Marcin Przeciszewski


Marcin Przeciszewski, który przyszedł na świat 29 września 1958 roku w Warszawie, jest osobą znaną ze swojej działalności na wielu płaszczyznach. Jako historyk, dziennikarz oraz aktywny działacz katolicki, jego wkład w życie społeczne i kulturalne Polski jest niezwykle istotny.

Od 1993 roku pełni funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej, co potwierdza jego zaangażowanie w szerzenie wartości katolickich oraz promowanie informacji o tematyce związanej z Kościołem na polskim rynku medialnym.

Życiorys

Marcin Przeciszewski, urodzony w 1958 roku w Warszawie, ma w swoim życiorysie wiele znaczących osiągnięć. Jest synem Tadeusza Przeciszewskiego oraz Hanny, z. d. Iłowieckiej. Swoją edukację rozpoczął na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie kontynuował ją w Instytucie Geografii Historycznej Kościoła Katolickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie uzyskał magisterium, specjalizując się w historii inteligencji katolickiej w Polsce.

W czasie swoich studiów Marcin związany był z działalnością podziemnego ruchu wydawniczego, co pokazało jego zaangażowanie społeczne i aktywność. W 1978 roku był współzałożycielem pierwszych w Polsce wspólnot „Wiara i Światło”, które skupiały osoby z niepełnosprawnościami umysłowymi, ich rodzin oraz przyjaciół. Jego wpływ na rozwój tej inicjatywy był znaczący, a w latach 1986–1991 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Międzynarodowej tego ruchu.

Marcin Przeciszewski był także redaktorem naczelnym kwartalnika „Światło i cienie” w latach 1989–1993, który był adresowany do osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin. W 1993 roku objął stanowisko zastępcy dyrektora Biura Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

W swojej karierze pracował w kilku ważnych periodykach, takich jak tygodnik „Ład” (1987–1989), miesięcznik „Powściągliwość i Praca” (1989–1990) oraz Ilustrowany Tygodnik Informacyjny „Spotkania” (1990–1993). Od 1993 roku pełni funkcję redaktora naczelnego i prezesa zarządu Katolickiej Agencji Informacyjnej, ponadto jest prezesem Fundacji Konferencji Episkopatu Polski na rzecz Wymiany Informacji Katolickiej.

Jako jeden z założycieli Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, Marcin zaangażował się w szereg inicjatyw społecznych. Należy również do grona inicjatorów i organizatorów Zjazdów Gnieźnieńskich w nowoczesnej formule. W latach 2014–2018 zasiadał w Radzie Programowej Telewizji Polskiej.

Marcin Przeciszewski był również współorganizatorem medialnej obsługi pielgrzymek papieskich do Polski w latach 1995–2006 oraz był odpowiedzialny za obsługę medialną Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Krakowie w 2016 roku. Dodatkowo jest konsultorem Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski oraz członkiem Zespołu KEP ds. Dialogu z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

Nagrody i wyróżnienia

Marcin Przeciszewski jest osobą, którą wyróżnia wiele prestiżowych nagród oraz odznaczeń za działalność, która zasługuje na szczególne uznanie. W szczególności zasługuje na uwagę jego wyjątkowe osiągnięcia, które zostały nagrodzone w kilku kluczowych latach.

  • 2018 – Order Świętego Grzegorza Wielkiego,
  • 2004 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • 2018 – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
  • 2005 – Medal Świętego Brata Alberta.

Przypisy

  1. KAI kończy 25 lat. Prezes agencji Marcin Przeciszewski odznaczony przez papieża i prezydenta, wiez.com.pl
  2. Medal Św. Brata Alberta / Fundacja Św. Brata Alberta [online], albert.krakow.pl [dostęp 01.09.2022 r.]
  3. M.P. z 2018 r. poz. 1130
  4. M.P. z 2005 r. nr 10, poz. 197
  5. Konspiracja i opór społeczny w Polsce 1944–1956. Słownik biograficzny. Tom IV, wyd. IPN, Kraków-Warszawa-Wrocław 2010, s. 497

Oceń: Marcin Przeciszewski

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:17