Maria Barbara Kolago, znana szerzej jako Barbara Kolago, urodziła się 24 listopada 1946 roku w stolicy Polski, Warszawie.
Jest to osoba o wielu talentach, bowiem pełni funkcje zarówno muzyka, jak i kompozytorki oraz dziennikarki.
Co więcej, Barbara Kolago zajmuje również ważne stanowisko jako sekretarz prasowy Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, co podkreśla jej zaangażowanie w działalność społeczną i kulturalną.
Życiorys
Barbara Kolago jest znaną postacią w świecie muzyki dziecięcej, będąc absolwentką Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Warszawie. W trakcie swojej edukacji miała okazję nauczać rytmiki w przedszkolach oraz przedmiotów muzycznych w szkołach muzycznych pierwszego stopnia. W 1970 roku rozpoczęła swoją karierę w Polskim Radiu, gdzie pracowała jako redaktor audycji muzycznych dedykowanych dzieciom, pod kierownictwem Lecha Miklaszewskiego.
Przez ponad 20 lat na tym stanowisku przyczyniła się do rozwoju oraz szerokiego upowszechnienia muzyki komponowanej z myślą o młodych słuchaczach, a także do aktywnego włączania uzdolnionych dzieci oraz zespołów dziecięcych do audycji radiowych.
Tworzy piosenki dla dzieci, które wykonywane są w przedszkolach, szkołach oraz publikowane w podręcznikach – jej utwory powstają głównie we współpracy z poetkami, takimi jak Dorota Gellner i Anna Bernat. Wśród około 400 skomponowanych piosenek na uwagę zasługują takie utwory jak: „Popatrzcie na jamniczka”, „Czary-mary”, „Kwiatki-bratki”, „Kołysz nas, ziemio”, „Jesteśmy dziećmi Ziemi” oraz „Jesienny kujawiaczek”. Ostatnia z wymienionych piosenek znalazła swoje miejsce w filmie Sławomira Fabickiego pt. „Męska sprawa”, który zdobył Grand Prix oraz nominację do Oscara w 2002 roku za Najlepszy Film Krótkometrażowy.
Barbara Kolago angażuje się także w działalność charytatywną, pisząc piosenki dla zespołów dziecięcych i solistów, w tym współpracując z Zespołem Dziecięcym Serduszka, któremu objęła patronat. Od 1989 roku prowadzi społecznie zespół wokalno-taneczny Chochliki. Dzieci z tego zespołu występowały w audycjach radiowych i programach telewizyjnych, oraz koncertach, zarówno w Polsce, jak i za granicą, przyczyniając się do popularyzacji polskiej muzyki dla najmłodszych.
Zespół nagrał wiele kaset i płyt, w tym popularne albumy takie jak: „Piosenki Zielonej Półnutki” (1987), „Dzieci-dzieciom – kolędy” (1989), „Z Tęczowym music-boxem kolędują – Irena Woźniacka i Chochliki” (1991), „Twoje, moje przeboje”, „Roześmiane piosenki” (1989), „Chochliki 95″ (1995), „Śpiewaj z nami, Chochlikami” (1991), „Tęcza-cza-cza” (1992) oraz „Wesoły dzień” (1998).
Jako autorka audycji radiowych, w tym „Abecadło z pięciolinii”, oraz programów telewizyjnych, Barbara Kolago miała ogromny wpływ na rozwój edukacji muzycznej w Polsce. W 1992 roku rozpoczęła pracę jako redaktor programów dla dzieci w TV Polonia, gdzie pozostawała do końca 2006 roku. Współtworzyła popularny wśród młodzieży program „Tęczowy Music Box”, a także programu dla widowni polonijnej takiego jak „Polskie ABC” i „Na polską nutę”.
W 2007 roku uczyła swoich piosenek do tekstów Anny Bernat na antenie Programu I Polskiego Radia w programie „Radio dzieciom”. W 2008 roku wydane zostały jej utwory w formie śpiewnika przez Wydawnictwo Pani Twardowska, zawierające 66 znanych piosenek dla dzieci. Promocja książki odbyła się 30 listopada 2008 roku w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego Polskiego Radia. W ramach „Poranka Muzycznego” transmitowanego w Programie I, koncert „Kolorowe piosenki” przedstawiał najbardziej znane utwory Barbary Kolago, prezentowane przez Chór Alla Polacca przy Teatrze Polskim – Operze Narodowej.
Barbara Kolago jest również aktywnym członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz pełni funkcję sekretarza prasowego w Międzynarodowej Kapitule Orderu Uśmiechu.
Nagrody
Barbara Kolago jest uznawaną postacią w dziedzinie kultury i sztuki dla dzieci, co potwierdzają liczne wyróżnienia, których została laureatką.
W 1982 roku otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów w uznaniu swojego wkładu w działalność artystyczną skierowaną do młodzieży oraz dzieci. Wspólnie z K. Kwiatkowską oraz A. Schmidtem, jej osiągnięcia w zakresie tworzenia muzyki oraz kształcenia muzycznego dzieci zostały wyróżnione w ramach Programów Oświatowych Polskiego Radia.
W kolejnych latach, od 2007 roku, Barbara Kolago została Kawalerem Orderu Uśmiechu. To prestiżowe odznaczenie przyznały jej dzieci z różnych środowisk polonijnych, w tym z Niemiec, Litwy, Ukrainy, Białorusi oraz Polski, co podkreśla jej trwały wpływ na młode pokolenia.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Marcin Przeciszewski | Stefan Grzegorczyk | Marcin Rosłoń | Tadeusz Unkiewicz | Sławomir Matczak | Andrzej Zalewski (dziennikarz) | Krzysztof Zorski | Antoni Wawrzyniak | Romuald Broniarek | Irena Kąkol | Wojciech Mazowiecki | Krystyna Naszkowska | Krzysztof Wyrzykowski (dziennikarz sportowy) | Mariusz Ziomecki | Katarzyna Dowbor | Zygmunt Chajzer | Maciej Mazur (dziennikarz) | Władysław Okręt | Iwona Schymalla | Krzysztof MillerOceń: Barbara Kolago