Władysław Szymanowski


Władysław Szymanowski, urodzony 3 września 1840 roku w Warszawie, a zmarły 4 czerwca 1917 roku w tym samym mieście, był znakomitym polskim aktorem, pieśniarzem, reżyserem oraz ilustratorem zarówno czasopism, jak i książek. W jego rodzinie kulturalne tradycje miały duże znaczenie; był synem Wojciecha Szymanowskiego i Joanny z Meissnerów, wnukiem śpiewaka Marcina Szymanowskiego oraz bratem znanej aktorki Wiktoryny Bakaławiczowej.

Władysław zdobył wykształcenie jako absolwent klasy dykcji oraz deklamacji w Szkole Muzycznej Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, co otworzyło przed nim drzwi do kariery artystycznej. Jego życie osobiste związane było z Teofilą Kwiatkowską, z którą wziął ślub w 1868 roku w kościele parafialnym św. Jana (katedrze) w Warszawie. Para doczekała się syna, Mariana Marcina, który również mógł dumnie nosić nazwisko artystyczne.

Szymanowski był aktorem związanym głównie z Warszawskimi Teatrami Rządowymi oraz z Teatrem Rozmaitości. Jego talent aktorski przejawiał się szczególnie w rolach komicznych i charakterystycznych, w dziełach takich autorów jak A. Fredro, M. Bałucki czy J. Bliziński. Jak zauważyło pismo "Teatr", był on jednym z pierwszych polskich monologistów dramatycznych, co podkreśla jego wyjątkowy wkład w dziedzinę teatru.

Oprócz działalności aktorskiej, Szymanowski pracował również jako ilustrator. Jego prace można było znaleźć między innymi w "Kłosach" oraz "Tygodniku Ilustrowanym". Po jego śmierci, artysta spoczął na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 180-2-26), gdzie jego pamięć trwa do dziś.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: WOJCIECH SZYMANOWSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 22.02.2020 r.]
  2. Magdalena Zielonka-Kowalska "Stand-up comedy", archiwum artykułów pisma "Teatr". [dostęp 05.05.2014 r.]
  3. Profil Teofili Józefy Aleksandry Szymanowskiej w internetowej bazie genealogicznej geni.com
  4. Historia Szkoły Muzycznej Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego na stronie internetowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. Nr 2 im. Fryderyka Chopina w Warszawie
  5. Notka o artyście w katalogu aukcyjnym artinfo.pl.
  6. Akt małż.: Warszawa, par. św. Jana (katedra), rok 1868, nr aktu 117/1868, w.164989 Warszawa. [dostęp 05.05.2014 r.]
  7. a b Szymanowscy, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 05.05.2014 r.]
  8. a b c Profil artysty w internetowej Bazie osób polskich - polnische Personendatenbank

Oceń: Władysław Szymanowski

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:17