Andrzej Szpilman


Andrzej Jerzy Szpilman, urodzony w 1956 roku w Warszawie, to postać o wielu talentach – jest kompozytorem, producentem muzycznym oraz lekarzem stomatologiem. Jest synem Władysława Szpilmana oraz Haliny Szpilman.

W latach 1984–1988 Andrzej pracował jako pracownik naukowy na wydziale stomatologicznym Uniwersytetu w Hamburgu, a po 1988 roku prowadził własną klinikę stomatologiczną w tym samym mieście. Jego muzyczna kariera zaczęła się w 1978 roku, kiedy to rozpoczął produkcję nagrań muzycznych dla Polskiego Radia.

W jego dorobku artystycznym można znaleźć kompozycje do wielu popularnych utworów, takich jak:

  • „Wygląda to na żart”, sł. Kazimierz Winkler, wyk. Irena Santor,
  • „Po kropelce” (z Jerzym Suchockim), sł. Jan Tadeusz Stanisławski, wyk. Grażyna Auguścik,
  • „Od dnia do dnia”, sł. Renata Maklakiewicz, wyk. Bogusław Mec (PR Łódź) i Hanna Banaszak,
  • „Słońce tego lata”, sł. Renata Maklakiewicz, wyk. Grażyna Świtała,
  • „Własnym życiem żyć”, sł. Wojciech Jagielski, wyk. Janusz Kruk (2 plus 1),
  • „Andzia i ja”, sł. Marcin Ciempiel, wyk. Oddział Zamknięty.

W 1980 roku Andrzej był odpowiedzialny za produkcję nowej wersji piosenki „Autobus czerwony” autorstwa Władysława Szpilmana, przy współpracy z Kazimierzem Winklerem, która była wykonana przez Wojciecha Bruślika. Do nagrania zaangażował znanych polskich gitarzystów, w tym Jana Borysewicza, Ryszarda Sygitowicza oraz Winicjusza Chrósta.

Andrzej Szpilman znacząco wpłynął na rozwój polskiej muzyki, współpracując z takimi artystami jak Wolf Biermann i Wendy Lands w późniejszych latach. Produkował nagrania dla renomowanych wytwórni, takich jak Universal Music USA i Sony Europe. W 1998 roku był autorem muzyki do baletu „Incense”, który miał premierę w Operze Hamburskiej.

Nie tylko muzyka była jego pasją. W latach 1998-1999 stworzył oprawę muzyczną do filmów „Jej Wysokość Kolejka” oraz „I Tam Zostałem już Na Zawsze”, które wyreżyserował Tadeusz Śmiarowski. W 1998 roku zdobył światowe uznanie dzięki publikacji książki swojego ojca, Władysława Szpilmana, pod tytułem „Pianista”, która doczekała się tłumaczeń na ponad 35 języków.

Andrzej był również zaangażowany w ekranizację „Pianisty” w reżyserii Romana Polańskiego, co przyniosło filmowi wiele nagród, w tym 3 Oscary oraz Złotą Palmę w Cannes. W latach 2000-2001 prowadził popularny radiowy konkurs „Mikrofon dla Wszystkich”, który nawiązywał do koncepcji swojego ojca z 1952 roku.

Od 2003 roku działał jako producent nagrań w Los Angeles, promując między innymi film „Pianista”. Produkcje muzyczne wydane w Sony Classical, zawierające nagrania Władysława Szpilmana, zyskały znaczną popularność. Andrzej ma także na swoim koncie produkcję 90-minutowego filmu o swoim ojcu, który zamierza wyreżyserować we współpracy z amerykańskim studiem filmowym.

Aktualnie, od sierpnia 2010 roku, Andrzej Szpilman mieszka w Weil am Rhein, blisko granicy francusko-niemieckiej oraz szwajcarskiej, gdzie kontynuuje swoją pracę jako lekarz stomatolog. Jego życie oraz osiągnięcia pokazują, jak wielki wpływ wywarł na muzykę i kulturę, jednocześnie pozostając lekarzem o dużym doświadczeniu.


Oceń: Andrzej Szpilman

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:8