Izrael Abraham Staffel


Izrael Abraham Staffel, urodzony w 1814 roku w Warszawie i zmarły w 1884 roku w tym samym mieście, był wybitnym wynalazcą pochodzenia żydowskiego, który zyskał uznanie jako warszawski zegarmistrz oraz mechanik. Jego talent i pasja do precyzyjnych mechanizmów doprowadziły do stworzenia wielu innowacyjnych urządzeń, w tym maszynki rachunkowej znanej jako arytmometr.

Staffel był autorem licznych wynalazków, w tym anemometru oraz probież aliaży, czyli przyrządu wykorzystywanego do analizy składu stopów metali szlachetnych, opartego na słynnym prawie Archimedesa. Aktualne przykłady jego pracy, takie jak anemometr, można podziwiać w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie znajdują się cenne kolekcje związane z jego osiągnięciami.

Maszyna licząca Staffela

Najwybitniejszym osiągnięciem Staffela jest wynalazek maszyny liczącej, która była w stanie realizować szereg złożonych operacji matematycznych, takich jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, a także podnoszenie do potęg i wyciąganie pierwiastków kwadratowych. Ta innowacyjna maszyna miała formę walcową i składała się z siedmiu zestawów walców, które były ze sobą wzajemnie sprzężone, co pozwalało na precyzyjne obliczenia.

Prace nad tym wynalazkiem trwały przez 10 lat, a jego wielki debiut miał miejsce na wystawie przemysłowej w Warszawie w 1845 roku. Po pozytywnych reakcjach zdobytych w Polsce, maszyna została również zaprezentowana w Cesarskiej Akademii Nauk w Petersburgu, gdzie spotkała się z równie entuzjastycznym przyjęciem. W kolejnych latach, w 1851 roku, Staffela wystawił swoją maszynę na pierwszej międzynarodowej wystawie w Londynie, gdzie zdobyła medal, potwierdzając jej znaczenie i innowacyjność w dziedzinie technologii obliczeniowej.

Inne wynalazki

Jednym z interesujących wynalazków stworzonych przez Abrahama Staffela była liczebnica mechaniczna. To niezwykle innowacyjne urządzenie umożliwiało wykonywanie dwóch podstawowych działań matematycznych: dodawania oraz odejmowania.

Mechanizm tej liczebnicy był skonstruowany z siedmiu walców, na których umieszczone były cyfry. Dzięki temu użytkownicy mogli wykonywać obliczenia na liczbach od 0 do 9 000 000.

Koncepcja tego urządzenia zakładała, że stanie się ono alternatywą dla powszechnie używanych szczot (liczydeł). Niestety, wysokie koszty produkcji oraz czas potrzebny na obsługę spowodowały, że wynalazek nie przyniósł zamierzonych zysków jego twórcy.


Oceń: Izrael Abraham Staffel

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:18