Arkadiusz Mucharski


Arkadiusz Mucharski, urodzony w 1853 roku w Warszawie, pozostaje postacią wybitną w polskiej kulturze jako muzyk, karykaturzysta i malarz. Jego życie, zakończone 3 września 1899 roku, obfitowało w twórcze osiągnięcia, które do dziś są cenione przez miłośników sztuki.

Po ukończeniu studiów muzycznych na Warszawskim Konserwatorium, Mucharski zaprzyjaźnił się z wieloma znanymi osobami, w tym z Ignacym Paderewskim. Jego pasja do muzyki zaowocowała grą na puzonie w orkiestrze warszawskiego Teatru Wielkiego. Niemniej jednak, z czasem, rozczarowany tym zajęciem, zrezygnował z życia orkiestranta, decydując się na pełne poświęcenie swojej twórczości artystycznej jako rysownik-humorysta oraz malarz.

Umiejętności potrzebne do rozwinięcia swojego talentu Mucharski zdobył jako samouk. Jego niezwykła zdolność dostrzegania śmieszności życia codziennego pozwalała mu na zatrzymywanie tych momentów w rysunkach. Jego twórczość, niezwykle płodna z biegiem lat, znalazła odbicie w licznych czasopismach humorystycznych i satyrycznych, takich jak Kolce, Kuryer Świąteczny oraz Mucha.

Poza rysunkami, Mucharski tworzył także akwarele, często przedstawiające scenki rodzajowe z życia miejskiego i wiejskiego, jak również postacie znane z warszawskiego bruku. Do jego najbardziej znanych dzieł należy Wesele krakowskie, Ex-człowiek oraz Emeryt, które uchwyciły charakterystyczne cechy epoki oraz zbiorowe doświadczenia społeczeństwa.

Na zakończenie swojego życia, Mucharski został pochowany na warszawskim cmentarzu Powązkowskim, w kwaterze 245-2-3/4, gdzie jego pamięć nadal trwa wśród miłośników sztuki.

Przypisy

  1. Spis malarzy i grafików pochowanych na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. sowa.website.pl. [dostęp 02.02.2010 r.]
  2. Wielka encyklopedya powszechna ilustrowana, t. 48; Warszawa 1912, S. 141.
  3. S.Orgelbrand; Encyklopedja Powszechna, t. 10, Warszawa 1901, S. 150.
  4. Warszawskie Muzeum Karykatury. Artyści karykatury. XIX wiek. Arkadiusz Mucharski. muzeumkarykatury.pl.

Oceń: Arkadiusz Mucharski

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:14