VeloBank


VeloBank S.A., wcześniej znany jako Bank BFG S.A., jest uniwersalnym bankiem z siedzibą w Warszawie, który zyskał swoją obecność na rynku 3 października 2022 roku. Powstanie banku miało miejsce w rezultacie przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku S.A., która była realizowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Warto zaznaczyć, że VeloBank pełni funkcję instytucji pomostowej, co jest zgodne z definicją zawartą w Rozdziale 15 Prawa Bankowego.

W wyniku znaczących zmian w strukturze własnościowej, 1 sierpnia 2024 roku, amerykański fundusz Cerberus Capital Management stał się nowym właścicielem wszystkich akcji banku. Przejście to dokonuje się na tle zakończenia procesu restrukturyzacji, który trwał niemal dwa lata, a był prowadzony pod czujnym okiem Komisji Nadzoru Finansowego.

Historia

Bank BFG S.A.

Powstanie Banku BFG S.A. miało miejsce w odpowiedzi na przeprowadzenie przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) procedury przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A. (GNB), co miało miejsce 30 września 2022 roku. Proces ten uruchomiono z uwagi na wystąpienie trzech kluczowych przesłanek, które uzasadniały podjęcie takich działań, a były to:

  • zagrożenie upadłością,
  • brak możliwości skutecznych działań nadzorczych lub interwencyjnych, pozwalających na zminimalizowanie risk upadłości,
  • konieczność działania z uwagi na dobro publiczne.

W konsekwencji dość szybko, bo już 3 października 2022 roku, działalność GNB została przeniesiona do nowo powołanego banku, zwanego Bankiem BFG S.A. Jego struktura wykazała, że BFG objął 51% akcji, a pozostałe 49% przypadły Systemowi Ochrony Banków Komercyjnych SA (SOBK). W ramach tego procesu do Banku BFG przeniesiono części majątkowych aktywów dawnych struktur, w tym:

  • kredyty, z wyłączeniem walutowych kredytów hipotecznych, a także inne produkty bankowe,
  • częściowo kredyty niepracujące,
  • depozyty.

VeloBank S.A.

W październiku 2022 roku, bank podjął decyzję o rebrandingowaniu i zmienił nazwę na VeloBank S.A.. Kontynuował on świadczenie usług związanych z produktami przeniesionymi z GNB w oparciu o dotychczasowe umowy zawarte z klientami. Dodatkowo, bank aktywnie rozwijał swoją ofertę, przedstawiając nowe produkty i usługi. W listopadzie 2022 roku ogłoszono strategię na rzecz budowy banku uniwersalnego oraz wprowadzono nową identyfikację wizualną. W tym samym okresie markowe nazwy Getin Bank oraz Noble Bank zostały zlikwidowane, zastępując je nową marką banku.

W styczniu 2023 roku, Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła wybór Adama Marciniaka na stanowisko prezesa zarządu, a Paulina Strugała została mianowana członkiem zarządu odpowiedzialnym za ryzyko, co miało miejsce po raz pierwszy w historii banku. Tego samego roku, BFG ogłosił powołanie doradcy do procesu sprzedaży banku, którym została firma JP Morgan.

W styczniu 2024 roku do BFG wpłynęły wiążące oferty zakupu banku, co zaowocowało w marcu podpisaniem przedwstępnej umowy sprzedaży 100% akcji banku spółce zależnej od Cerberus Capital Management. W poszczególnych etapach tych działań, angażować się miały również instytucje takie jak Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC). Ostateczna umowa sprzedaży, dotycząca 100% akcji banku, została podpisana w sierpniu 2024 roku poprzez Promontoria Holding 418 B.V., który jest pośrednio związany z funduszami Cerberus Capital Management, L.P., EBOR oraz IFC.

Przypisy

  1. Informacja o sprzedaży 100% akcji VeloBank S.A. | BFG [dostęp 12.11.2024 r.]
  2. Informacja o przedwstępnej umowie sprzedaży akcji VeloBank S.A. | BFG [dostęp 17.04.2024 r.]
  3. MZUG (oprac.), VeloBank na sprzedaż. Są pierwsze oferty [online], www.money.pl, 15.01.2024 r. [dostęp 22.01.2024 r.] (pol.).
  4. BFG wybrał JP Morgan na doradcę przy sprzedaży Velobanku [online], Bankier.pl, 14.02.2023 r. [dostęp 15.02.2023 r.] (pol.).
  5. Nowy prezes nowego banku. Jest zgoda KNF [online], Businessinsider, 27.01.2023 r. [dostęp 22.01.2024 r.] (pol.).
  6. Zapraszamy do Twojego nowego banku [online], VeloBank [dostęp 21.11.2022 r.] (pol.).
  7. WojciechW. Boczoń WojciechW., Wystartował VeloBank – następca Getinu. Sprawdzamy, jakie nowości proponuje klientom [online], Bankier.pl, 21.11.2022 r. [dostęp 21.11.2022 r.] (pol.).
  8. Dawny Getin działa już pod nazwą VeloBank. I oferuje nową edycję Lokaty na Nowe Środki [online], ANALIZY.PL [dostęp 23.11.2022 r.] (pol.).
  9. BFG rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank S.A., którego działalność zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych | BFG [online], www.bfg.pl [dostęp 16.11.2022 r.] .
  10. a b Dz.U. z 2024 r. poz. 487

Oceń: VeloBank

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:17