Stanisław Ciechanowski


Stanisław Jan Ciechanowski, znany z herbu Skarbień, to postać, która na stałe wpisała się w historię Polski. Urodził się 15 listopada 1845 roku w Warszawie, gdzie również spędził większość swojego życia.

Był to człowiek o szerokich horyzontach, pełniący rolę prawnika, przedsiębiorcy oraz aktywnego działacza zarówno w sferze gospodarczej, jak i społecznej. Jego działalność miała istotny wpływ na rozwój lokalnych inicjatyw, a także na kształtowanie świadomości społecznej w swoim otoczeniu.

Stanisław Ciechanowski zmarł 15 stycznia 1927 roku w Warszawie, jednak jego osiągnięcia i zasługi pozostają w pamięci mieszkańców.

Życiorys

Stanisław Ciechanowski, po ukończeniu studiów na Szkoły Głównej w Warszawie, zdecydował się kontynuować naukę w Paryżu, gdzie rozwijał swoje zainteresowania prawnicze. Po powrocie do Polski osiedlił się w swoim rodzinnym Grodźcu, gdzie zamieszkał w pałacu Ciechanowskich oraz prowadził swoją działalność zawodową aż do końca życia.

W trakcie swojej kariery zajmował się poszukiwaniem węgla, co zaowocowało odkryciem znacznych pokładów tego surowca w Grodźcu. Po śmierci ojca, przejął po nim majątek, w tym ważną dla rozwoju regionu Cementownię Grodziec. Była to pierwsza cementownia działająca na ziemiach polskich oraz piątą na świecie, która rozpoczęła produkcję w 1857 roku. Stanisław Ciechanowski znacząco przyczynił się do jej rozwoju, doprowadzając do wydzierżawienia, a później sprzedaży tego zakładu belgijskiemu koncernowi Solvay.

Rok 1894 był dla niego szczególny, gdyż uruchomił drugą w Grodźcu kopalnię węgla kamiennego „Maria”, która miała sześć szybów. W kopalni tej zmieniono jej nazwę w 1923 roku na „Grodziec I”, znana była również pod nazwą „Solvay” i funkcjonowała do 1938 roku.

Ważną rolę odgrywał również w lokalnej społeczności. Od momentu założenia Grodzieckiego Towarzystwa Kopalń Węgla i Zakładów Przemysłowych w 1899 roku aż do swojej śmierci pełnił funkcję prezesa rady zarządzającej. Stanisław Ciechanowski działał także na polu społecznym i edukacyjnym. W 1903 roku założył oraz zaczął wydawać „Przegląd Górniczo-Hutniczy”, czasopismo poświęcone rozwojowi przemysłu górniczego i hutniczego, które było przedmiotem sprzeciwu ze strony władz carskich.

Dodatkowo, od 1905 roku był protektorem nowo powstającej szkoły w Grodźcu, budowanej przez Antoniego Chlebowskiego, ojca Zygmunta Chlebowskiego oraz dziada Cezarego Chlebowskiego. W latach 1905-1918 pełnił funkcję sędziego gminnego, wprowadzając jako pierwszy w sądach gminnych język polski w wyrokach, co miało miejsce również podczas okupacji niemieckiej w czasie I wojny światowej.

Oprócz tych zasług, Ciechanowski był założycielem oraz prezesem Kółka Rolniczego w Grodźcu, co dodatkowo podkreśla jego zaangażowanie w życie lokalnej społeczności oraz rozwój regionu.

Życie prywatne

Stanisław Ciechanowski był synem Jana Jakuba Ciechanowskiego (1796–1884), który nosił tytuł „Referendarza Stanu, Sekretarza Generalnego Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu”, oraz Pauliny Marianny Klary Jasińskiej (1811–?). W 1885 roku wziął ślub z Marią Garbińską (1863–1953), wnuczką Kajetana Garbińskiego, która sama była aktywna w sferze społecznej. Na jej cześć Stanisław Ciechanowski nadał imię jednej z kopalń, które uruchomił w Grodzisku.

W rodzinie Ciechanowskich przychodziło na świat wiele znaczących postaci. Do dzieci Stanisława Ciechanowskiego należał m.in.:

  • Jan Maria Włodzimierz Ciechanowski (1887–1973) – pełnił funkcję ambasadora RP w USA durante II wojny światowej,
  • Stanisław Ciechanowski (1913–1992) – był bankowcem oraz harcmistrzem.

Przypisy

  1. Stanisław Ciechanowski (1913–1992). [dostęp 01.04.2013 r.]
  2. Stanisław Ciechanowski w Wielkiej genealogii Minakowskiego. [dostęp 01.04.2013 r.]
  3. Kazimierz Maślankiewicz: Ciechanowski Stanisław. W: Polski Słownik Biograficzny. T. 4: Chwalczewski Jerzy – Dąbrowski Ignacy. Warszawa – Kraków – Łódź – Poznań – Wilno – Zakopane: Polska Akademia Umiejętności, 1938 r., s. 33., reprint wydany przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Warszawa, 1989 r.

Oceń: Stanisław Ciechanowski

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:19