2024 roku powraca do Telewizji Polskiej, a ponadto od 2023 roku jest związana z Canal+ Domo.
Aktualnie pełni również rolę szefowej Fundacji TVP, co świadczy o jej zaangażowaniu w rozwój mediów i społeczności.
Życiorys
Rodzina i edukacja
Katarzyna Dowbor jest wnuczką Bronisława Kowalczewskiego, który pełnił funkcję podpułkownika Wojska Polskiego, oraz córką Wiesława i Krystyny Kokocińskich. Jej ojciec zafascynowany był entomologią, zaś matka zajmowała się konserwacją zabytków i dzieł sztuki. Choć urodziła się w Warszawie, kluczowe lata dzieciństwa oraz wczesnej młodości spędziła w Toruniu. To tam jej ojciec piastował stanowisko kierownika Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Katarzyna ma także młodszego brata, Tomasza. Co więcej, jest kuzynką Stanisława Modlińskiego, znanego przedsiębiorcy.
Po zakończeniu nauki w V LO im. Jana Pawła II w Toruniu, rozpoczęła studia na kierunku filologia polska na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Jednakże niedługo później porzuciła tę drogę i osiedliła się w Warszawie. Tam ukończyła studia pedagogiczne z orientacją na seksuologię na Uniwersytecie Warszawskim, pisząc pracę magisterską pt. „Czynniki wpływające na prostytucję wśród nieletnich”.
W okresie studiów Katarzyna była aktywna w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, redagując rubrykę kulturalną w studenckiej „Gazecie Strajkowej” oraz angażowała się w projektowanie audycji w studenckim radiu Centrum. Na pierwszym roku studiów nawiązała współpracę z zespołem I, w którym występowała jako chórzystka na Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej.
Kariera zawodowa
Już w 1982 roku, Katarzyna Dowbor rozpoczęła swoją karierę w Programie III Polskiego Radia. Następnie w 1983 roku związała swoją przyszłość z TVP, gdzie na początku zajmowała się tworzeniem felietonów emitowanych w programie „Pegaz”, a także realizowała filmy dokumentalne, w których wystąpili między innymi Krzysztof Kolberger, Michał Bajor, Grażyna Szapołowska oraz Ewa Błaszczyk. Wkrótce Katarzyna zadebiutowała jako konferansjerka, a w 1986 roku została spikerką TVP. Jej umiejętności mogliśmy podziwiać na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu już w 1988 roku.
W 1993 roku dołączyła do działu oprawy i promocji TVP1, a następnie przez lata pełniła rolę prezenterki, prowadząc różnorodne programy, takie jak „Alchemia zdrowia i urody”, „Apetyt na zdrowie”, „Pytanie na śniadanie” oraz „Ogrodowa Dowborowa”. To było dla niej istotne doświadczenie, które pomogło jej zbudować rozpoznawalność w branży, a 1 maja 2013 roku zakończyła współpracę z TVP.
Wielokrotnie pojawiała się również w rolach gościnnych i epizodycznych w filmach i serialach, w tym w takich produkcjach jak „Komedia małżeńska”, „Na dobre i na złe”, „Duża przerwa”, „W labiryncie”, „Jest jak jest”, „Ekstradycja” czy „Tato”. Na przełomie lat 90. wystąpiła w reklamie wędlin Morliny, a w 2019 roku promowała preparat do pielęgnacji roślin Substral.
W latach 1994–1998 pełniła funkcję radnej w Radzie Miejskiej w Piasecznie. Również od 1997 roku przez kilka lat wspólnie z Sławomirem Świerzyńskim organizowała coroczny Festiwal Piosenki Biesiadnej w Mrągowie. W 1997 roku wraz z Andrzejem Sałackim odegrała kluczową rolę w organizacji Jeździeckich Mistrzostw Gwiazd „Art Cup”.
W 2005 roku Katarzyna zaczęła prowadzić autorską audycję zatytułowaną „Dowborowe towarzystwo” w Radiu Dla Ciebie. W 2013 roku współprowadziła wraz z Sławomirem Świerzyńskim Disco Hit Festiwal organizowany przez Polo TV. W ostatnich latach współpracowała z Telewizją Polsat, w ramach której prowadziła program „Nasz nowy dom”. W maju 2023 roku stacja ogłosiła, że nastąpiła zmiana prowadzącej program.
W 2018 roku, razem z pisarzem Marcinem Koziołem, stworzyła interaktywną serię książek dla dzieci o tematyce konnej, zatytułowaną „Stajnia pod tęczą”. Z kolei w lipcu 2023 przyjęła propozycję współpracy ze stacją Canal+ Domo, gdzie prowadzi program „Dowborowa od nowa”, w ramach którego relacjonuje transformację swojego domu. Z kolei 27 stycznia 2024 roku powróciła do prowadzenia programu śniadaniowego „Pytanie na śniadanie” w TVP2. W sierpniu 2024 roku objęła stanowisko szefowej Fundacji TVP.
Życie prywatne
Katarzyna Dowbor jest kobietą, która trzykrotnie wchodziła w związek małżeński. Po raz pierwszy poślubiła Piotra Dowbora w 1978 roku, z którym doczekała się syna, Macieja, urodzonego w tym samym roku. W latach 80. była również zaręczona z Tadeuszem Winkowskim, jednak z tego związku nic się nie wydarzyło. Z kolei w latach 1982–1989 miała męża w postaci Janusza Atlasa, z którym dzieliła życie przez kilka lat.
Po zakończeniu tego małżeństwa, Katarzyna związała się z Grzegorzem Świątkiewiczem, a dodatkowo z nieformalnego związku z Jerzym Baczyńskim doczekała się córki, Marii, która przyszła na świat w 1999 roku. Warto również dodać, że artystka zmaga się z chorobą Gravesa-Basedowa, co wymusiło na niej usunięcie tarczycy, co znacząco wpłynęło na jej stan zdrowia.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Mariusz Ziomecki | Krzysztof Wyrzykowski (dziennikarz sportowy) | Krystyna Naszkowska | Wojciech Mazowiecki | Barbara Kolago | Marcin Przeciszewski | Stefan Grzegorczyk | Marcin Rosłoń | Tadeusz Unkiewicz | Sławomir Matczak | Zygmunt Chajzer | Maciej Mazur (dziennikarz) | Władysław Okręt | Iwona Schymalla | Krzysztof Miller | Bernard Konrad Świerczyński | Dorota Kania | Piotr Różycki | Włodzimierz Szaranowicz | Gabi DrzewieckaOceń: Katarzyna Dowbor