Bernard Konrad Świerczyński, znany również pod pseudonimami Aniela oraz Kondek, urodził się 20 sierpnia 1922 roku w Warszawie. Jego życie zakończyło się 31 października 2002 roku w tym samym mieście.
Był on polskim dziennikarzem, a także pisarzem, który aktywnie uczestniczył w działalności spółdzielczej oraz ruchu anarchistycznym. W swojej karierze zawodowej zdobył szereg odznaczeń i wyróżnień, w tym medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, przyznawany osobom, które w okresie Holokaustu narażały swoje życie, aby ratować Żydów.
Życiorys
Bernard Konrad Świerczyński to postać o niezwykle bogatej biografii. Jego ojcem byłKonrad Świerczyński, aktywny działacz Anarchistycznej Federacji Polski oraz członek Stowarzyszenia Wolnomyślicieli Polskich. Pracował jako szewc, a później prowadził księgarnię na Kercelaku. Matką Bernarda była Janina Świerczyńska, a rodzina mieszkała na warszawskiej Woli.
W życiu Bernarda obecność polityki była nieodłącznym elementem. Ze względu na zaangażowanie rodziców w ruchy polityczne, w domu często gościli różnorodni aktywiści, co nie pozostawało bez wpływu na rozwój świadomości społecznej młodego Świerczyńskiego. Już od najwcześniejszych lat włączał się w działania anarchistyczne na terenie Polski. Rodzice, jako zadeklarowani ateiści, postanowili nie chrzczić dziecka, co w przyszłości przyniosło pewne komplikacje, gdy Konrad, z myślą o zapewnieniu synowi indywidualnego nauczania, potrzebował aktu urodzenia, a ten wydawany był tylko przez instytucję religijną.
W końcu Bernard przyjął chrzest w wieku szesnastu lat, co było konieczne do przystąpienia do egzaminów maturalnych. W jego edukacji brała udział także anarchistyczna działaczka oraz bliska przyjaciółka rodziny, Aniela Wolberg.
Rodzina Świerczyńskich utrzymywała bliskie relacje z żydowską społecznością Warszawy, która otaczała ich wieloma przyjaciółmi. Od początku okupacji niemieckiej, angażowali się w pomoc Żydom, a Konrad regularnie odwiedzał ich w warszawskim getcie, przynosząc żywność, lekarstwa oraz przekazując ważne wiadomości. Zachowywał także bliski kontakt z rodziną Goldbergów, byli sąsiadami oraz przyjaciółmi. Dzieci Goldbergów – Edward, Natan, Halina oraz najmłodsza siostra Sara, dorastały razem z Bernardem.
W obliczu masowych deportacji z getta warszawskiego do obozu zagłady w Treblince, Świerczyński pomógł Halinie oraz Edwardowi wraz z żoną w ucieczce. Halinę schował u profesora Jana Michała Langiewicza, wykładowcy historii w podziemnym gimnazjum im. Bolesława Prusa przy ulicy Jasnej 10. Bernard, opiekował się także innymi rodzinami, w tym rodziną Szlamowiczów (Janem, jego żoną Heleną oraz Felicją Grossman), jak również Frydą Hofman, Bronką Frydman czy dr. Szymonem Samuelsonem oraz jego żoną, dr. Aleksandrem Wolbergiem i Julią oraz Jankiem Rozenbergami.
Po wybuchu powstania warszawskiego, zaciągnął się, podobnie jak jego ojciec, do Brygady Syndykalistycznej. W trakcie walk niestety zginęła jego matka, która chorowała na gruźlicę i nie mogła wstać z łóżka. Została wyrzucona przez żołnierzy z mieszkania, a rodzina nie miała możliwości jej pomocy. Po upadku powstania, zajął się budową bunkra dla ludności żydowskiej. Ostatecznie opuścił Warszawę razem z Haliną Goldberg, z którą wziął ślub w 1944 roku.
Po wojnie Bernard zajął się pracą dziennikarską w prasie spółdzielczej. Był redaktorem naczelnym dwóch pism: „Głos Samorządu GS” oraz „Spółdzielczość Szkolna”. Zrzeszony był w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Wyróżniono go tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata przez Jad Waszem 30 stycznia 1972 roku. W 1991 roku został uhonorowany tytułem honorowego obywatela państwa Izrael.
Po jego śmierci, wydano dwie książki, które zawierają wspomnienia z czasów wojny, dokumentujące heroiczne i pełne poświęceń działania Bernarda Świerczyńskiego.
Przypisy
- Historia Bernarda Konrada Świerczyńskiego [online], sprawiedliwi.org.pl [dostęp 05.10.2022 r.]
- Książka Bernarda Konrada Świerczyńskiego "Przemytnicy życia" [online], karta.org.pl [dostęp 06.10.2022 r.]
- Świerczyński Bernard Konrad [online], new.getto.pl [dostęp 06.10.2022 r.]
- K. Świerczyński, Walka o duszę dziecka [online], lewicowo.pl [dostęp 05.10.2022 r.] [zarchiwizowane 18.10.2021 r.]
- Bernard Konrad Świerczyński – „Przemytnicy życia” – recenzja i ocena [online], histmag.org [dostęp 05.10.2022 r.] [zarchiwizowane 23.10.2018 r.]
- Bernard Konrad Świerczyński, Szmugiel na wagę życia, MERITUM, 2015, ISBN 978-83-941706-0-8.
- P. Marek PawełP., Na krawędzi życia. Wspomnienia anarchisty 1943-44, Wydawnictwo Dąb, 2006, ISBN 83-922244-1-8.
- Świerczyński, Bernard Konrad 1922-2002 [online] (ang.).
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Krzysztof Miller | Iwona Schymalla | Władysław Okręt | Maciej Mazur (dziennikarz) | Zygmunt Chajzer | Katarzyna Dowbor | Mariusz Ziomecki | Krzysztof Wyrzykowski (dziennikarz sportowy) | Krystyna Naszkowska | Wojciech Mazowiecki | Dorota Kania | Piotr Różycki | Włodzimierz Szaranowicz | Gabi Drzewiecka | Andrzej Osęka | Karol Stopa | Bogusław Piwowar | Jacek Ejsmond | Malwina Bakalarz | Grzegorz Jankowski (dziennikarz)Oceń: Bernard Konrad Świerczyński