Blanka Aldona Rosenstiel, znana z panieńskiego nazwiska Wdowiak, to postać o niezwykłym dorobku, która urodziła się 9 lipca 1929 roku w Warszawie. Jako polska działaczka polonijna, jej aktywność na tym polu miała ogromne znaczenie dla utrzymania kultury polskiej poza granicami kraju.
W swojej karierze pełniła wiele istotnych ról, w tym przewodniczącej i dyrektorki naczelnej Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej (AIPC). Jej zaangażowanie w promowanie polskich tradycji i sztuki zaowocowało znaczącymi osiągnięciami.
Dodatkowo, Blanka Rosenstiel była również prezeską Fundacji Chopinowskiej w Stanach Zjednoczonych, co podkreśla jej wkład w propagowanie dziedzictwa Fryderyka Chopina, jednego z najważniejszych kompozytorów w historii muzyki.
Życie prywatne
Blanka Aldona Rosenstiel, znana z domu Wdowiak, przyszła na świat 9 lipca 1929 roku w Warszawie, w katolickiej rodzinie. Jej ojcem był Wacław Wdowiak, pracownik poczty, a matką Irena Wdowiak, z domu Karaszewska. W tragicznych okolicznościach II wojny światowej, w 1944 roku, daddy Blanki został wywieziony do obozu w Oświęcimiu, a następnie trafił do obozu pracy w Magdeburgu, gdzie niestety zmarł. W tym trudnym czasie Blanka, jej matka oraz jeden z braci zostali deportowani na roboty przymusowe do Niemiec, gdzie pracowali na stacji kolejowej we Frankfurcie. W 1945 roku, dzięki interwencji sił alianckich, udało im się uwolnić z obozu koncentracyjnego Niederhausen.
Po zakończeniu wojny ich rodzina osiedliła się w Trewirze w Niemczech, a następnie przenieśli się do Luksemburga. Tam Blanka podjęła pracę w rozgłośni radiowej. Z czasem rodzina osiedliła się w Brukseli, gdzie młoda artystka śpiewała w kabarecie oraz studiowała sztukę. W 1956 roku wyruszyli w podróż do Stanów Zjednoczonych.
W 1960 roku Blanka poślubiła Josepha Konwisera, a w 1963 roku poznała Lewisa Solona Rosenstiela, utytułowanego biznesmena, który był założycielem i prezesem Schenley Industries, znanej na całym świecie firmy produkującej napoje alkoholowe. Ich małżeństwo miało miejsce w 1967 roku, kiedy Blanka miała 32 lata, a Lewis 72 lata. Był on także filantropem, który przeznaczył 100 milionów dolarów na cele charytatywne. Rosenstiel zmarł 21 stycznia 1976 roku.
W chwili obecnej Blanka Rosenstiel spędza zimy w Miami Beach na Florydzie, a latem mieszka w Charlottesville w stanie Wirginia. Jej rezydencja kolonialna z 1790 roku znajduje się na farmie Blandemar, która rozciąga się na powierzchni 1400 akrów (blisko 600 hektarów), gdzie hoduje konie. W swoim wolnym czasie pasjonuje się rzeźbiarstwem, malarstwem oraz pływaniem. Jest wielojęzyczna, posługując się pięcioma językami: polskim, angielskim, francuskim, niemieckim oraz hiszpańskim.
Działalność polonijna i filantropijna
Po odejściu męża, Lewisa S. Rosenstiela, w 1976 roku, Blanka Rosenstiel przejęła kierownictwo Fundacji Rosenstiel. Ta instytucja finansuje jej działalność charytatywną, wspierając różnorodne inicjatywy. Wśród organizacji, które zostały obdarowane znacznymi dotacjami, znajdują się: Uniwersytet Brandeisa, Medyczne Centrum Mount Sinai, Towarzystwo Dzieci Ułomnych ( obecnie: AbilityFirst), Narodowa Orkiestra Symfoniczna (The National Symphony Orchestra) oraz Opera Narodowa w Waszyngtonie (The Washington National Opera).
W 1972 roku zainicjowała Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami, pełniąc funkcję przewodniczącej oraz dyrektorki naczelnej. Instytut ma na celu dzielenie się bogatym dziedzictwem Polski z Amerykanami, ukazując, w jaki sposób nasz kraj przyczynił się do historii Stanów Zjednoczonych i całego świata. Dodatkowo, promuje współczesny dorobek naukowy i artystyczny osób pochodzenia polskiego w USA. Co roku, pod patronatem Instytutu, organizowany jest Bal Polonaise, na który zapraszane są znane postacie z życia Polonii oraz Amerykanie zainteresowani polską kulturą.
Wspólnie ze Szkołą Muzyczną Uniwersytetu Miami, w 1975 roku, zorganizowała I Narodowy Chopinowski Konkurs Pianistyczny. Sukces tej imprezy zainspirował ją do powołania w 1977 roku Fundacji Chopinowskiej w Stanach Zjednoczonych, gdzie obejmowała prezesurę.
Nieopodal, z inicjatywy Rosenstiel, przy wsparciu AIPC, w 1998 roku powstała Katedra Studiów Polskich im. Tadeusza Kościuszki na Uniwersytecie Wirginii. Po pewnym okresie nieaktywności, w porozumieniu z AIPC, Katedra została przekazana Instytutowi Polityki Światowej w Waszyngtonie i Reston na Wirginii.
Od 1998 roku, znana jako „Lady Blanka”, pełni funkcję konsula honorowego Polski w Miami, stając się pierwszym polskim konsulem w historii Florydy. W latach 2013-2014 zainwestowała w polskie przedsiębiorstwa, przeznaczając na ten cel kilkanaście milionów złotych.
Odznaczenia, nagrody i wyróżnienia
W ramach uznania dla jej wielkich osiągnięć, Blanka Rosenstiel zdobyła liczne odznaczenia, nagrody oraz wyróżnienia. Wśród nich można wymienić:
- honorowy tytuł naukowy „Doctor Honoris Causa” nadany przez International Fine Arts College w Miami w 1976,
- tytuł „Doctor Humane Letters” przyznany przez Alliance College w Cambridge Spring, Pensylwania w 1978,
- Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w 2004,
- Wielki Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w 2023.
Przypisy
- United States Public Records, 1970-2009. FamilySearch. [dostęp 07.02.2024 r.]
- California Marriage Index, 1960-1985. FamilySearch. [dostęp 07.02.2024 r.]
- Blanka A. Rosenstiel - filantrop z Miami, członek Rady Nadzorczej Polskiego Domu Maklerskiego IDMSA [online], poland.us [dostęp 22.07.2021 r.]
- Lady Blanka A. Rosenstiel | Association of Polish Knights of Malta [online] [dostęp 22.07.2021 r.]
- Nowy Dziennik, Ambasador polskości: lady Blanka Rosenstiel | Nowy Dziennik [online] [dostęp 22.07.2021 r.]
- Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami [online], archiwa.org [dostęp 22.07.2021 r.]
- SPLENDOR POLSKOŚCI W MIAMI [online], Polishnews.com, 23.02.2017 r. [dostęp 22.07.2021 r.]
- Polonaise Ball – The American Institute of Polish Culture Inc. [online] [dostęp 25.07.2021 r.]
- Home – The American Institute of Polish Culture Inc. [online] [dostęp 25.07.2021 r.]
- 10th National Chopin Piano Competition [online], Chopin Foundation of the United States [dostęp 22.07.2021 r.]
- Narodowy Instytut Fryderyka Chopina [online], chopin.nifc.pl [dostęp 22.07.2021 r.]
- The Kosciuszko Chair of Polish Studies [online], The Institute of World Politics [dostęp 22.07.2021 r.]
- Honorary Consulates - Poland in US - Gov.pl website [online], Poland in US [dostęp 22.07.2021 r.]
- US Millionaire to Invest Up to PLN200m in Former Home Country, „Polish News Bulletin”, 11.09.2013 r., s. 12
- Blanka Rosenstiel Investing in Polish Companies, „Polish News Bulletin”, luty 2014 r., s. 8
- Bolesław Wierzbianski, Who's who in Polish America, New York, NY: Bicentennial Publishing Corporation, 1996, s. 386–387
- James J. Ross, Past Struggle Inspires Will to Help Others Blanka Rosenstiel Helps Up and Coming Pianists, „Polish American Journal”, maj 1993 r., s. 27
- M.P. z 2023 r. poz. 473
- M.P. z 2005 r. nr 3, poz. 29
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Teresa Strzembosz | Marian Kalwary | Ewa Gierat | Waldemar Gniadek | Czesława Żak | Anna Maria Hinel | Władysława Kostakówna | Wiesław Perlikowski | Leopold Jan Kronenberg | Mieczysław Michalski (przewodnik turystyczny) | Lejb Rotblat | Michał Friedberg | Jerzy Jeliński | Ludwika Górecka | Halina Bełchatowska-Spigiel | Zbigniew Dobrowolski | Andrzej Cłapa | Monika Witkowska | Wojciech Bobilewicz | Jadwiga Żak-StewartOceń: Blanka Rosenstiel